1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Su yatırımlarının tümü öne alınmalı”
“Su yatırımlarının tümü öne alınmalı”

“Su yatırımlarının tümü öne alınmalı”

Merkez Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, Karatay, Selçuklu, Altınekin ve Cihanbeyli Ziraat Odası Başkanlarının da katıldığı 2020 yılı değerlendirme toplantısında, 2021 yılı için beklentilerini açıkladı.

A+A-

Merkez Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2020 yılını değerlendirdi. Basın toplantısına Karatay Ziraat Odası Başkanı Rifat Kavuneker, Selçuklu Ziraat odası Başkanı Ali Küçükharmancı, Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, Cihanbeyli Ziraat Odası Başkanı Veysel Akbulut’ta katıldı. Başkan Yağız, 2020 yılında çiftçilerin ciddi zorluklarla karşılaştığının altını çizerek “Küresel olarak yaşanan pandemi ülkemizde de birçok sektörü olumsuz etkiledi. Kapanan işyerleri nedeni ile işsizlik arttı. Bu süre zarfında tarımsal istihdam hiç aksamadan devam etti ve istihdamın lokomotifi oldu. 2020 yılında çiftçimiz üretime devam ederken kuşkusuz ciddi sorunlarla da mücadele etmek zorunda kaldı. Geçmişten gelen borçlara 2020 yılında yaşanan finansman sıkıntıları da eklenerek çiftçimizin kredi borçları arttı. Ayrıca son yıllarda yaşanan doğal afetler başta enerji olmak üzere yüksek girdi maliyetleri gibi sorunlarla da mücadele edildi” dedi.

img-9870.jpg

“TARIMSAL KURAKLIK GIDA KRİZİNİ GETİREBİLİR”

 2021 yılında pandemi süreci devam ederken bu olumsuz sürece birde küresel olarak yaşanan meteorolojik kuraklığın eklendiğini belirten Başkan Murat Yağız, “Doğal afetlerden birisi olan meteorolojik kuraklık önümüzdeki bir kaç aylık süreçte yeterli yağışlar olmazsa korkarız ki tarımsal kuraklık olarak kendini gösterecektir ve bunun bir sonraki adımı maalesef gıda krizi olacaktır. Ülkemizde yağışların önemli bir bölümünün düştüğü ekim kasım aylarında yağışlar normalin yüzde 50 altına düşerken ekimde sıcaklık rekor kırdı. Kuraklık böyle devam ederse bundan yeraltı ve yerüstü sularının olumsuz etkisi neticesi suya çok ihtiyaç duyan ürünlerden kaçış olabilir bazı ürünlerin arzında bu yıl sıkıntılar yaşanabilir” ifadelerini kullandı.

“SU İLE İLGİLİ TÜM YATIRIMLAR ÖNE ALINMALI”

Kuraklığın devam etmesi halinde tarımsal üretimde ciddi değişikliklerin görüleceğini söyleyen Yağız, “Sayın Cumhurbaşkanımız birkaç gün önce 150 adet yeraltı barajının 2023 yılına kadar tamamlanacağını kamuoyuna duyurdu Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize bu vesile ile teşekkür ederiz. Bu ve benzeri baraj gölet havzalar arası su transferi, sulama sistemleri, yatırımları sulama ilgili destekler gibi konular öne alınmalı yaşanabilecek tarımsal kuraklığın etkileri en aza indirilmelidir” dedi.

“KREDİ BORÇLARINDA YAPILANDIRILMAYA GİDİLMELİ”

Başkan Murat Yağız, konuşmasında çiftçilerin bankalara ve tarım kredi kooperatifine olan borçlarına vurgu yaparak “Çiftçimizin öteden beri devam eden kredi borçlarında kapsamlı bir yapılandırmaya gidilmeli çiftçimiz borç yükünden kurtarılmalıdır. Devam eden tarımsal teşvikler artırılmalı teşvikler üretim sezonu içerisinde zamanında ödenmelidir. Tarımsal teşvikler üretim sezonundan önce açıklanmalı çiftçimiz ne alacağını bilmelidir” diye konuştu.  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın Konya çiftçisine sağladığı fidan, fide ve ekipman desteğinin Türkiye'de örnek teşkil ettiğine de dikkati çeken Yağız, Altay'a teşekkür etti.

“GÜBRE FİYATLARINA ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker de, ülkede çiftçilerin gübre fiyatlarında yaşanan ani artışlara bir anlam veremediğini kaydederek, bu konuda hükümetten artan fiyatları kontrol altına alacak bir adım atmasını talep etti. Kavuneker, "İnşallah önümüzdeki mart-nisan aylarında yağmur gelirse ve iyi bir gübreleme ile beklenen hububat kaybını çiftçiler yüzde 5'lere kadar indirebilir. Ama gübre fiyatları böyle giderse çiftçi çaresiz kalır." dedi.  Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu ise, Konya Ovası'na Kızılırmak'tan su getirilmesi yönünde devletin yaptığı fizibilite çalışmalarının tamamladığını, bu suyun taşınması halinde bölgede tarımsal üretimde bir patlama yaşanacağını aktardı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT