Taşerona kadroda Meclis rotası oluştu: 90 bin Taşeron, TYP'li, Belediye şirket işçileri...

Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili gelişmeler, 26 Şubat 2024 Çarşamba günü birçok çalışan tarafından büyük bir merakla takip ediliyor. Çalışma hayatını düzenleyen kanun teklifinin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte, taşerona kadro beklentileri artış gösterdi.
Taşerona kadroda Meclis rotası oluştu: 90 bin Taşeron, TYP'li, Belediye şirket işçileri...

TBMM Genel Kurulu'nda onaylanan ve Resmi Gazete'de yayımlanan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, çalışma hayatına dair önemli düzenlemeler içeriyor. Eski Bakan Vedat Bilgin, taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda "Taşeron işçilere söz verdim. Önümüzde duruyor, bunu Meclis'i açar açmaz gerçekleştireceğiz." şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise konu hakkında geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulunmuştu.

TAŞERONA KADRO TORBA YASADA VAR MI?

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinden önce torba yasanın 43 maddelik kanun teklifi kabul edilmişti. İlk etapta taşeron işçiye kadro verilmesine ilişkin bir kanun teklifi bulunmuyordu.

TBMM’de bütçe çalışmalarının 25 Aralık’ta sona ermesinin ardından Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmeleri başlayacak. İkinci 43 maddelik bölümde taşeron işçiye kadro verilmesine ilişkin maddenin yer alması bekleniyor.

İkinci etapta görüşülecek maddeler TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayınlanacak ve yürürlüğe girecek.

BAKAN IŞIKHAN’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Taşerona kadro ile birlikte merak edilen bir diğer konu olan 3600 ek göstergeyle ilgili Bakan Işıkhan’dan beklenen açıklama geldi. Bakan Işıkhan “15 Ocak 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren 3600 ek gösterge düzenlemesi ile çalışan ve emekli 5,3 milyon kamu personeli ve bunların hak sahiplerinin ek göstergelerinin yeniden belirlenmesini sağladıklarını hatırlatan Işıkhan, "Bununla beraber, birinci dereceye yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini de hükümet olarak en kısa sürede hayata geçireceğiz." diye konuştu.

Bakan Işıkhan, bu yılın başında kamuda sözleşmeli olarak görev yapan 460 bin personeli de kadroya geçirdiklerini kaydetti.

90 BİN TAŞERON İŞÇİ NE ZAMAN KADROYA GEÇECEK?

4D’li taşeron işçiye kadro düzenlemesinden yararlanacak olan 90 bin işçi, yeni yılla birlikte kadroya geçiş için hükümetten gelen düzenlemeyi bekliyor. Ocak ayında TBMM’de görüşülecek torba yasa maddeleri arasında, taşeron işçiye kadro verilmesi de yer alıyor.

TAŞERON İŞÇİLER İKRAMİYE ALACAK MI?

Taşerona kadro düzenlemesinin görüşülmekte olduğu bu süreçte, taşeron işçilere bir müjde daha verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, taşeron işçilere 2024 yılında da ilave tediye ödemesi yapılacak. İşçiler, aldıkları brüt maaşa göre ikramiye ödemesi alacaklar.

Bu gelişmeler ışığında, TBMM’deki torba yasa görüşmeleri ve özellikle taşeron işçilere yönelik düzenlemeler, milyonlarca vatandaşı doğrudan etkileyen ve büyük bir heyecanla beklenen konular arasında yer alıyor. Taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci ve bu süreçteki gelişmeler, önümüzdeki günlerde daha da netleşecek.

TORBA YASA NE ZAMAN ÇIKACAK, SON DURUM NE?

25 Ocak tarihinde TBMM Genel Kurulunda İşsizlik Sigortası ve bazı kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri düzenlendi. Görüşmelerin ardından teklif kabul edilerek yasalaştı.

Son dakika haberine göre İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.

Teklifle, kısa çalışma gerekçelerine "genel salgın" durumu da ekleniyor ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için asgari prim ödeme gün sayısı 600'den 450'ye indirilecek.

İlave istihdamın sağlanması ve özel politika gerektiren kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahibi olan işsizlerin istihdamının desteklenmesi için verilen teşvik, 31 Aralık 2025'e kadar devam edecek ve uygulamanın 31 Aralık 2026'ya kadar uzatılabilmesi için Cumhurbaşkanına yetki verilecek.

Kaynak:YENİ ŞAFAK

Etiketler :