1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sürü yöneticiliği kursiyerlerine sertifikaları verildi
Sürü yöneticiliği kursiyerlerine sertifikaları verildi

Sürü yöneticiliği kursiyerlerine sertifikaları verildi

Merkez Meram Ziraat Odası Başkanlığı ve Meram Halk Eğitim Müdürlüğü ile Meram’ın taşra mahallerinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan 202 üreticiye Sürü Yöneticiliği Kursu açıldı.

A+A-

Merkez Meram Ziraat Odası Başkanlığı ve Meram Halk Eğitim Müdürlüğü ile Meram’ın taşra mahalleri; Sefaköy, Kızılören, Hasanşeyh, Erenkayaya, Çukurçimen, Yeşiltekke, Hatunsaray, Yeşildere Yeşiltekke, Bayat, Kilistra, Kavak, Çomaklı, Karaağaç, Çomaklar, Kayadibi  ve Botsa Mahallerinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan 202 üreticiye Sürü Yöneticiliği Kursu açıldı. 

Sefaköy ve Kızılören’de düzenlenen program ile kursiyerlerin sertifikaları verildi. Kursiyerlerin eğitimi Merkez Meram Ziraat Odası Başkanlığı tarımsal danışmanları tarafından bizzat verildi. Sefaköy’de düzenlenen programa  Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular ile üreticiler katıldı. Önümüzdeki günlerde Çukurçimen, Hatunsaray, Yeşildere, Yeşiltekke, Bayat, Kilistra ,Kavak, Çomaklı ,Karaağaç Çomaklar Kayadibi ve Botsa’lı yetiştiricilerin belgeleri de teslim edilecek.

suru-yoneticiligi-kursiyerlerine-7.jpg

EĞİTİM TARIM VE HAYVANCILIĞI BİLİNÇLENDİRİYOR

Tarım ve hayvancılığın gelişmesinde eğitimin önemine dikkat çeken Merkez Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, ” Eğitim kuşkusuz hayatın her alanında önemli olduğu gibi tarım ve hayvancılığı da daha bilinçli yapabilmek için çok önemli bir faktördür. Bu anlamda bölgemiz küçükbaş hayvan yetiştiricileri daha önce Sefaköy ve Hatunsaray mahallelerimizde açtığımız kurslara katılmışlardır. 200 kursiyerimiz bu kursları başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazandılar. Merkez Meram Ziraat Odası Başkanlığı olarak kurs ve eğitim faaliyetini üstlenerek bu işi tamamlayan ilk Ziraat odasıyız bundan da kıvanç ve onur duyuyoruz. Bugün vereceğimiz sertifikalar bu işi yapan kardeşlerimize küçükbaş hayvancılık desteklemelerinde artı katkı sağlayacak ve yetiştiricilerimiz bu kurslarda edindikleri bilgi ve tecrübe ile daha bilinçli üretim yapacaklardır. Bugün burada sertifika vereceğimiz üreticilerimize hayırlı olması dileklerimle sevgilerimi saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

suru-yoneticiligi-kursiyerlerine-2.jpg

‘BELEDİYE TARIMDAN UZAK DEĞİLDİR’

Meram 69 mahallesinin yarısının çiftçilikle uğraştığını belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, ”Bu manada da biz Meram Ziraat Odasıyla ortaklaşa birçok iş yaptık. Yani Belediye denildiği zaman tarımdan uzak zannedilmesin. Geçen haftaki meclisimizde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüzü de kurduk. Büyükşehir Belediyesinde bununla ilgili bir daire başkanlığımız vardı. Mahallesinin yarısı tarımla uğraşan bir ilçeyseniz Belediye Başkanı ve Belediye olarak da bunun uzağında kalamazsınız. Dolayısıyla biz de hem ekipman desteğiyle hem haberle hem eğitimle hem de  tohumla ilgili konularda Büyükşehir, Meram Ziraat ve Merkez Ziraat Odamızla beraber imzaladığımız protokol neticesinde desteklerimizi vermeye inşallah devam edeceğiz. Bunların hepsi hem tarımın artık ülkemizde geldiği noktayı veya özellikle salgın sürecinde tarımın ve tarıma bağlı güvenliğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmış oldu. Tabi biz bunu öncesinde bilen kurumlar olarak bu destekleri bugün değil seçildiğimiz ilk gün itibarıyla başlamıştık” diye aktardı.

suru-yoneticiligi-kursiyerlerine-8.jpg

‘TARIM VE ÇİFTÇİLİKLE UĞRAŞMAYA DEVAM ETMELERİNİ SAĞLAYACAĞIZ’

Çiftçilerin üretmeye devam edebilmeleri için verdikleri desteklerle bulundukları yerlerde kalmalarını sağladıklarını vurgulayan Kavuş, “Bugün geldiğimiz noktada hem köylerimizden hem de küçüklü büyüklü bütün mahallerimizden merkeze gelmeleri yerine kendi çevre ve mahallerinde yaşamaya devam etmeleri, tarımla ve çiftçilikle uğraşmaya davam etmelerini ve bundan da para kazanıp geçimlerini sağladığımız sürece insanlarımızın bulundukları yerlerde kalmalarını sağlayacağız. Zaten devletimizin en büyük amaçlarından bir tanesi de budur. Yaptığımız şeylerde bu amaç doğrultusunda küçük veya büyük ölçekli yaptığımız desteklerdir” diyerek sözlerini noktaladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

suru-yoneticiligi-kursiyerlerine-1.jpg

suru-yoneticiligi-kursiyerlerine-9.jpg

HABERE YORUM KAT