1. HABERLER

  2. KONYA

  3. SCADA ile birçok alanda tasarruf
SCADA ile birçok alanda tasarruf

SCADA ile birçok alanda tasarruf

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, mücavir alanı içerisinde bulunan 2 bin 710 adet tesisin bin 544’ünü tek merkezden kumanda ve kontrol altında tutan SCADA sistemiyle hem su kayıp ve kaçakların önüne geçiyor hem de farklı birçok alanda ortalama yüzde 50’lere varan tasarruf sağlıyor.

A+A-

SCADA sistemiyle içme suyu üretim, pompaj, iletim ve dağıtım faaliyetlerinde tek merkezden kontrol avantajını kullanan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, kesintisiz su ve kanalizasyon hizmetini sürdürüyor.  Kurak ve yağışsız geçen bahar ve kış döneminde su kaynaklarının giderek yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğu gerçeğinden yola çıkarak Konya mücavir alanı içerisinde su kaynaklarını korumak için çeşitli faaliyetler yürüten KOSKİ, merkezi izleme, kumanda ve otomasyon fonksiyonlarıyla önemli bir boşluğu dolduran SCADA sayesinde tüm istasyonlar (kuyu, depo, pompa istasyonu, terfi) arasında gerçek zamanlı bir koordinasyon elde ediyor. Tesis ve veri sayısı (I/O) itibariyle dünyanın en büyük İçme Suyu SCADA Kumanda ve İzleme Sistemlerinden biri olan KOSKİ SCADA Sistemi, tamamen yerli ve milli bir yazılımla tesislerin tek merkezden kumanda edilmesinin yanında, tesislere ait debi, basınç, seviye, çelik boru isale hatlarının korozyondan korunması için yapılan katodik koruma, enerji izleme, verimlilik ve klor izleme işlevlerini de SCADA sistemi üzerinden takip ve izleme imkânını sunuyor.     

‘KAYIP-KAÇAK SU ORANI YÜZDE 30’A DÜŞTÜ’

Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin dünyamızı tehdit ettiği bugünlerde, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelişin arttığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Su üretimi yapan ve ürettiği suyu şebekeler aracılığıyla son kullanıcıya ulaştıran su ve kanalizasyon idarelerinin karşılaştığı sorunların başında ürettiği su ile tükenen su arasında bir denklem kuramaması geliyor. Bunun sebebi de fiziki kayıp ve kaçakların yeterince kontrol altında tutulamamasıdır. Son yıllarda ortaya çıkan SCADA veri toplama, izleme ve kontrol sistemlerinin getirdiği, kaynak yönetimini akılcı ve teknolojik sistemlerle kontrol etmenin sağladığı tasarruflar, bu kıt kaynakların işletilmesinde işletmecilerin az enerjiyle daha çok iş yapabilme yeteneğini ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda; SCADA sistemi ile elektrik enerjisinden yüzde 15, personel ve ulaşım giderlerinden yüzde 40, istasyonlarda gerçekleşen arızalarda yüzde 45, şebekede gerçekleşen arızalarda yüzde 25 tasarruf sağlanıyor. Kayıp-kaçak su oranı yüzde 50’den yüzde 30 seviyelerine düşürülürken, toplam işletme maliyetlerinde yüzde 25 kazanç elde edilmiştir.” dedi.

‘İÇME SUYUNUN TAKİP VE KONTROLÜ SCADA SİSTEMİ İLE YAPILIYOR’

Altınapa ve Bağbaşı Barajlarından alınan suyu 2 ayrı içme suyu arıtma tesisiyle arıtarak Konya şehrinin kullanımına sunan, ayrıca 31 ilçemizde bulunan 2 bin 710 adet tesisten sağlanan ve 22 bin 126 kilometre uzunluğundaki iletim ve dağıtım şebekesi ile abonelerimize ulaşan içme suyunun takip ve kontrolünün SCADA sistemi ile yapıldığını belirten Başkan Altay, “Sistem kapsamında, derin su kuyuları, su depoları, pompa terfi istasyonları gibi yüzlerce şebeke unsurları merkezden takip edilebilmekte ve bunlara uzaktan müdahale edilebilmektedir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT