1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Şekerleme ve lokumda hareketlilik bekleniyor
Şekerleme ve lokumda hareketlilik bekleniyor

Şekerleme ve lokumda hareketlilik bekleniyor

Koronavirüs sebebiyle şekerleme ve lokum sektörü de etkilendi. Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala satışların rutin düzeyde gittiğini belirten şekerciler, son üç gün satışların artmasını, Haziran ayı içerisinde de eski günlerine dönmeyi beklediklerini ifade ettiler.

A+A-

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, tüm sektörleri olduğu gibi bayramların olmazsa olmazı şekerleme ve lokum sektörünü de yakından ilgilendirdi. Türkiye’de Mart ayından bu yana devam eden karantina sürecinde şehirlerarası tesislerin kapalı olması işleri etkiledi. Ramazan Bayramı’na az bir zaman kala sokağa çıkma kısıtlamasının bulunması da şuanda satışları azalttı. Sınırlandırmanın ardından bayram öncesi son günlerde hareketlilik beklediklerini ifade eden şekerciler, Haziran ayı içerisinde ülkenin daha da normalleşmesiyle sektörlerinin eski günlere dönmesini umut ettiklerini belirtti.

kevser-sekerleme-konya-1.jpg

‘BAYRAM ÖNCESİ SON GÜNLER ÖNEMLİ’

Ramazan ayının son günlerinde şekerleme ve lokum satışında artış beklediklerini ifade eden Kevser Şekerleme Pazarlama Koordinatörü Mustafa Çeçen, “Ramazan Bayramı’na 3 gün kala şekerleme ve lokum satışlarında artış yaşanmaktadır. Bu sene de yine sokağa çıkma kısıtlamasının ardından bayrama kadar olan süreçte hareketlilik olacağına inanıyoruz. Arife gününü de dahil ettiğimizde marketlerde şeker ve lokuma olan ilginin artacağını düşünüyoruz. İnsanlar, önceki bayramlarda 2-3 kilogram alırken bu kez 1 kiloluk paketleri tercih ediyorlar. Fakat yine de geleneklerinden vazgeçmiyorlar. Konyalı bayramda şeker tabağını boş bırakmaz. Bu konuda hassas bir şehrimiz vardır. Kendi aile içinde bayramlaşmak için ya da sokağa çıkma kısıtlamasının hemen ardından yakın akrabaları ziyaret için gittiğinde şeker ve lokumun olmasına dikkat eder” şeklinde konuştu.

mustafa-cecen-kevser-sekerleme.jpg

‘HAZİRAN AYINDAN UMUTLUYUZ’

Haziran ayı içerisinde şehirlerarası kısıtlama kalktıktan sonra sektörlerinde de hareketlilik yaşanmasını beklediklerini dile getiren Mustafa Çeçen, “Şehirlerarası giriş çıkışlar kapalı olduğu için yollardaki tesisler de kapalı oldu. Geleneksel Mevlana Şekeri hediyelik bir üründür. Konya’dan farklı şehre giden insanlar genellikle tercih eder. Şuanda gidiş veya geliş olmadığı için doğal olarak talep de azaldı. Fakat vaka sayıları düşüyor. Ülkemiz normalleşme adına hızla ilerleme kat ediyor. İnşallah bu durumu daha fazla yaşamadan eski günlerimize geri döneceğimize inanıyoruz.Şekerciler ve lokumcular olarak Haziran ayından umutluyuz. Bayramın hemen ardından Cumhurbaşkanımızın yapacağı açıklamayı bekliyoruz. Büyük ihtimalle şehirlerarası kısıtlama 15 gün sonra sona erecektir. Riskli şehirler içinde yer aldığımız için Konya’dan giriş çıkışların açılması uzatılsa bile yine en kötü ihtimalle Haziranayının sonunda tamamen açılacaktır. Ardından da şeker ve lokum sektöründe hareketlenme yaşanacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU /  YENİ HABER GAZETESİ

kevser-sekerleme-konya-2.jpg

kevser-sekerleme-konya-6.jpg

kevser-sekerleme-konya-3.jpg

kevser-sekerleme-konya-5.jpg

kevser-sekerleme-konya-4.jpg

 

HABERE YORUM KAT