1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sri Lanka'daki terör saldırıları
Sri Lanka'daki terör saldırıları

Sri Lanka'daki terör saldırıları

Myanmar'da vize süresi dolduğu tespit edilen bir Sri Lanka vatandaşı, terör saldırılarıyla bağlantısı olduğu şüphesiyle gözaltına alındı

A+A-

ANKARA (AA) - Myanmar'da polis, Sri Lanka'da 21 Nisan'da düzenlenen terör saldırılarını gerçekleştiren örgütle bağlantısı olduğu şüphesiyle ülkedeki bir Sri Lanka vatandaşını gözaltına aldı.

"The Nation" gazetesinin haberine göre, Myanmar'da çok sayıda sosyal medya kullanıcısının, Sri Lanka'da Paskalya günü düzenlenen saldırılarla ilişkisi olduğundan şüphelenilen, vize süresi dolmuş bir yabancıya ilişkin ihbarı üzerine, Abdul Salam Irshad Mohmood adlı Sri Lanka vatandaşı gözaltına alındı.

Adı açıklanmayan bir emniyet görevlisi, Mohmood'un, Yangon şehrinde Özel Şube'de sorgulanmak üzere gözaltına alındığını belirtti.

Görevli, "İlk bulgularımıza göre, (Mohmood'un) Sri Lanka'da Paskalya günü düzenlenen bombalı saldırıların ardındaki bir grup teröristle bazı bağlantıları olabileceği düşünülüyor. Ancak şu anda soruşturmayı halka açık hale getirmek gerçekten zor, çünkü masum olduğunu iddia ediyor ve soruşturma sürüyor. Myanmar polisi, söz konusu kişi ile ilgili ilerleyen soruşturmanın ardından her şey netlik kazandıktan sonra bulgularını kamuya duyuracak. Bu belki zaman alacak ama mümkün olan en kısa sürede soruşturmayı tamamlamaya çalışacağız." dedi.

Turist polisi, geçen yıl 16 Ocak'ta turist vizesiyle Myanmar'a gelen ve 14 aydan fazla ülkede vizesiz kaldığı öne sürülen Mohmood'un, ülkede suç faaliyetleri planlamış olabileceğinden şüphelenildiğini aktardı.

Myanmar turist polisinin talimatıyla, Otel ve Turizm Müdürlüğü (DHT) tarafından Bagan bölgesindeki kayıtlı otel ve misafirhanelere gönderilen mektupta, 2018'in ocak ayında turist vizesiyle Yangon'a gelen ancak ülkeden ayrılmadığı tespit edilen Sri Lankalı kişinin bunlardan birinde kalıp kalmadığını bildirmeleri talep edilmişti.

Bunun üzerine dün, vize süresi dolan bir yabancı ile ilgili ihbarlar, sosyal medya kullanıcıları arasında hızla yayılmıştı.

Mohmood, hakkındaki iddiaları reddederek masum olduğunu savundu.

Sri Lanka'da 21 Nisan'da Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlenmişti.

Bu saldırıların ardından başkent Kolombo'nun banliyöleri Dehiwala'daki konukevi yakınında ve Dematogoda'da üst geçit yakınında patlamalar yaşanmıştı. Yetkililer, saldırılarda 253 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Vekil Emniyet Müdürü C.D. Wickramaratne, bu ayın başında yaptığı açıklamada, Paskalya gününde Katolik kiliselerini, büyük otelleri ve kamuya açık alanları hedef alan bombalı saldırıların fail ve iş birlikçilerinin tümünün ya yakalandığını ya da öldüğünü belirtmişti.

Hükümet, Paskalya gününde yaşanan saldırılardan Ulusal Tevhid Cemaati adlı yerel terör örgütünü sorumlu tutmuştu. Sağlık Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rajitha Senaratne, örgütün saldırıları uluslararası bir terör şebekesinin desteğiyle gerçekleştirdiğinden şüphelenildiğini ifade etmişti.

Bombalı saldırıları terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT