1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SURİYE'DE İŞKENCE MAĞDURLARI REJİMİN ZİNDANLARINI ANLATIYOR - "Her gün yüz defa öldüğümüzü hissederdik"
SURİYE'DE İŞKENCE MAĞDURLARI REJİMİN ZİNDANLARINI ANLATIYOR - "Her gün yüz defa öldüğümüzü hissederdik"

SURİYE'DE İŞKENCE MAĞDURLARI REJİMİN ZİNDANLARINI ANLATIYOR - "Her gün yüz defa öldüğümüzü hissederdik"

Rejimin saldırılarında yaralan sivilleri tedavi etmekle suçlanarak tutuklanan ve işkence gören Meryem Hıleyf:- "Hayatımı mahvettiler. Her gün aynı acıları yaşardık. Her gün yüz defa öldüğümüzü hissederdik" - "Hortumlarla yediğim dayaklar yüzünden dişlerim

A+A-

İDLİB (AA) - BURAK KARACAOĞLU/EŞREF MUSA - Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin saldırılarında yaralanan sivilleri tedavi etmekle suçlanarak birçok cezaevinde işkenceye maruz kalan Meryem Hıleyf, "Hayatımı mahvettiler. Her gün aynı acıları yaşardık. Her gün yüz defa öldüğümüzü hissederdik." dedi.

Halk ayaklanmasının ilk yıllarında rejim güçlerinin saldırılarında sivillere pansuman yapan Meryem Hıleyf, 27 Eylül 2012'de Hama'daki evinde tutuklandı.

Rejim güçlerinin sabah erken saatte evini bastığını aktaran Hıleyf, " 'Meryem nerede?’ diye sormaya başladılar. 'Meryem benim' diye yanıt verince başörtümü alamadan sürükleyip zırhlı araca koydular. Araca girdiğimde 5 genç kızı daha görünce şoke oldum. Nereye gittiğim hakkında hiçbir bilgim yoktu." diye konuştu.

Hıleyf, " 'İşte teröristler geldi' diye bağırıyorlardı. Bizi Yarbay Süleyman diye birinin yanına çıkardılar. Bize küfür etti. İki kat aşağı indirip, numaralar verip fotoğraflarımızı çektiler." ifadelerini kullandı.

"En acı verici an soyunmamızı istedikleriydi. Soyunduk. Aramak için soymadıklarını anladık." diyen Hıleyf, şöyle devam etti:

"Hortumlarla yediğim dayaklar yüzünden dişlerim kırıldı. Her şeyden korkar oldum. Sorguda gözlerimizi kapalı tutarlardı. Gençlerin başına gelenlere inanamazsınız."

Cezaevinde bir canlıya yapılamayacak şeyler gördüğünü dile getiren Hıleyf, " 'Amirim bu geberdi, ne yapalım?' diyen sorgucuya, amirinin 'Atın gitsin' dediğini duyduk. 'Atın' ne demek? Tanıklık ettiğim bir diğer olayda bir kişi, 'Efendim açım' diye yalvarıyordu. Tuvalete dökerek ona yemek yedirdiler. Bunu gördükten sonra hayattan soğudum. Ölmek istedim." dedi.

Hıleyf, işkencecilerin kendisini döverken mate çayı içtiğini söyleyerek "Sordukları soruya cevap vermediğimde beni darp ederlerdi. Bir sorguda üzerime sıcak mate çayını döktü. Korkudan o sıcak çayı hissetmedim." diye konuştu.

- "8 yıldır acılarıma ağlıyorum"

Hıleyf, yer altında bir hücrede kaldıklarını belirterek şunları anlattı:

"Küçücük bir hücreye soktular. Orada bir musluktan su damlıyordu. Sesi beynimize kazınmıştı. 5 kız daha vardı. Her birimizi ayrı ayrı alıp sorguya götürürlerdi. Merdivenlerden indirilirken fiziki tacizlere uğrardım. Gözlerimi açtığımda ayaklarıma kan oturduğunu görürdüm ve ağlardım. 8 yıldır acılarıma ağlıyorum."

Meryem Hıleyf, Yarbay Süleyman isimli işkenceciyle ilgili unutamadıklarını şöyle paylaştı:

"Bir gün pijamasıyla koğuşla girdi. Ne yemek istediğimizi sordu. Bize acıdığını sandım. Kızarmış tavuk istedim. Bunun üzerine ayakkabılarıyla ağzıma tekme attı. Her gün gece yarısı güzel kızları odasına çıkarırdı. Kızların yardım çığlıklarını duyardık ama bir şey yapamazdık. 'Hadi Özgür Suriye Ordusu gelsin de sizi kurtarsın bakalım' diyorlardı. 'Allah için peygamber için yapmayın' diye yalvardım. 'Allah burada değil, peygamber de izinli' diye alay ettiler. 55 yaşında bir kadına bile tecavüz ettiler. Çok işkence ettiler. Hiç unutmayacağım. Onlardan bir gün intikamımı mutlaka alacağım."

- "ÖSO'nun esir takası sonucu serbest kaldım"

Hıleyf, bir salı günü isminin okunduğunu ve serbest bırakıldığını söyleyerek şöyle devam etti:

"ÖSO Hama'da bir Şebbiha komutanını kaçırmış. Onunla beni takas ettiler ve serbest kaldım. Eşime, aileme kavuşmanın sevinciyle eve dönmüştüm ki hayatımın şokunu yaşadım. Eşim beni boşadı. Annem 8 yıldır benimle konuşmuyor. Nereye gitsem, yardıma ihtiyacım olup olmadığını soracaklarına tecavüze uğrayıp uğramadığımı sordular. Üç kez intihar girişiminde bulundum. Sadece Türkiye sahip çıktı. Türkiye benim ikinci annem."


Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT