1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Sağlıksız bir toplumla karşı karşıya kalıyoruz”
“Sağlıksız bir toplumla  karşı karşıya kalıyoruz”

“Sağlıksız bir toplumla karşı karşıya kalıyoruz”

“Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında toplum sağlığının korunması ve fiziksel aktiviteyi teşvik etmek amacıyla ortaokul öğrencilerine yönelik spor etkinliği düzenlendi

A+A-

“Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında toplum sağlığının korunması ve fiziksel aktiviteyi teşvik etmek amacıyla ortaokul öğrencilerine yönelik spor etkinliği düzenlendi

sagliksiz-3.jpg

Dumlupınar Spor Kompleksinde gerçekleşen programda folklör ekibinin açılış gösterisi, Efe ve kaşık oyunu, spor kompleksi içerisinde futbol maçı, geleneksel çocuk oyunları ve spor branşlarından oluşan fiziksel aktivite etkinlikleri ile çocuklar eğlenceli dakikalar geçirdi. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, bu programda 10 tene ayrı branşın çocuklara tanıtılacağını, sporu, fiziksel aktiviteyi, egzersizi sevdirme adına çok güzel bir program olduğunu söyledi. Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Sağlık Bakanlığının yeni dönemde önem verdiği ikinci basamağın sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve koruyucu hekimlik adına bu programın büyük bir önem arz ettiğini vurguladı.

“AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR”

Kronik hastalıkların temelinde hareketsizlik ve spordan uzak bir hayat yattığına değinen Prof. Dr. Koç, “O nedenle bizde diyabeti, tansiyonu, kardiyovasküler hastalıklarının değerlerini engellemek adına çocuklarımızın bu genç yaşlarda sporla, egzersizle buluşturmak, çok güzel bir başlangıç olacak. Ve ağaç yaşken eğiliyor bildiğiniz gibi. Bize bu dönemde kazanılan özellikler ve eğitimler ömür boyu kalıcı oluyor.” şeklinde konuştu. Facefood  ağırlıklı beslenmeye hareketsiz bir yaşam eklendiği zaman obez çocukların ortaya çıktığını ifade eden Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, “Biz zamanında bu konuda gerekli tedbirleri almadığımızdan ilerleyen yaşam sürecinde hem sağlıksız bir nesil hem de sağlıksız bir birey ortaya çıkıyor. Tabi bunlardan oluşan sağlıksız ailelerle ve onların oluşturduğu sağlıksız bir toplumla karşı karşıya kalıyoruz. Ondan sonra da ortaya çıkan bir sürü sağlık problemi ile hayatımız boyunca uğraşıp duruyorsunuz.” dedi. 

SAĞLIKLI BESLENMEK TEK BAŞINA YETERLİ Mİ?

Sağlıklı yaşamanın tek başına yeterli olmadığını savunan Vali Yardımcısı Akgün, “Çocuklarımızı çok ufak yaşlardan itibaren fiziksel aktiviteye yani spor yapmaya hareketli bir yaşama yönlendireceğiz. Sağlıklı kalmanın tek yolu budur. Bu çok zor bir iş mi? Hayır. İşte bugün buradalar. Bu bir günlük aktiviteyle de bu problemin çözümlenmesi tabi ki mümkün değil o zaman burada en büyük görev burada anne babalara düşüyor. Okuldaki öğretmenlere düşüyor.” ifadelerini kullandı.

sagliksiz-2.jpg

“BAŞKA BİR YOLU YOK”

Çocukların hangi branşlara eğilimleri varsa ve hangi alanda kendilerini başarılı görebiliyorlarsa bu konuda açılmış olan kurslara gitmeleri gerektiğinin altını çizen Akgün, “Gerek Gençlik İl Spor Müdürlüğünün açtığı, gerekse belediyelerimizin açtığı yaz spor okulları var. Yaz boyunca devam ediyor. Sağlıklı yaşamak istiyorsak başka bir yolu yok.” şeklinde açıkladı. Akgün son olarak Türkiye’nin sağlık sistemine bakıldığı zaman hasta bir toplumun ortaya çıktığını,  bu konuda çok fazla paraların harcandığı başka ülkenin olup olmadığını bilmediğini ve tedbir almak zorunda olduklarını da sözlerine ekledi.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT