Şair Hasan Ukdem: Şiir insana aittir

İlk kez 1999 yılında Unesco tarafından ilan edilen “Dünya Şiir Günü”nün amacı “farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji” sağlamak olarak nitelendiriliyor.

Yayınlanma:
Şair Hasan Ukdem: Şiir insana aittir

İlk kez 1999 yılında Unesco tarafından ilan edilen “Dünya Şiir Günü”nün amacı “farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji” sağlamak olarak nitelendiriliyor.Gazetemiz yazarı ve aynı zamanda Şair Hasan Ukdem, Dünya Şiir Gününe özel açıklamalarda bulundu. Hasan Ukdem, “Şiir, hayatın güzellikleri içerisinden süzülüp insanın yüreğinde yankılanan bütün güzelliklerin orada tezahür etmesidir” ifadelerini kullandı.

siir-insana-aittir-3.jpg

Şiir insanın hayatına yansıyan bir olgu olduğunu söyleyen Ukdem, “Şiirlerin içerisinde hasretler, gamlar, kötülükler, sevdalar vardır. Bunların içinden güzel olan şiirin insanın hayatına yansımasıdır. Şiir maddi bir şey değildir. Şiir insanlara manevi olarak onun hayatına direnmesine, onun hayata sarılmasına, yaşama sevincine sebep olur. Her insan şiir yazamaz. Hatta öyle ki, tanıdığım birçok arkadaşım var. Şirin bütün tekniklerini, şiirin bütün inceliklerini bilirler ama şiir yazamazlar. Şiir bir tür Allah vergisidir. Yetenek Allah’tan gelen bir şeydir. Şiiri ancak ilham algıları açık olan insanlar yazabilir. İnsanlar aynı şiiri farklı zamanlarda okuduklarında farklı duygular elde ederler. Bazen çok güçlü hisseder bazen daha güçsüz hisseder” şeklinde konuştu.

siir-insana-aittir-2.jpg

‘HAYATI DAHA GÜZEL ANLARIZ’        

Şiirle birlikte hayatı daha güzel anlayacağımızı ifade eden Ukdem, “Bu hayatla bağımızı ne kadar kopararak şiire girersek o kadar güçlü oluruz. Çünkü şiir kıskançtır. Şiir kendisinden başka hiçbir şey istemez. Orada bir konsantrasyon gerekiyor. Konsantrasyon sağlamadığımız zaman kendisini bize açmıyor. İnsanlara şiir okumalarını ısrarla öneririm. Çünkü şiir, insanın hayata daha güzel bakmasına, hayatı daha güzel algılamasına, daha iyi anlamasına sebep olur. Çünkü şiirin içerisinde insana dair bir şeyler vardır. Roman, öykü okurken şiirsel yerlerini hissedebiliriz ama şiir bütünüyle insana dair bir şeydir. O nedenle şiirden uzak olan insanlar hayatı tam anlamıyla yaşamayan insanlardır. Bir tarafları eksiktir” diye konuştu.

siir-insana-aittir-1.jpg

‘DAHA YOĞUN YAŞANMASI LAZIM’

Dünya şiir gününün daha yoğun yaşanması gerektiğine dikkat çeken Ukdem, “Gazetelerimizin, dergilerimizin şiire daha ön planda yer vermeleri lazım. Hatta böyle günlerde ilk sayfalarda şiir yayınlanması gerekir. Şiir insana ait olduğu için daha çok ön plana çıkması lazım” diyerek sözlerine son verdi.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ