1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Şehit Battal Yıldız’ın ismi Devriye Ekipler Amirliği’nde yaşayacak
Şehit Battal Yıldız’ın ismi Devriye Ekipler Amirliği’nde yaşayacak

Şehit Battal Yıldız’ın ismi Devriye Ekipler Amirliği’nde yaşayacak

İstanbul'un Tuzla İlçesi'nde 2017 yılında yaşanan bir hırsızlık olayındaki kovalamacada şehit olan Konyalı Polis Memuru Battal Yıldız'ın adı Doğanlar Mahallesi'nde yapımı tamamlanan devriye ekipler amirliğine verildi. Binanın açılışı protokolün katılımıyla gerçekleştirildi.

A+A-

Konya’da Doğanlar Asayiş Binası’nın olduğu yere yapılan Karatay Şehit Battal Yıldız Devriye Ekipler Amirliği binasının açılış töreni gerçekleştirildi.

sehit-battal-yildiz-toplu-fotu-1.jpg

Ekipler Amirliği Binasına adı verilen Polis Memuru Battal Yıldız, İstanbul’un Tuzla ilçesinde 2017 yapılan bir hırsızlık ihbarında kovalamaca sonrası silahlı saldırıya uğramış ve şehit olmuştu. Binanın açılış törenine Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Şakir Uslu, Kaymakamlar, Belediye Başkanları ve emniyet mensupları katıldı.

sehit-battal-yildiz-9.jpg

ŞEHİT EŞİ DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI

Şehit Battal Yıldız’ın eşi Emine Yıldız, 10 yıl evli kaldıklarını ve şehit eşi olmaktan dolayı gurur duyduğunu belirterek “Eşim, 16 Temmuz 2017’de sabaha karşı saat 04.00 civarında İstanbul’un Tuzla ilçesinde hırsızlık ihbarına gittiğinde kovalama esnasında vurularak şehit oldu. Eşimin ismi şükürler olsun ki çok fazla yere verildi. Fakat benim için verilebilecek en değerli yerlerden birisi burası oldu. Eşimle 17 yaşımdayken nişanlandım. Üniversite sınavlarına girdim. Sınav sonuçlarım bile belli değilken nişanlıydım. Eşimi tanıdıktan, yüreğini gördükten sonra o kadar çok sevdim ki ona doyamadım. Evlendiğimizde bütün eşyalarımız ikinci eldi. Benim için maddiyatın hiçbir zaman önemi olmadı. Keşke yanımda olabilseydi. Tabutunun arkasından da söyledim. Yanımda olsaydı da dağın başında otursaydık. Ama kaderde bu yazıyormuş. Eşimin şahadetli yüzünü gördüğümde çok duygulandım. Nurlu yüzü, bembeyaz dişleri gözüküyordu. Çok güzel kokuyordu. Bu binaya isminin verilmesinden dolayı katkısı olan herkese teşekkür ederiz” dedi.

sehit-battal-yildiz-2.jpg

‘ŞEHİTLİK HERKESE NASİP OLMAZ’

Şehitlik mertebesinin herkese nasip olmayacağını vurgulayan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Herkes eninde sonunda bir şekilde bu dünyayı terk ederek ahirete intikal edecektir. Fakat anlı şanlı şekilde gurur duyduğumuz bayrağımıza sarılı tabutla ahirete intikal edebilmek şehitlik mertebesine ulaşabilmek herkese nasip olmaz. Hayatımız boyunca da görev anlayışımız bu şekildedir. Emniyet mensuplarımızın da bu duyguyla görev yaptıklarına eminiz. Bunun da ispatı, buğuna kadar yaptıkları çalışmalarda, verdikleri şehitlerle görülmektedir. Konya’da tüm teşkilatlarımızla uyum içerisinde çalışmaktayız. Konya’mızın huzur kenti olduğunu sık sık vurgulamaktayız. Bunun da en büyük mimarları gece gündüz, soğuk sıcak demeden görev icra eden emniyet teşkilatı ve jandarmamızdır. Bu iki teşkilat bizim bel kemiğimizdir” ifadelerini kullandı.

sehit-battal-yildiz-5.jpg

‘VİRÜS SÜRECİNİN KAHRAMANI ONLARDIR’

Sağlık çalışanları ve emniyet mensuplarının koronavirüs sürecindeki çalışmalarıyla kahramanlık örneği sergilediklerini kaydeden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı  Uğur İbrahim Altay, “Bayram öncesi özel bir günde güzel bir tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Herkese nasip olmayan, inancımıza göre yaşadıklarını bildiğimiz şehitlerimiz inşallah bu manzarayı görüyorlardır. Bu vesileyle başta Battal Yıldız kardeşimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerini, eşlerini, çocuklarını, anne ve babalarını da saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Bir tarafta Ramazan yaşıyoruz. Bir taraftan da tüm dünyayla birlikte biz de koronavirüs konusunda yoğun bir gündem içerisindeyiz. Bu sürecin kahramanları sağlık çalışanlarımız ve emniyet mensuplarımızdır. Emniyetimiz bu dönemde de kahramanca çalışma gösterdiler. Tüm mensuplarımıza teşekkür ediyoruz. Ülke olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde inşallah bu sürecin sonuna yaklaşmış görünüyoruz. İnşallah bir an önce bu beladan kurtulmayı da temenni ediyoruz” dedi.

sehit-battal-yildiz-4.jpg

‘EMNİYET TEŞKİLATI ZORLU GÖREV ÜSTLENMEKTEDİR’

 ‘Emniyet teşkilatının yüklendiği görevinin zorluğunu hepimiz biliyoruz’ diyen Konya İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, “Silahlı mücadele yanında son 3 aya yakın süredir de bir virüs belasıyla mücadelede ne kadar başarılı olduğumuz da görülmektedir. Günümüzdeki gerçek anlamda polislik, suçluların yakalanmasının yanında halkla olan ilişkileri üst düzeyde tutma amacını gütmektedir. Şuanda bulunduğumuz alan içerisinde 5 katlı asayiş şube müdürlüğümüz mevcuttu. Bu müdürlüğümüz burada çok sıkışık bir durumdaydı. Bu bina hem emniyet teşkilatına hem de bölgeye yakışmıyordu. Süratli şekilde buradan çıkmanın yolunu arıyorduk. Karatay Belediyemiz şekilde bir bina yapılarak teslim edildi. O binaya taşındık. Burada bir boşluk oluştu. Doğanlar Mahallesi vatandaşlarımız, ayrılmamızdan dolayı üzüntü duyduklarını belirttiler. Bunu gidermek adına çalışma yaptık. Buraya devriye binasını açtık ve şehidimiz Battal Yıldız’ın ismini verdik. Bu binamızın inşasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesimi gerçekleşti. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Emniyet Müdürlüğü’ne hibe edilen araçlar teslim edildi. Ardından da çalışmalarında başarılı olan emniyet mensuplarına ödül takdimi yapıldı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

sehit-battal-yildiz-3.jpg

sehit-battal-yildiz-11.jpg

sehit-battal-yildiz-6.jpg

sehit-battal-yildiz-7.jpg

sehit-battal-yildiz-8.jpg

sehit-battal-yildiz-10.jpg

sehit-battal-yildiz-12.jpg

HABERE YORUM KAT