1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ BİLİM

  3. Slayt Nasıl Yapılır | Etkili Sunum ve Slayt Yapma 2020
Slayt Nasıl Yapılır | Etkili Sunum ve Slayt Yapma 2020

Slayt Nasıl Yapılır | Etkili Sunum ve Slayt Yapma 2020

Slayt nasıl yapılır? Hangi slayt programı en basit şekilde işinizi halleder? Slayt yapma aşamaları nelerdir? Slayt hazırlama neden gereklidir? PowerPoint slayt yapma programı ile slayt nasıl yapılır?

A+A-

Slayt nasıl yapılır? sorusu özellikle okullarında ödevleri için slayt ihtiyacı duyan öğrencilerden gelen bir soru. Çeşitli derslerin proje ödevlerinde ya da sene sonu sunumlarında kullanılan bu slaytlar ile alakalı: Slayt nasıl yapılır? Hangi slayt programı en basit şekilde işinizi halleder? Slayt yapma aşamaları nelerdir? Slayt hazırlama neden gereklidir? PowerPoint slayt yapma programı ile slayt nasıl yapılır? gibi sorularınıza yanıt vermek istedik.

Yapılan slaytlar genelde birilerine sunulduğu için, slayt nasıl yapılır sorusuna verdiğimiz cevapların yanında, aynı zamanda sizlere bu slaytları nasıl sunmanız gerektiği ve sunarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda da bir takım ipuçları veriyor olacağız. Gelin bu detaylı rehbere, slayt hazırlama neden bu kadar önemli sorusunu yanıtlayarak başlayalım.

slayt-2.jpg

Slayt hazırlama neden bu kadar önemlidir?

Slayt hazırlama işlemi ile size ait olan fikirleri, görüşleri ya da o anki herhangi bir olayı, daha rahat ve etkileyici bir şekilde anlatmanızı sağlar.

Öyle ki arka plandaki değişken görüntü ve sizin anlatımınız ile süslenen konular, dinleyenlerin aklında unutulması zor bir anı olarak kalabilir.

Sadece söz ile değil, bu şekilde görsel bir materyale dayanan anlatım biçimi, son zamanlarda eğitim üzerinde de sık sık kullanılıyor ve öğrencilere, konuyu anlaması için bu şekilde yardımcı olunuyor.

Okulunuzda bu beceriyi kazanmanız, ileride iş ya da bireysel hayatınızda artık kendinizi daha rahat ifade edebileceğinizden dolayı, size çok yardımcı olacaktır.

Slayt yapma püf noktaları nelerdir?

Slayt yapma konusunda karar verip, neden yapmanız gerektiğini anladıysanız, sonraki işlemlere geçmeden bazı püf noktalara da dikkat etmeniz gerekmekte. Dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar ise sırasıyla şu şekilde:

  • Slayt programı seçimi,
  • Slaytta konuyu nasıl seçmeniz gerektiği,
  • Slaytta süre kullanımı ve uzunluk tespiti,
  • Slaytın alt sayfalarının planını nasıl yapmanız gerektiği,
  • Slaytı hazırlama kısmının nasıl yapıldığı,
  • Slayt bittikten sonra, planınıza bir sunum da dahil ise bunun nasıl olması gerektiği.

Bu maddeler aslında birbiriyle çark sistemi gibi çalışmakta. Yani aslında birinin iyi olması, diğerinin üzerine binen yükü azaltmakta ve tam anlamıyla yapılan sunumu kusursuz bir şekilde işletmektedir. Şimdi gelin bu adımları sırasıyla öğrenmeye çalışalım.

Slayt programı çeşitleri nelerdir ve program seçimi nasıl olmalıdır?

Slayt yapmak istediğinizde, özellikle sunulan program seçeneklerinin çokluğundan dolayı kendinizi bir karmaşanın içinde bulabilirsiniz. Çünkü ücretli ya da ücretsiz onlarca slayt yapma programı, daha slaydınızı hazırlamaya başlamadan sizleri bekliyor olacak.

Bu aşamada ihtiyaçlarınızı siz belirlemeli ve ihtiyaçlarınıza göre slayt programı seçimini yapmalısınız. Eğer ki üst düzey slaytlar arası geçişlere ihtiyacınız yoksa, kendiniz, sade ve anlaşılır, ayrıca mevcut imkanlarınızı da zorlamadan bir slayt yapmak istiyorsanız, size önerimiz PowerPoint slayt yapma programını kullanmanız. Rehberimizin devamını okuduğunuzda PowerPoint slayt yapma programı üzerinden nasıl slayt yapılır onu da temel anlamda öğrenmiş olacaksınız.

Günümüzde çoğu bilgisayarda bulunan bu Microsoft hizmeti, slayt yapmanız için size gereken tüm desteği sağlayacaktır. Bilgisayarlarında bulunmayanlar ise basit bir Google araması ile PowerPoint’e sahip olabilirler.

Yazıda kullanacağımız slayt programı PowerPoint 2016 versiyonu ve kullanılan bilgisayar ise Windows 10 olacak. Sizin versiyonunuz daha düşük ya da bu yazıyı okuduğunuzda daha güncel olursa, mantık yine aynı kalır ama tıklanılan butonların konumları ve isimleri değişmiş olabilir.

Bu yazının ana amacı sizlere programları tanıtmak değil, temel anlamda slayt nasıl yapılır onu anlatmak olduğundan, bu konunun detayını başka bir yazımıza saklayalım ve slayt yapımı anlatımı ile devam edelim.

slayt-1.jpg

Slayt için iyi bir konu seçimi nasıl olmalı?

Slayt hazırlama işleminde hatırı sayılır etkiye sahip olan diğer bir madde ise konu seçimi. Slaydınızın mutlaka güzel ve etkili bir konu seçimine sahip olması gerekiyor. Eğer ki bir kitleye hitap ediyorsanız, bu kitlenin konu ile alakalı bilgi düzeyini bilmeniz ya da tespit etmeniz gerekli. Bunları yaparken de tabii ki sorumlu ve bilgili olduğunuz alanın farkına varmalısınız.

Konu başlığınız ne çok genel, ne de çok dar olmalı. Örneğin teknoloji alanında sizden bir sunu yani bir slayt yapmanız isteniyorsa, başlığı “Teknoloji” olan bir sunum sizi hem sunarken hem hazırlarken çok zorlayacaktır. Bunun yerine daha dar ve etkili bilgiler verebileceğiniz “Teknoloji çocuklar tarafından nasıl kullanılmalı?” gibi bir başlık, sizin daha çok işinize yarayacaktır.

Tabii ki bu durumun slaydın süresi ile doğrudan alakası var. Eğer ki slaydı sunacaksanız ve size verilen süre on dakika ise konuyu on dakikaya göre, size verilen süre altmış dakika ise konuyu altmış dakikaya göre belirlemeniz gerekmekte.

Slaytta süre kullanımı ve uzunluğun tespiti

Bu işi profesyonel anlamda icra eden, yani sürekli slayt yapan sunucular ve konuşmacılar, süre uzadıkça sunumu yapmanın kolaylaştığını söylüyor. Fakat ne zaman sunumu daha az bir süreye sıkıştırmaya çalışırsanız, aynı şekilde zorlaştığını da. Dolayısıyla iyi bir slayt hazırlama işlemi için bu konuda dengeyi kurmanız gerekli.

Çünkü süre ile anlatım konusunda doğrudan bir ilişki var. Kısa bir sunuma hazırlanmak ya da slaydınızı kısa yapmak size kolay geliyor olabilir. Fakat slaydın konusunun kısa bir zamanda ve etkili şekilde dinleyene geçmesi daha zor bir iştir.

Bundan dolayı süre ve konu seçimini iyi yapmanız gerekiyor. Anlatacağınız konu uzun bir konu ise onun daha alt bir alanını alıp süreyi verimli kullanmanız yararınıza olacaktır. Bunun yanı sıra kısa bir konu üzerine çok konuşmakta bazen dinleyeni yorabilir ve slayttan ilgisinin kopmasına neden olabilir.

Bunun arasındaki dengeyi belki hemen kuramayabilirsiniz. Fakat bu durum yaptığınız slayttan slayda değişecek ve gittikçe gelişeceksiniz.

Slayt sayfalarının planını nasıl yapmanız gerekiyor?

Öncelikle slaydımızın konusunu ve varsa bize verilen süreyi de aynı şekilde belirledik. Elimizde olan bu verilerle, şimdi slaydımızın alt sayfalarında nelere değineceğimizi planlamamız gerekli.

Öncelikle slayt başlarında konu ile alakalı dikkat çekici bir soru ya da bilimsel bir araştırmaya yer vermeye özen göstermelisiniz. Yaptığınız bu hareket, slaydı dinleyen ya da okuyan kişiler tarafından dikkat çekecek ve slaydın sonrasına odaklanmalarını sağlayacaktır.

Dikkat çekici bir giriş yaptıktan sonra yine eğer ki bu slaydı sunuyorsanız, sizi dinleyenlerin dikkatini hep ayakta tutmak için ara ara sorular sorabilirsiniz. Tabii slaydınızı sunmayacaksanız bu kısmı atlayabilirsiniz.

Slaydı yapacağınız konuda anlatılması gereken ve hedef kitleniz ile alakalı olan şeylere de dikkat çekmeniz gerekmekte. “Teknoloji çocuklar tarafından nasıl kullanılmalı?” başlığını konunun başlarında verdik diye bu başlık üzerinden örnek verelim.

Eğer ki hedef kitleniz normal düzeyde aileler ise, onlara evin içinde dikkat edilmesi gerekenleri, yanlış ya da doğru kullanımda çocuk üzerinde davranışsal anlamda ne gibi etkiler bırakacağını ya da teknolojinin çocukların derslerinde doğru kullanımda nasıl katkıda, yanlış kullanımda nasıl zararda bulunacağını anlatabilirsiniz.

Fakat hedef kitleniz aileler değil de çocuklarsa, yani bu slaydı ya da sunumu, konu ile alakalı doğrudan çocuklara izletecek ya da sunacaksanız, o zaman ona göre örneklikler ve parçalar oluşturmalısınız ki çocukların ilgisini çekip, daha da rahat anlaşılasınız.

slayt-3-001.jpg

Slayt nasıl hazırlanır?

Slayt hazırlama ile alakalı slayt programı seçildi, ana konumuz belirlendi, süremiz belli ve diğer slayt sayfalarında nelere değinileceği de planlandı. Şimdi geriye yapmamız gereken, sadece slayt yapımı ve slaydın gösterimi (sunumu) kaldı.

Slayt programı seçim kısmında da değindiğimiz gibi, bu yazıda çoğunluk tarafından kullanıldığı ve kolay erişilebildiği için, PowerPoint slayt yapma programını kullanacağız.

PowerPoint slayt yapma programı ile slayt yapmak

HABERE YORUM KAT