Pekyatırmacı’dan Avrasya’nın en büyük fuarına ziyaret

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı Türkiye’nin çevre teknolojileri ve sıfır atık alanında gerçekleştirilen tek fuarı olan Sürdürülebilirlik ve Sıfır Atık Fuarı (ENTECH)’nda Selçuklu Belediyesi’nin standını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.
Pekyatırmacı’dan Avrasya’nın en büyük fuarına ziyaret

Ankara’da başlayan ve Avrasya’nın en büyük fuarı ENTECH – Sürdürülebilirlik ve Sıfır Atık Fuarı’nda yerini alan Selçuklu Belediyesi standı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı da fuarı ziyaret ederek Selçuklu Belediyesi yetkililerinden fuarla ilgili bilgi aldı. Başkan Pekyatırmacı standa gelen vatandaşlarla çevre ve sıfır atık konusunda sohbet ederek belediyenin bu konudaki çalışmalarını anlattı.

pekyatirmacidan-avrasyanin-3.jpg

“ÇEVREYE HER ZAMAN EN BÜYÜK DEĞERİ VERİYORUZ”

Geleceğe miras olarak bırakılacak olan en önemli değerlerden bir tanesinin temiz bir çevre olduğunun altını çizen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı: “ATO'da gerçekleştirilen ENTECH Fuarına Selçuklu Belediyesi olarak iştirak ettik. Burada firmalarımız özellikle hem yenilenebilir enerji kullanımı ile ilgili hem de geri dönüşümle ilgili yaptıkları faaliyetleri ve ürettikleri ürünleri sergileme imkanından kavuştular. Biz de Selçuklu Belediyesi olarak hem yenilenebilir enerji hususunda hem de geri dönüşümle ilgili yaptığımız çalışmaları buradaki standımızda vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Tabii Selçuklu Belediyesi olarak her zaman çevreye en büyük değeri veriyoruz ve yenilenebilir enerji noktasında özellikle ilk etapta idari binamızın çatısına kurduğumuz GES ve Konya Tropikal Kelebek Bahçemizin hemen yan tarafında oluşturduğumuz GES santrallerimizde birlikte bütün belediyemizin hem Kelebekler Bahçesinde hem de idari binamızın enerji ihtiyacını büyük kısmını karşılamaya başladık. İnşallah Bağrıkurt Mahallemizde oluşturacağımız büyük GES santralimizle birlikte belediyemizin bütün sosyal tesislerinin enerji ihtiyacının büyük kısmını karşılamış olacağız. Tabii aynı zamanda çevre ile ilgili çalışmalarda Çevre Sıfır Atık Müdürlüğümüzün faaliyetleri noktasında önemli çalışmalara da imza atıyoruz. Bu çalışmalarımızdan bir tanesi de pazarlardan, halden, otellerden ve alışveriş merkezlerinden topladığımız organik atıkları fidanlığın arkasında bulunan bölgede oluşturduğumuz kompost üretiminde kullanıyoruz. Kompost üretimi ile birlikte topladığımız bütün organik atıklar ve Park Bahçeler ekiplerimizin budama neticesinde elde ettikleri atıkların tamamını birleştirerek burada 40 gün içerisinde gübreye dönüştürüyoruz. Böylelikle hem şehrimizde oluşan yüksek miktarlı organik atıkların çöpe gitmesini önlemiş oluyoruz hem de bu organik atıklardan gübre elde ederek bunlara bir ekonomik değer kazandırmış oluyoruz aynı zamanda buradan elde ettiğimiz gübrede çok yüksek nitelikli organik değerlere sahip olan ve bitkiler içinde toprak içinde besleyiciliği yüksek olan bir gübre çeşidini ortaya koymuş oluyoruz. Selçuklu Belediyesi olarak geri dönüşümle ilgili ve yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğaltılması ile ilgili çalışmalarımızı en hızlı şekilde bundan sonra da devam ettiriyoruz.” dedi.

Etiketler :