Selçuklu’da atıklar verimli hale geliyor

Selçuklu Belediyesi Fikir Destek Programı kapsamında yürütülen “Dönüşüm Evde Başlar” isimli proje ile atıklardan kompost yapımı konusunda eğitim gerçekleştirildi.
Selçuklu’da atıklar verimli hale geliyor

Selçuklu Belediyesi Fikir Destek Programı kapsamında şehre değer katacak, toplumsal bilinci artırmaya yönelik projelere destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda atıklardan organik gübre elde edilerek çevre ve sıfır atık bilincinin artırılmasını amaçlayan “Dönüşüm Evde Başlar” projesinin tanıtım programı gerçekleştirildi. Selçuklu Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören programda Eğitim Proje Koordinatörü Melek Bozkurt tarafından katılımcılara eğitim verildi.

selcukluda-atiklar-2.jpg

“ORGANİK ATIKLARDAN OLUŞAN ÇÖPLERİ DOĞAYA GERİ KAZANDIRABİLİRİZ”

“Dönüşüm Evde Başlar” projesine sağladıkları katkılardan dolayı Selçuklu Belediyesi’ne ve Başkan Ahmet Pekyatırmacı’ya teşekkür eden proje koordinatörü Melek Bozkurt,“ Şehirde yaşayan bir insan günlük ortalama 1.5-2 kg çöp çıkartıyor. Bu çöplerin en az yarısı mutfaklarımızdan çıkan organik atıklar. Organik atıklardan oluşan bu çöpleri değerlendirebiliriz ya da doğaya nasıl geri kazandırabiliriz kısmında, atıkların toprağa dönüşümünün sağlanması büyük önem taşıyor. Kompostun bitki verimliliğine olan katkısı da oldukça fazla. Kompost bitkilerin büyümesini hızlandırır ve toprağın hava almasını sağlarken sera gazı salınımı da azaltır. Ayrıca kuraklığa etkilerini hafifletir.” dedi. Bozkurt çöp turşulama yöntemi ile yapılan ve Japonların tüm evsel atıklarını turşuladıkları gübreleme işlemi olan “Bokashi Kompostu” konusunda katılımcılara bilgiler verdi. Uygulamalı eğitimin ardından katılımcılara Kompost kovası (Bokashi) hediye edildi.

selcukluda-atiklar-3.jpg

Etiketler :