Şampiyonlar Ligi artık hayal!

'Şampiyonlar Ligi' katılımı Türk takımları için artık hayal! Süper Lig şampiyonunu bekleyen zorlu yolculuk, 8 maç | Girdaptan nasıl çıkarız?
Şampiyonlar Ligi artık hayal!

'Şampiyonlar Ligi' katılımı Türk takımları için artık hayal! Süper Lig şampiyonunu bekleyen zorlu yolculuk, 8 maç | Girdaptan nasıl çıkarız?

Trabzonspor ve Fenerbahçe'nin vedalarıyla birlikte 27 yıl sonra UEFA Şampiyonlar Ligi'ne temsilci gönderemedik... UEFA Kulüpler Klasmanı'nda 21. sıraya kadar gerileyen Türkiye için Avrupa macerası önümüzdeki yıllarda çok daha zahmetli olacak. 2023-24 sezonu Süper Lig Şampiyonu ile birlikte Süper Lig 2.'si, Süper Lig 3.'sü ve Türkiye Kupası Şampiyonu'nu oldukça zorlu bir yolculuk bekliyor.

Trabzonspor ve Fenerbahçe'nin UEFA Şampiyonlar Ligi'ne elemelerde veda etmesinin ardından Türk futbolu adına 27 yıllık seri sona erdi.

1996-1997 sezonundan bu yana aralıksız olarak UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında en az 1 Türk takımının mücadele etmesi serisi son buldu.

Son olarak Beşiktaş, 1995/96 sezonu ön elemesinde Rosenborg'a elenmişti. O tarihten bu yana en az 1 Türk takımı gruplara kalmayı başarmıştı.

ÜÇÜNCÜ KEZ DEVLER LİGİ'NDE TEMSİLCİMİZ YOK

97/98, 2000/01, 2001/02, 2003/04, 2007/08 sezonlarında iki Türk takımı, Şampiyonlar Ligi gruplarında yer almıştı. 1996-1997 sezonundan bu yana gruplarda Galatasaray 15, Beşiktaş 8, Fenerbahçe, 6, Trabzonspor 1, Başakşehir 1, Bursaspor 1 kez mücadele etti. 1992/93 sezonundan bu yana düzenlenen Şampiyonlar Ligi’nde üçüncü kez hiçbir Türk takımı gruplarda mücadele edemeyecek.

2022/23

1995/96

1992/93

BİR SIRA DAHA GERİLEDİK

Geçtiğimiz aylarda UEFA Avrupa Konferans Ligi çeyrek finalinde Bodo Glimt, Roma'yı 2-1 mağlup etmiş, Norveç ekibinin bu galibiyetiyle Türkiye, ülke puanı sıralamasında 20. sıraya gerilemişti.

Tıpkı son dönemde olduğu gibi Türk takımlarının bu sezon Avrupa arenasında bekleneni verememesi UEFA Ülkeler Sıralaması'nı da değiştirdi. Türkiye bir basamak daha gerileyerek İsrail'in (22.875 puan) ardına düştü ve 21. sırada (22.200 puan) yer aldı.

Bu sezon Play-Off turunda Kızılyıldız'ı eleyip gruplara kalan Maccabi Haifa, İsrail'in ülke puanına da önemli katkı yapmış oldu.

Şampiyonlar Ligi katılımı Türk takımları için artık hayal Süper Lig şampiyonunu bekleyen zorlu yolculuk, 8 maç | Girdaptan nasıl çıkarız

SON 6 YIL UEFA ÜLKELER SIRALAMASI VE TÜRK TAKIMLARININ YOLCULUĞU! ŞİMDİ NE OLACAK?

Şampiyonlar Ligi katılımı Türk takımları için artık hayal Süper Lig şampiyonunu bekleyen zorlu yolculuk, 8 maç | Girdaptan nasıl çıkarız

SÜPER LİG ŞAMPİYONU, STARTI 1. ÖN ELEMEDEN VERECEK

UEFA Ülke Puanı Klasmanı'nda ilk 15 dışında kalan Türkiye, 2023-2024 sezonundan itibaren Avrupa'ya 4 takım gönderebilecek. Söz konusu ekiplerden 1'i UEFA Şampiyonlar Ligi'nde, diğer 3'ü ise UEFA Konferans Ligi'nde Türkiye'yi temsil edebilecek.

Böylece bu sezonun Süper Lig Şampiyonu, Şampiyonlar Ligi'ne 1. Eleme Turu'ndan katılacak. Play-Off turu dahil 4 eşleşmeden (8 resmi müsabaka) de galip çıkması durumunda gruplara kalabilecek.

Süper Lig 2.'si, Süper Lig 3.'sü Konferans Ligi 2. Eleme Turu'ndan organizasyona katılabilecek (Gruplar için 6 resmi maç). Türkiye Kupası Şampiyonu ise 3. Eleme Turu ile serüvene başlayacak.

RESMİ MESAİ ÇOK ERKEN BAŞLAYACAK

Bu sezon ligimizi ilk sırada tamamlayan takımımız, Şampiyonlar Ligi'ne katılmak için oldukça zorlu bir yolculuğa çıkacak. 1. Eleme Turu'ndan organizasyona katılacak ekibimiz, Temmuz'un ilk haftasında oynanacak karşılaşma için sezonu Haziran ayı başıyla birlikte açmak zorunda.

2022 / 23 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi 1. Eleme turu mesaisi 5-6 Temmuz tarihlerinde başlamıştı. Gelecek sezon 4 Temmuz 2023 itibarıyla serüvenin başlaması bekleniyor.

Keza aynı durum Konferans Ligi'nde gruplara katılma mücadelesi verecek takımlar için de geçerli. Temmuz ayının ikinci haftasıyla resmi maçlar start alacak ve buradaki üç temsilcimiz de sezona erken başlamak durumunda kalacak.

(Hürriyet)

Kaynak: