TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeler sürüyor

TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeler sürüyor

TBMM Genel Kurulu'nda, "Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sürüyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, "Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sürüyor.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da gündem dışı konuşmaların ardından, grup başkanvekilleri söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'HÜKÜMET EYT İŞİNİ GECİKTİRİYOR'

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Hükümetin üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemeye yönelik açıklamaları hatırlatarak, "Hükümet, EYT düzenlemesini geciktirirken, insanlar işte bir anda emekli olursa "Biz ne yaparız?" "Bunun altından nasıl kalkarız?" gibi kaygıları dile getirirken diğer taraftan da kendi yaptığı düzenlemeyle bir kesim insanı zorunlu olarak emekliliğe sevk etmesi çok yanlış olacaktır. Bizim beklentimiz, bu 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 23'üncü maddesinin düzeltilerek bu zorunlu emeklilik şartının kaldırılması gerekmektedir; bunun kaldırılmasını bekliyoruz" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Yusufeli Barajı'nın, 275 metre yüksekliğiyle kendi sınıfında Türkiye'de 1'inci, dünyada ise 5'inci sırada yer aldığını söyleyerek, "Kurulu gücü 558 megavat olan Yusufeli Barajı'nda üretilmesi planlanan 1 milyar 900 milyon kilovatsaat enerji ülkemizin ekonomik atılımlarına önemli bir katkı sağlayacaktır. Üretilen enerjinin ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 5 milyar lira gelir sağlaması hedeflenmektedir" diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Daniş Beştaş ise 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Haftası olduğunu anımsatarak, kadına yönelik şiddetin hız kesmeden devam ettiğine dikkati çekti

'VATANDAŞIN KAFASI KARIŞIK'

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye'nin terör sorununa değinerek, vatandaşın Haziran 2015 ile Kasım 2015 tarihleri arasında kafa karışıklığı yaşadığına vurgu yaparak, "Türkiye'nin uzun yıllardır terörle bir meselesi var. Türkiye'ye tehdit olan terör örgütlerinin hepsinin kumanda butonu aynı masadadır yani PKK'sının, PYD'sinin, IŞİD'inin, HTŞ'sinin, ne derseniz deyin. Hal böyle olunca Türkiye'deki 85 milyon aziz vatandaşımızın hangi birine sorarsanız sorun, 7 Haziran 2015-1 Kasım 2015 süreciyle ilgili Türkiye'de herkesin kafası karışıktır, Türkiye'de herkes bu meseleye kuşkuyla bakıyor" yorumunu yaptı.

Altay, İstiklal Caddesi'nde gerçekleşen terör saldırısına ilişkin, zaman zaman seçimlere yakın, terör örgütlerinin birdenbire bitlerinin kanlanması yani hücrelerden uyuyan hücrelerin canlanması, Türkiye'yle ilgili bir siyasi manipülasyonun, bir dizaynın, bir şekillendirme operasyonunun kimi merkezlerden yapıldığı algısına dikkat çekerek şöyle dedi:

"Biz burada ne dersek diyelim, 85 milyonda böyle bir algı var. Meclis yani bir siyaset müessesesi meselelere deve kuşu gibi kafasını kuma gömerek bakamaz; böyle bir algı var, ben bunu biliyorum; ben buradan hiçbir partiyi de suçlamıyorum, bu meseleyi hep birlikte çözmemiz lazım. Mesela, iftihar ediyorum ben, Milli İstihbarat Teşkilatı gidiyor, Suriye'nin ya da Irak'ın 130 kilometre derinliğinde sınırımızdan 130 kilometre içeri giriyor; bir terör örgütü elebaşını derdest ediyor ya da etkisiz hale getiriyor. Güzel değil mi, siz iftihar etmiyor musunuz, herhalde ediyorsunuz. Peki, İstanbul'da dört aydır elinde bombayla gezen teröristi, kimilerine göre PKK'lı, kimilerine göre IŞİD'çi bir teröristi, Milli İstihbarat Teşkilatı, yani başka ülkenin 130 kilometre derinliklerinde terörist yakalama kabiliyetine, kapasitesine sahip Milli İstihbarat Teşkilatı elinde bombayla dört ay İstanbul'da gezen bir teröristi yakalamıyorsa burada yürütme bakımından bir zafiyet vardır."

'BU ÜLKEDE HERKES BARIŞ İSTİYOR'

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin de söz alarak, HDP'li milletvekillerinin son hava harekatı ile ilgili "Bir tek çatışma istemiyoruz, bir tek insan ölsün istemiyoruz, her ölenin acısını ve üzüntüsünü yüreğimizde hissediyoruz" şeklindeki sözlerine yanıt verdi. Zengin konuşmasına, "Bu ülkede herkes barış istiyor. Eğer bizim böyle bir kastımız olsa bu kadar süredir AK Parti nasıl kazanacak? Tam tersine, şunu görüyor vatandaşımız: 2015'te ben de milletvekiliydim yani bugün gibi hatırlıyorum, HDP Grubu tarihinin en yüksek milletvekili sayısıyla buraya geldi mi? Geldi. Yani bu kadar çok sayıyla gelindi; peki, ne oldu da bu çukur eylemleri oldu? Vatandaş bunun hala cevabını bulamadı. Ne oldu da sizin kendi partinizin başkanı, sizin partinizdeki insanlar neden bu çukur eylemlerine destek verdi, neden insanları sokağa çağırdı?" diyerek devam etti. Zengin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eğer Türkiye'de Türk Silahlı Kuvvetleri bu operasyonları yapmamış olsaydı bakın, terörün sayısı bu kadar düşmüş olamazdı. Şu an eğer sınırlarımızın içerisinde bu kadar azalmışsa teröre dair saldırılar, bunun en önemli sebebi Türk Silahlı Kuvvetleridir ve hiçbir askerimizin, ordumuzun bu şekilde değersizleştirilmesine ve bunun aleni olarak bu şekilde ifade edilmesine biz AK Parti Grubu olarak asla ve kata müsaade edemeyiz; ifade etmek isterim."

Konuşmaların ardından, muhalefet partilerin grup önerilerine geçildi. Genel Kurul'da, İYİ Parti'nin kadınların yaşadıkları sorunların önlenmesi, HDP'nin Suriye dış politikası ve CHP'nin depreme karşı alınması gereken önlemlere ilişkin grup önerileri görüşülerek reddedildi.

Ardından Genel Kurul'da, "Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.