Selçuk Üniversitesi büyümeye devam ediyor

Selçuk Üniversitesi büyümeye devam ediyor

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, görev sürecinde geride bıraktığı 1 yılı değerlendirdi. Göreve geldiğinden bu yana büyük yol kat eden Rektör Metin Aksoy, “Hedefimiz, gelenekle geleceği buluşturan üniversitemizi daha da üst sıralara taşımak” dedi.

Selçuk Üniversitesi’nin Türkiye’nin en büyük eğitim kurumları arasında yer aldığını vurgulayan Rektör Aksoy, “Göreve geldiğimiz tarihten itibaren akademisyenlerimizin kadro sorunu büyük oranda çözüldü. Bu süreçte üniversitemize; 45 profesör, 78 doçent, 85 doktor öğretim üyesi, 5 öğretim görevlisi, 21 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 234 akademik kadro kazandırıldı. Selçuk Üniversitesinin birimlerinde kullanılan toplam 22 aracın, kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılması amacıyla Üniversitemiz ‘‘Araç İşletme Müdürlüğü’’ otoparkına çekilerek hizmet amaçlı kullanılması sağlandı. Ayrıca sözleşmesi bu ay sonunda bitecek 15 kiralık araçla ilgili yeni ihaleye çıkılmayacak. Üniversitemiz bünyesinde bulunan ve ekonomik ömrünü doldurmuş 16 aracın satışı ihalesi gerçekleştirildi. Kamu kaynaklarının verimli kullanılması ve çevre temizliği konusunda attığı adımlarla örnek olan Üniversitemiz, yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Alaeddin Keykubat Kampüsünde değerlendirilmek üzere tahsis edilen 6 adet elektrikli araç hizmete sunuldu. İlerleyen süreçte bu sayının 10’a kadar artırılması hedefleniyor. Banka promosyonları tüm akademik ve idari personele eşit bir şekilde dağıtıldı.” şeklinde konuştu.

su-buyumeye-devam-ediyor-3.jpg

‘AŞI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR’

Aksoy, Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Selçuk Üniversitesi Aşı Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Erganiş ve ekibinin, yürüttükleri projeyle 'SARS-CoV-2' virüsünü izole ederek inaktif aşı çalışmalarına devam ettiğini aktardı. Aksoy sözlerine şöyle devam etti: “Hazırlanan aşıların deney hayvanları üzerindeki denemeleri tamamlanmış olup FAZ çalışmaları başladı. Aşının 2021 yılı içerisinde üretime geçilmesi yönünde çalışmalar devam ediyor. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinden Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Nadir Koçak ve ekibi tarafından da Kovid-19’a karşı mRNA özelliği taşıyan aşı projesi geliştirildi. Proje, hayvan deneyleri aşamasına gelmiş olup çalışmalar devam ediyor. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde “Pandemi Tanı Takip Ünitesi” hizmete sunuldu. Bu sayede hastaların Covid’le ilgili tüm işlemleri (numune alma, kan tetkitleri, direkt grafi, tomografi gibi) hastaneye giriş yapılmadan bu ünite içerisinde gerçekleştirilebiliyor.”

su-buyumeye-devam-ediyor-5.jpg

‘TOPLAM BORÇ 50 MİLYON TL’YE DÜŞÜRÜLDÜ’

Tıp Fakültesi Hastanesinin toplam borcunun bir yıl içerisinde 202 milyon TL’den 50 milyon TL’ye düşürüldüğünü kaydeden Aksoy, “ Üniversitemizde son yıllarda ödenmeyen 7 milyon TL’nin üzerinde olan elektrik, doğal gaz ve su borcu ödendi. Üniversitemizin bu alanda borcu kalmadı. Kasım 2020’de 11 bin 182 m² inşaat alanına, 3 bin 600 m² oturum alanına sahip, tam teşekküllü ‘’Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’’ hizmete açıldı. Yeni hastanemiz büyüklük ve donanım açısından Türkiye’de bulunan pet alanındaki hayvan hastaneleri açısından ilk sırada, Avrupa’da ise ön sıralarda yer alıyor. 2021 yılı yatırım programı çerçevesinde, Üniversitemize ait Eczacılık Fakültesinin 10 bin m²’lik bina projesi için 30 milyon TL ödenek ayrıldı. Üniversitemiz ve Microsoft arasında yapılan anlaşma ile tüm öğrencilerimiz ve akademik personelimizin Microsoft Office 365 yazılımını ücretsiz olarak indirip kullanabilmesi sağlandı. Selçuk Üniversitesi Erol Güngör Kütüphanesi’nde dijital arşiv dönüşüm çalışmaları yapıldı. Bu projeyle tarihî olaylara tanıklık eden gazetelere erişim imkânı sunuldu. Taraması yapıldıktan sonra PDF formatında, internet ortamına aktarılacak yaklaşık 25 bin gazetenin sayfaları, dileyen herkes tarafından zahmetsizce indirilebilecek.” ifadelerini kullandı. 

su-buyumeye-devam-ediyor-6.jpg

‘MERVE MERCAN’IN İSMİ YAŞATILACAK’

Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf intern öğrencisi Merve Mercan’ın ismini kampüs alanında inşa edeceği parkta yaşatacağının bilgisini veren Aksoy, “ Selçuklu Belediyesi desteği ile yapılacak parka “Merve Mercan” ismi verilecek. Alaeddin Keykubat Yerleşkesinde Rektörlük Binası ile Kampüs Camii yakınlarındaki parkın inşaatı başladı. 45 bin 212 m² alana sahip olacak parkta oturma ve dinlenme alanı, yürüyüş yolu ile su yolu yer alacak.” ifadelerine yer verdi.

su-buyumeye-devam-ediyor-1.jpg

‘SELÇUK ÜNİVERSİTESİ E-DEVLET’TE’

 Aksoy son olarak ‘’Güvenli Kampüs Belgesi’’ için TSE’ye başvuruda bulunulduğunu ifade ederek, “ Kampüsün dış sınırlarının bir kısmı tel çitle kapatıldı, geri kalan kısmı ihale aşamasındadır. Üniversitemiz bünyesinde eğitim gören öğrencilerimizin transkriptleri, öğrenci belgeleri ile sertifikaları, kolay erişim ve dijitalleşme adına e-Devlet’te sorgulanabilir ve ulaşılabilir hâle getirildi. Selçuk Üniversitesi olarak bilimsel çalışmalarda alt yapısı tamamlanmış, kendi yazılımını, kendi otomasyonunu geliştiren, küresel anlamdaki değişimleri takip eden, bölgedeki en önemli araştırma merkezlerinden biri olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ