1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Restoran ve kafeler kapılarını müşterilerine açmak istiyor
Restoran ve kafeler kapılarını müşterilerine açmak istiyor

Restoran ve kafeler kapılarını müşterilerine açmak istiyor

Koronavirüs nedeniyle restoran ve kafelerin ekonomik anlamda zor günler yaşadığını söyleyen Sabri Yatağanlı, “1 Mart itibarıyla başlaması beklenen kademeli normalleşmeye biz de ayak uydurabiliriz. Devletin belirleyeceği her türlü önlemi alarak artık kapılarımızı açmak istiyoruz” dedi.

A+A-

Türkiye’de yaklaşık 1 yıl önce ilk kez görülen ve etkisini hala devam ettiren koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında restoran ve kafeler geldi. Tedbirler kapsamında masa faaliyetlerine son verilen ve yalnızca paket servis üzerine hizmet veren bu sektörler büyük zarar gördü. Pandemi sürecinde virüsün yalnızca restoran ve kafelerden bulaştığı gibi bir algıyla en büyük zararı kendilerinin gördüğünü dile getiren Sabri’den Tantuni ve Kokoreç İşletme Sahibi Sabri Yatağanlı, “15 yıllık restoran geçmişimizde böyle bir dönem görmedik. Daha önce bizlere restoranlar kapanacak denilseydi inanmazdık. Öyle bir noktaya geldik ki maalesef kapatıldık. Sektör olarak çok olumsuz etkilendik” ifadelerini kullandı.

sabriden-haberi3.jpg

AVM’LER AÇIK RESTORANLAR KAPALI

Alışveriş merkezlerinin hizmetlerine devam etmesine rağmen restoranların masa müşterisine kapalı olmasına anlam veremediklerini kaydeden Sabri Yatağanlı, “İnsanlar AVM’ye gidiyorlar. Oradaki mağazalarda kıyafet denemek serbest. Üst üste farklı kişiler çıkarıp giyebiliyor. Ama restoranda oturmak yasak. Buna anlam veremiyoruz. İlk kapanmasının ardından belli bir süre sonra restoran ve kafeleri tekrar açtılar. Bazı kurallara uyarak devam etmemizi söylediler. Masalar arası mesafe koymamızı, aynı masaya ikişer kişiden fazla almamamızı, dezenfektan bulundurma zorunluluğumuzu, çalışanlarımızın eldiven ve maske ile çalışmaları gerektiğini, tek kullanımlık ürünler kullanmamız gerektiğini ve ortak kullanım alanlarını sık sık temizlememiz gerektiğini bize bildiri olarak yayınladılar. Bizler de bunlara uyduk. Turizm kapanınca bizler de kapandık. Yaz sezonu bitince, oteller kapanmaya başlayınca restoranlar da kapatıldı. Kasım 2020’den bu yana çok mağdur olduk. Açıkçası geleceğe dair ümitsizliğimiz var” dedi.

 ‘HES KODUYLA AÇILMASI GEREKİR’

Birçok sektörde olduğu gibi restoran ve kafelere de HES kodu ile müşteri girişi yapılması gerektiğini dile getiren Sabri Yatağanlı, “Çünkü bu kod ile toplu taşıma araçlarına binilebiliyor. Bankalara, devlet dairelerine girilebiliyor. Otellerde de konaklanabiliyor. Madem HES koduyla hizmet vermek bu kadar kolaysa, bizler niye bu sistemi kullanamıyoruz? Zaten gelmek istemeyen gelmeyecek. Kendine önem veren insanlar hala dışarıya çıkmıyorlar. AVM’lere, toplu alanlara zaten gitmiyorlar. Bizi HES koduyla açsınlar. Kodu okutulduğunda hastalığı bulunmayan kişiler girsinler. İnsanlara bilgilendirme panosu da asalım. Sağlığınız açısından kapalı ortamda 45 dakikadan fazla durmayın diyelim. Yeter ki açsınlar tek bir kuralı dahi aksatmadan işimizi yapalım. Kapasiteyi yüzde 50 değil gerekirse yüzde 30’a düşürelim. Bunu belediyeler denetlesinler. Otellere nasıl güvenli turizm sertifikası verdilerse bizlere de güvenli restoran sertifikası versinler. Sürekli denetim yapsınlar, geçemeyenlere süre versinler. O süreçte de kuralları yerine getirmiyorsa sertifikasını elinden alıp dükkanını kapatsınlar. O zaman herkes kurallara harfiyen uyar” şeklinde konuştu.

sabriden-haberi.jpg

‘10 MİLYON KİŞİ PARA KAZANIYOR’

Restoran sektöründe Türkiye resmi rakamlara göre 10 milyon kişinin para kazandığını ve hepsinin bu süreçten etkilendiğini kaydeden Sabri Yatağanlı, “Sadece işletme sahibi olarak bakmamak lazım. Çalışanlar, bulaşıkçı, komi, garson, kurye, kapıdaki vale, kasiyer say say bitmez. Bu sektörde 10 milyon kişi para kazanıyor. Bunlarla hep birlikte zarar gördük. Paket servis döneminde kimisini part time çalıştırmak zorunda kaldık. Fakat kimisini hiç çalıştıramadık. Ödenekle geçinmek zorunda kaldılar. Ayrıca garip bir kural koydular. Nisan 2020’den önce eğer bir sigorta geçmişin yoksa, maalesef ödenek alamıyorsun. Ücretsiz izne ayırıyoruz. Devlet destek vermiyor. Kim verecek bu çalışanlara desteği? Arayış içerisine giriyorlar. Ülkemizde gündem çoğalıyor, şiddet eğilimleri artıyor. Çünkü insanlar psikolojik olarak travma geçiriyorlar. Yılbaşı itibariyle her şeye zam gelirken ödeneklere zam gelmedi. Hayat pahalılaşıyor. Bir belirsizlik hakim” dedi.

‘1 YILDIR SIKINTI YAŞIYORUZ’

Restoran ve kafe işletmecileri olarak 1 yıldır sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Sabri Yatağanlı, “17 Mart tarihi itibariyle tam 1 yılımızı dolduracağız. Bu bir yıllık süreçte restoran ve kafeler olarak sıkıntı yaşıyoruz. 1 Haziran’da açıp Kasım’da tekrar kapattık. Vaka artışlarının tek sebebinin kafe ve restoranlar olduğunu kesinlikle düşünmüyoruz. Tüm tedbirler alınarak bu işi yaptığımız zaman restoran ve kafeler belirtildiği kadar virüsü yaymaz. Bu tamamen sektörümüzün bedel ödemesidir. İş bandı olarak yüzde 70 zarar görüyoruz. Bu zararımızı kim karşılayacak? Esnaflar olarak verilen desteklerin yetersiz olduğunu söylüyoruz. Kriterlere bazı esnaflar maalesef uymuyor. Fakat uyanlar olarak sesimizi duyurabilirsek, ‘bize bir şans verin’ diyoruz. Restoran ve kafeler olarak tedbirlere uyulması gerektiğini, şu dönemde daha iyi anladık. Eskiden lezzete önem veren insanlar şu anda sağlığına daha fazla önem veriyor. Turizm sektörünü sertifikayla nasıl açtılarsa bizim sektörümüzü de o şekilde açmalarını istiyoruz. Devletimiz her önlemi alsın, biz de o kurallara uyalım. Ama kapılarımızı artık müşterilerimize açalım” ifadelerini kullandı.

sabriden-haberi2.jpg

“SADECE ESNAFA DEĞİL, VATANDAŞA DA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR”

Herkesin, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyması gerektiğini ifade eden Yatağanlı, “Konya şu an yüksek risk grubundaki iller arasında görünüyor. Mart itibarıyla başlayacak olan kademeli normalleşme sürecinde kepenklerimizi açabilmemiz için herkesin kurallara uyması gerekiyor. Kurallara uymayanlar yüzünden esnaf mağdur oluyor. Bir an önce düşük risk grubundaki iller arasına girip kapılarımızı açmak istiyoruz. Bu konuda da sadece esnafa değil vatandaşa da büyük iş düşüyor” dedi.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT