‘Parke, MDF ve Panel ihracatına kısıtlama getirilmeli’

Ağaç ve orman ürünleri sektörünün önemli firmalarından Acarkon Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Acar, sektör olarak iç piyasadaki talebi karşılamakta zorlandıklarını söyledi.

Yayınlanma:
‘Parke, MDF ve Panel ihracatına kısıtlama getirilmeli’

Ağaç ve orman ürünleri sektörünün önemli firmalarından Acarkon Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Acar, sektör olarak iç piyasadaki talebi karşılamakta zorlandıklarını söyledi. Ağaç ve orman ürünleri sektör temsilcileri hammaddedeki ihracat artışı nedeni ile iç piyasanın talebini karşılamakta zorlanıyor.

parke-mdf-ve-panel-ihracatina-kisitlama-getirilmeli-1.jpg

Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan Acarkon Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Acar, “Geçen yılı büyük bir ihracat artışı ile kapatan üreticiler iç piyasanın talebini karşılamakta zorlanıyor. Ağaç ürünleri, Parke, MDF, OSB ve Plywood gibi ürünlerin teminin zorlaşması ile sektörümüz fiyat artışlarından yoğun olarak etkileniyor. Oluşan talebi karşılamak için tüm ülkeler üretime yöneldi. Buna rağmen değil talebi karşılamak, firmalar eski stok miktarlarını bile yakalayamadı. Önümüzdeki dönemde Covid19 süreci ve ardından gelecek normalleşmede Türkiye için önemli fırsatlar görüyoruz. Rekabetçi sektörlerde bu fırsatı değerlendirmek için ona uygun adımlar atılmalı. Özellikle MDF, parke ve panel ihracatına kısıtlama getirilmesi ve iç piyasaya verilen miktarın artırılması sağlanmalı” dedi.

parke-mdf-ve-panel-ihracatina-kisitlama-getirilmeli-3.jpg

‘TÜRKİYE’DE SEKTÖRÜN BÜYÜKLÜĞÜ 30 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR’

Ağaç, orman ve kâğıt ürünleri üretim sektörünün Türkiye’de 2030 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 4,8 büyüyebileceğini ifade eden Acar, “2014’ten 2019’a kadar yıllık yaklaşık  yüzde 1’lik büyüme oranına sahip olan ağaç, orman ve kâğıt ürünleri sektörünün küresel büyüklüğü 2,1 trilyon doları aşmaktadır. 2030 yılına kadar sektörel büyüklüğün 3,5 trilyon doları aşacağı öngörülmektedir. Türkiye’de ise sektörün büyüklüğü 2019’da 17 milyar doların üzerindedir. 2030 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 4,8 büyüyeceği düşünülen sektörün büyüklüğünü 30 milyar dolara ulaştıracağı öngörülmektedir. Ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörünün ihracat büyüklüğü 2019 yılında 3,6 milyar dolara yaklaşmıştır. Son 4 yıldır yıllık ortalama yüzde 8 büyüme kaydeden sektörde en büyük ihracat pazarları sırasıyla Irak, İngiltere, İran, İsrail ve Almanya’dır” diye konuştu.

parke-mdf-ve-panel-ihracatina-kisitlama-getirilmeli-2.jpg

MACİT ULUÇAMLIBEL / YENİ HABER GAZETESİ