SpaceX'in uzay aracı bir kez daha patladı

SpaceX'in Mars'a göndermeyi planladığı yeni nesil uzay aracı Starship, 4. uçuş denemesinde de başarısız oldu. 10 kilometre yükselen uzay aracı yere inerken infilak etti.

Yayınlanma:
SpaceX'in uzay aracı bir kez daha patladı

SpaceX'in 4. yüksek irtifa uçuş denemesini gerçekleştirdiği yeni nesil dev uzay aracı Starship prototip roketi, sisli bir havada gerçekleştirilen fırlatılışından bir süre sonra infilak etti.

Patlamanın ardından Starship'in parçaları kilometrelerce alana yayıldı.

SpaceX'e ait Youtube hesabından fırlatma görüntüleri yayınlanan uzay aracı, çıktığı 10 kilometre yükseklikten fırlatma platformuna dönüş için alçalmaya başladığı sırada iletişi kesildi.

SpaceX sunucusu, kısa süre sonra denemenin başarısız olduğunu söyledi.

3 uçuş denemesi de başarısız olmuştu

Teksas'ın Meksika sınırı yakınındaki deneme platformundan yapılan fırlatmadan 5 dakika 49 saniye sonra infilak eden SN11 adlı uzay aracından önce SpaceX'in yaptığı 3 uçuş denemesi de başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

"Araçtaki tüm verileri kaybetmiş görünüyoruz"

Uzay şirketinin kurucusu ve CEO'su Elon Musk'ın diğer araçlardan farklı olarak, Mars'a aynı anda onlarca kişi gönderme hayaliyle geliştirdiği dev boyutlu Startship'in neden patladığı henüz bilinmezken SpaceX mühendisi John Insprucker, roketin uçuş testinin Youtube yayını videosunda, "Araçtaki tüm verileri kaybetmiş görünüyoruz. Ne olduğunu takımdan öğrenmemiz gerekecek" dedi.

Starship, Ay ve Mars’a gelecekte yapılacak yolculuklarda insan ve 100 ton kargo taşımak üzere geliştirilen ağır kaldırma roketinin bir dizi prototipinden biriydi.