1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Pfizer'dan Kovid-19 aşısında üçüncü doz müjdesi: Her yıl olacağız
Pfizer'dan Kovid-19 aşısında üçüncü doz müjdesi: Her yıl olacağız

Pfizer'dan Kovid-19 aşısında üçüncü doz müjdesi: Her yıl olacağız

Türk profesörler Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin şirketi BioNTech ile ortak aşı geliştiren Amerikan şirketi Pfizer CEO'su Albert Bourla, ürettikleri aşının üçüncü dozu üzerinde çalıştıklarını söyleyerek, bunun bağışıklık tepkisini daha da artırarak mutasyonlara karşı çok daha iyi koruma sunacağını umduklarını belirtti.

A+A-

Amerikan ilaç devi Pfizer'ın CEO'su Albert Bourla, NBC News'den Lester Holt'a önemli açıklamalarda bulundu.

Halihazırda BioNTech ile ürettikleri ve yüzde 95 koruma sağladığı kanıtlanmış aşının iki doz şeklinde yapıldığını kaydeden Bourla, üçüncü bir dozun bağışıklık tepkisini daha da artırarak varyantlara karşı çok daha iyi koruma sunacağını umduğunu söyledi: "Üçüncü dozun antikor yanıtını 10 ila 20 kat artıracağına inanıyoruz."

MODERNA'DAN 3'ÜNCÜ DOZ HAMLESİ

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Moderna da üçüncü doz üzerinde çalıştığını duyurmuştu.

"ÜÇÜNCÜ DOZ" ÇALIŞMASININ DETAYLARI

Çalışmanın detayları hakkında da bilgi veren CEO, deneylerin 18-55 ve 65-85 yaş grupları arasında yapıldığını söyledi. Bu yaş skalasındaki katılımcıların, Pfizer'ın Faz 1 ve Faz 2 denemesinde aşıyı alan kişiler olduğunu söyleyen Bourla, "Bu deneme sırasında denekler aşıyı 3 hafta arayla aldılar. Alacakları üçüncü doz ise daha önce yapılan iki dozla tamamen aynı olacak" dedi.

AŞIYA GÜNCELLEME

Kovid-19'un mutasyona uğraması aşılarda değişikliğe gidilmesi ihtiyacını doğurabilir. Pfizer'ın Güney Afrika'daki varyantlara karşı iyi çalışıp çalışmadığını test etmeye başlamayı planladığı da bildirildi. Şimdiye kadar yapılan denemeler, mevcut Pfizer-BioNTech aşısının İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika'da tanımlanan varyantlara karşı etkili olduğunu gösterdi.

"HER YIL AŞI OLMAMIZ GEREKECEK"

Daha önce BioNTech CEO'su Uğur Şahin'in de değindiği konuya parmak basan Bourla, "Her yıl grip aşısı yaptırmanız gerekiyor. Kovid de aynı olacak. Kovid-19'dan korunabilmek için her yıl aşı olmamız gerekecek" ifadelerini kullandı.

Türk Profesör Uğur Şahin, daha önce yaptığı açıklamada, Kovid-19'un en az 10 yıl boyunca hayatımızda kalacağını söylemişti.

KAYNAK: HABER7

HABERE YORUM KAT