1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Soğuklar pazarı etkilemeyecek
Soğuklar pazarı etkilemeyecek

Soğuklar pazarı etkilemeyecek

Pazardaki fiyatlarda geçen seneye oranla herhangi bir artışın yapılmadığını söyleyen Konya Pazarcılar Odası Başkanvekili Murat Petek, seralara sel, fırtına gibi doğal afetlerden bir zarar gelmediği sürece fiyatlarda bir artış yaşanmayacağını ifade etti.

A+A-

Geçen sene sebze ve meyve fiyatlarında çok sıkıntı yaşandığını dile getiren Başkan Petek, “Kış ayına girdik ancak hava şartları daha kış gibi görünmüyor. Herhangi bir doğal afet olmadığı sürece de fiyatlarda bir artış beklemiyoruz. Bizim pazarlardaki sebze ve meyve fiyatlarımız zaten uygun. Geçen sene tanzim satış yerleri konusunda da Konya olarak devletimizin yanında destek verdik. Fiyatları da geri çektik. Ürünler yerinden getirildi, bazı operasyonlar yapıldı. Bundan dolayı biz fiyat noktasında geçen sene de bir sıkıntı çekmedik” dedi.

murat-petek.JPG

‘UCUZA TAZE MAL SATIYORUZ’

Pazarda uygun fiyata taze mal sattıklarını ifade eden Petek, “Bizim pazarcılarımızın yüzde 60’lık grubu iki tane halimizden ürünleri tedarik ediyorlar. Bunların biri Karatay diğeri de Selçuklu bölgesindedir. Ayrıyeten Alanya’dır, Antalya’dır artık hangi ürün hangi bölgede yetişiyorsa o bölgeleri gidip birebir yerinden alıp gelen esnaf sayımız da çoktur. Bu durum otomatik olarak Pazar fiyatlarımıza yansıyor. Yani bugün hala domatesin fiyatı 2 lira 2,50 lira. Mandalinanın fiyatı 1 lira 75 kuruştur. Kalitesine göre de fiyat değişiyor ama bizim Pazar fiyatlarımız zaten marketlerle kıyaslanamaz bile. Yani sürekli biz ucuza taze mal satıyoruz” ifadelerine yer verdi.

konya-pazarlari-2.JPG

‘ISPANAK YETİŞTİRİCİLERİNE VURULMUŞ BİR DARBEDİR’

Konya’da ıspanakla alakalı bir sıkıntının yaşanmadığını belirten Petek, “Biz ıspanakla alakalı Konya’da çok bir sıkıntı yaşamadık. Bu tarz olaylar bireysel olaylardır. Türkiye’nin her tarafındaki ıspanak yetiştiricilerine vurulmuş bir darbedir. Zaten Türkiye Federasyon Başkanımız bu konuyla alakalı açıklamayı sosyal medyadan yaptılar. Şuan ıspanakta bir sıkıntı yok. Zaten yaşanan o zehirlenmenin ıspanaktan olduğu da belli değil. Yani bu pişirme hatası ve kabından da olabilir. Ispanakta zehir olacak diye bir durum yok. Konya’da ıspanaklar tezgahta kalmıyor. Vatandaşlar talep gösteriyor ve satılıyor. Konya’da bu konuyla alakalı bir sıkıntı yaşamıyoruz.” İfadelerini kullandı.

konya-pazarlari-3.JPG

‘FIRSATÇILAR DEVREYE GİRDİ’

Geçen sene özellikle patates, soğan, biber, patlıcan ürünlerinde sıkıntı yaşadıklarını aktaran Petek,” Gecen sene Alanya, Antalya bölgesinde sel felaketi oldu. Ayrıyeten fırtına ve rüzgardan dolayı seraların hepsi zarar gördü. Tabi bu malın yetiştirilmesi zor oluyor. Bir de onu talebe karşı yetiştiremezseniz otomatik olarak fiyatı zaten yükselir. Biberin ve patlıcanın da öyle oldu. Fakat patates soğanda farklı bir durum vardı. Bu fırsatçılığa da yön tuttu. Fırsatçılar devreye girdi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gerekeni yaptı. Bu sene öyle bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz ama yine bu hava şartları belli olmaz” şeklinde altını çizdi.

konya-pazarlari-4.JPG

‘TANZİM SATIŞ YERLERİNİ KONYA’DA KURDURMADIK’

Geçen sene Konya’da tanzim satış yerlerini kurdurmadıklarını kaydeden Petek, “Fiyatlarda da iddialıydık. Tanzim yeri kurulmadı çünkü ucuz sattık. Bu sene fiyatlarımız da bizim her zaman için uygundur. Pazarcı insanı biz esnaf olarak 10 kuruş, 20 kuruş, 30 kuruşla mal satıyoruz. Yani bir marketçiler gibi 2’ye alıp 3’e satıp bu tarz olaylara girmiyoruz. Bizim kar marjı her zaman düşüktür. Bugün yollar kardan dolayı kapandığı zaman, Alanya Antalya bölgesinde seralardan Konya’ya mal gelmezse halde mal az olacak. Az olduğu zaman fiyat yükselir ve bir dengesizlik ortaya çıkar ama şuan için öyle bir durum yok. Ocak ayı ile beraber belki biraz tırmanışa çıkabilir. Ama o da normaldir. Yani bugün her sektörde belirli geçiş dönemlerinde fiyatlarda sıkıntı çekiliyor” şeklinde konuştu.

konya-pazarlari-5.JPG

’KONYA HALKINA 67 PAZARLA HİZMET EDİYORUZ’

Konya’da 67 tane pazarla vatandaşlara hizmet verdiklerini aktaran Petek, “ Bizim yaklaşık 8-10 tane günlük açılan pazarımız var. Ve bizim bu pazarlarımıza her zaman taze mal gelir. Bekletilmiş mal değildir. En fazla 2 gün bekler. Ama biz insanların marketlere yönelmesinden rahatsızız. Marketlerde dışarıya pazar alanları gibi tezgah açıyorlar. Markette bir ürün bütün müşteriler gelip seçerek alıyor. Bu da müşterilerin hoşuna gidiyor. Fakat şöyle de bir gerçek var. Sağlık açısından baktığımızda bu hoş bir durum değildir. Pazarda seçme yaptıran esnaflarımız da var yaptırmayan esnafımız da var. Fakat marketten daha sağlıklı ürün satıyoruz diye düşünüyorum” diye konuştu. “Biz sadece sebze ve meyve olarak pazarlarda hizmet vermiyoruz. Bizim ayakkabı sektörümüz var, tuhafiyemiz var, kıyafetlerimiz var. Hem fiyat açısından hem çeşitlilik açısından hem de kalite açısından çok kaliteli ürün satan esnaflarımız var. Ucuz da var, pahalısı da var, kalitelisi de var” diyen Petek, bütün Konya halkını pazarlara davet etti. Son olarak Altıyol Cuma Pazarının orada yaşadıkları bir sıkıntıyı yetkilere duyurmak isteyen Petek, “Bizim Altıyol Cuma Pazarı marketimizin orada ilkokul var. Burada özellikle Cuma günleri pazarın olmasıyla birlikte bir yoğunluk oluşuyor. Karşıya geçişlerde sıkıntılar meydana geliyor. En azından öğrenci geldiği zaman basıp aracı durduracak trafiği etkilemeyecek şekilde araya bir yere bir sinyalizasyon gibi bir şey yapılırsa buradaki halk da çocuklar da emniyetler bir şekilde karşıya geçecek. Bir sinyalizasyonun olmamasından dolayı trafik kazası çok yaşanıyor. Bir tane esnafımızı kaybettik. Normal yaralamalı trafik kazaları da oluyor. Çocuklara çarpanlara da şahit olduk. Biz bu konuyu yetkililerin dikkate almasını istiyoruz” diye seslendi.

•SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

konya-pazarlari-6.JPG

konya-pazarlari-7.JPG

konya-pazarlari-8.JPG

pazarda-fiyatlar-dusuyor-4.JPG

konya-pazarlari-1.JPG

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum