1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sahte belgeyle hacca gidildiği iddiaları
Sahte belgeyle hacca gidildiği iddiaları

Sahte belgeyle hacca gidildiği iddiaları

HURSAD Başkanı Diyaeddin Şahin:-"Habere konu olan menfur olayın tarafı veya tarafları hac organizasyonu yapmaya yetkili seyahat acentesi değildir. Hac organizasyonu yapma yetkisini haiz acentelerle kutsal topraklara götürülen hacılar görevlerini yerine ge

A+A-

İSTANBUL (AA) - Hac Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, hacca giden bazı Türk vatandaşların sahte belge nedeniyle Suudi Arabistan'da kaldığına ilişkin menfur olayın tarafı veya taraflarının hac organizasyonu yapmaya yetkili seyahat acentesi olmadığını bildirdi.

Şahin, yazılı açıklamasında, Türkiye'de hac ve umre organizasyonlarının Diyanet İşleri Başkanlığı veya seyahat acenteleri tarafından yapıldığını, hac organizasyonu veya turu düzenlemek için acente olmanın tek başına yeterli olmadığını belirtti.

Konusu seyahat olan her türlü organizasyonun seyahat acentesi olmayan firma veya kişiler tarafından yapılmasının yasak ve suç olduğunu kaydeden Şahin, "Kanunlarımızda cezai karşılığı bulunmaktadır. Söz konusu kuralın işletilmesi ve denetlenmesi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB tarafından yapılmaktadır. Bu bağlamda habere konu olan menfur olayın tarafı veya tarafları hac organizasyonu yapmaya yetkili seyahat acentesi değildir. Hac organizasyonu yapma yetkisini haiz acentelerle kutsal topraklara götürülen hacılar görevlerini yerine getirerek Türkiye'ye dönmüşlerdir. Döviz kurlarından kaynaklı, sıkıntılı bir dönemden geçen sektörümüzün, önümüzdeki günlerde de bu ve benzeri haberlerle anılmaması için vatandaşlarımızı, basınımızın değerli temsilcilerini ve devletimizin ilgili kurumlarını daha hassas davranmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Şahin, vatandaşların hac ve umre organizasyonu yapmaya yetkili olmayan kişi veya kuruluşlara itibar edilmemesi konusunda uyardıklarını kaydederek, şöyle konuştu:

"Seyahat Acentesi İşletme Belgesi' iptali başta olmak üzere tüm idari ve cezai işlemin bir an önce ve kararlılıkla yerine getirilmesi, ilerde kamuoyunu infiale sevk edecek olumsuzlukların yaşanmasının önüne geçecektir. Bu itibarla gerek kaçak faaliyet gösterenler ile hizmetlerinde eksiklik yapan birkaç acente dışında mesleklerini onuru ile devam ettiren meslektaşlarımızın ve kutsal topraklara gitme hayali kuran vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmemesi için yukarıdaki hususları, devletimizin ilgili kurumlarının, vatandaşlarımızın, değerli basınımızın ve kamuoyumuzun dikkatine arz ederiz."

HABERE YORUM KAT