1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Seydişehir Belediyesi çöpten biyoenerji üretecek
Seydişehir Belediyesi çöpten biyoenerji üretecek

Seydişehir Belediyesi çöpten biyoenerji üretecek

Seydişehir İlçe Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ilçede ki çevre, fabrika bacaları, çöp ve biyoenerji gibi konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-
İlçenin en çok konuşulan konularıyla ilgili bilgiler veren Başkan Tutal; çöp toplama, temizlik ve geri dönüşüm konusunda Seydişehir’in bir adım önde olduğunu,  çöp atıklarından da biyoenerji elde ederek Belediye’nin elektrik giderinin buradan karşılanması planlandığını, hava kirliliğinde ise geçmiş yıllarla kıyaslandığında daha iyi koşullarda olunduğunu belirtti.
Başkan Tutal; konuşmasında aynı zamanda bir Belediye Başkanı’nın sadece kendi dönemi ya da diğer dönemi kurtaracak yatırımlar ve çalışmalar yapmak yerine en az önümüzdeki 50 yılı kurtarabilecek şekilde çalışması gerektiğini, kendilerinin de bunu düstur kabul ederek hareket ettiklerini vurguladı.
 
Çöp toplama, temizlik ve geri dönüşüm noktasında Seydişehir’in bir adım önde olduğunu ifade eden Tutal; “Çevre Bakanlığımızın başlattığı bu konu, Sayın Cumhurbaşkanımızın eşlerinin de “Sıfır Atık Projesi” ile Türkiye’nin gündemine oturdu. Seydişehir’de ki çöp depolama sistemi eski sistemle devam ediyor. Kanuna göre çöplerin taşınması İlçe Belediyeleri, depolanması da Büyükşehir Belediyeleri tarafından yapılır. Biz taşıma ve Seydişehir’in temizliği noktasında iyi bir yerdeyiz.  Araç filomuzda sıfır araçları ilçemize kazandırdık. Ayrıca bu araçlar 26 ayda kendisini amorti edecek. İlçemiz çöp toplama, temizlik ve geri dönüşüm konularında öne çıkıyor. Biz artık bundan sonra daha güzel nasıl olur onu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
 
Çöp sahasının şu an bulunduğu konumdan başka bir konuma taşınması gerektiğini, bunun içinde Büyükşehir ile birlikte çözüm aradıklarını söyleyen Başkan Tutal; “Çöplüğün şu anda bulunduğu yer Üniversite, KYK, Devlet Hastanesi’ne yakın bir bölge. Bunun taşınması gerekiyor. O konuda Büyükşehir Belediyemiz ile yer noktası konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda bir alan arayışı içerisindeyiz. Bir taraftan da Konya atıktan enerji üretimi yapıyor. Atığın burada paketlenip Konya’da yakılması ve enerjiye dönüştürülmesi konusunda da bir çalışma var. Eğer enerjiye dönüştürülmesi daha avantajlı olacak olursa atıklar burada 5-10 bin metrekarelik alanda toplanarak paketlenip hemen nakledilecek. En ideal olan çözüm bu.” dedi.
 
Seydişehir Belediyesinin son dönemlerde biyoenerji konusunda da çalışmalar başlattığına dikkat çeken Tutal; “İlçe Belediyesi olarak iki üç haftadır Biyoenerji noktasında çalışmalarımız da var. Güneş Enerjisinden elektrik üretimi ayrı, Biyoenerji ayrı şeyler. Bu proje aynı zamanda Sıfır Atık Projesi’ni de destekleyen bir proje. Seydişehir’in atıklarının 4 megavatlık bir enerji üretimi sağlayabilecek potansiyelde olduğunu gözlemledik. Biyoenerjiye kaynak olabilecek atıklar tarla, bahçe, sera, hayvan atıkları, kemikler, sakatat gibi çürüyebilen her şey dâhil. Tabi bunların hepsini toplamak mümkün değil. Temel esasımız hayvan atıklarından elektrik enerjisi üretilmesi. 1 megawatt ile başlayacağımız bir proje hazırlıyoruz. Kaynağı noktasında Çevre Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor.
 

HABERE YORUM KAT