Sosyal yardımlarda yeni miktarlar belli oldu

Aile Bakanlığı'nın çocuklu ailelere yönelik destekleri devam ediyor. Başvuruların e-Devlet üzerinden de yapıldığı destekler, binlerce vatandaş tarafından merak konusu oluyor. Asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 30 zam, sosyal yardım paralarını da etkiledi. Bununla birlikte SED ödemesi ve Çocuk Destek Bileşeni ödemesi de yükseldi.
Sosyal yardımlarda yeni miktarlar belli oldu

Aile Bakanlığı'nın çocuklu ailelere yönelik destekleri devam ediyor. Başvuruların e-Devlet üzerinden de yapıldığı destekler, binlerce vatandaş tarafından merak konusu oluyor. Asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 30 zam, sosyal yardım paralarını da etkiledi. Bununla birlikte SED ödemesi ve Çocuk Destek Bileşeni ödemesi de yükseldi. İşte, konuya dair tüm merak edilenler haberde.

2023 YILI ZAMLI SED ÖDEME MİKTARLARI

Çocuk (Okul öncesi) 2.059,99

Çocuk (İlköğretim) 3.090,00

Çocuk (Ortaöğretim) 3.295,99

Çocuk (Ort. çağında okumayan) 2.059,99

Çocuk (Yükseköğretim) 3.708,00

Kuruluş bakımından ayrılan gençler 1.648,00

SED YARDIMI NEDİR?

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile ve psiko-sosyal destek sistemidir.

ÇOCUK YARDIMI BAŞVURU EKRANI

SED YARDIMI ŞARTLARI NELER?

Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

SED YARDIMI ÖDEMELERİ SÜREKLİ BİR MAAŞ MIDIR?

Sosyal ve ekonomik destek hizmeti ödemeleri maaş ödemesi değildir. Ailenin ekonomik koşullarınızı iyileştirme ve değiştirme çabalarını desteklemesi, çocuklarının bu süreçte zarar görmeden bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geçici süre ile yapılmaktadır. Daha önce ekonomik destek verilmiş olması kişiye bir hak doğurmaz.

1.2.3. ÇOCUĞA VERİLEN HARÇLIK MİKTARLARI

Öte yandan Çocuk Destek Bileşeni ödeme miktarları da şu şekilde;

Bakanlık tarafından yapılacak olan destek ödemelerinde hanede bulunan çocuk sayısına göre 350 TL ile 650 TL arasında ödeme yapılacağı söylendi. Bakan Yanık, 1-2 çocuklu ailelere 350 TL, 3 çocuklu ailelere 450 TL, 4 çocuklu ailelere 550 TL, 5 ve üzeri çocuk sayısında bulunan ailelere isteyen 650 TL ödeme yapılacağını aktardı.

ÇOCUK DESTEĞİ BAŞVURULARI NEREDEN YAPILIR?

Aile Destek Programı için başvuru yapacak olan kişilerin e-devlet sistemi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Ancak e-devlet üzerinden başvuru yapamayan vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alabilmektedir.

ÇOCUK DESTEĞİ ÖDEMESİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Bakanlık tarafından sunulan bu ödemeler için ihtiyaç sahibi ailelerin başvuru yapabileceği belirtildi. İhtiyaç sahibi olduğu kanıtlanan herkes destekten yararlanabilmektedir. Mevcut sosyal destek yardımlarından yararlanan kişilere ek olarak bu ödemeden de yararlanabilir.

AİLE DESTEĞİ PROGRAMI ÖDEMESİ KAÇ AY YAPILIYOR?

Bakanlık tarafından Aile Destek Programı adı altında yapılan ödemeler 12 ay boyunca düzenli olarak hesaplara yatırılıyor.

2023 OCAK AİLE DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN?

Aile Destek Programı 2023 Ocak ayı ödeme tarihleri ise henüz belli olmadı. Konu ile ilgili resmi bir açıklama geldiğinde haberimizde yer verilecektir.

AİLE DESTEK PAKETİ ÖDEMELERİNE ZAM GELDİ Mİ?

Aile destek yardımı ödemeleri geçtiğimiz aylarda 850 TL - 1.250 TL olarak güncellemişti. Yeni yılda ödemelerin miktarının ne kadar olacağına yönelik bir açıklama gelmedi.

2023 SOSYAL YARDIM ÖDEME MİKTARLARI

Sosyal yardım ödemeleri ise şu şekilde;

Mevcut durumda 1.537 TL olan 65 yaş aylığı 1.998 TL'ye yükseldi.

3.336 TL olan evde bakım desteği ve kronik hastalık yardımı ise 4.336 lira oldu..

Yüzde 40-69 engelli raporu olan kişilerin alacağı ücret 1.227 TL'den 1.595 TL'ye çıktı.

Yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlara ise ödenen rakam 1.840 TL'den 2.392 liraya yükseltildi.

e-devlet başvuru ekranı için tıklayınız

Etiketler :