1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tehlike kapıda: Yağışlarda yüzde 20 azalma görülecek
Tehlike kapıda: Yağışlarda yüzde 20 azalma görülecek

Tehlike kapıda: Yağışlarda yüzde 20 azalma görülecek

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, 2040'a kadar ilkbahar yağışlarında yüzde 20 civarında azalma yaşanabileceğini söyledi.

A+A-

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, krüesel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinden Türkiye'deki yağış rejiminin de etkileneceğini söyledi.

Tolunay, araştırma ve projeksiyon çalışmalarına göre iklim değişikliği nedeniyle Türkiye'de ortalama sıcaklıkların artmasının öngörüldüğünü vurguladı.

"Yağışlarda yüzde 20 civarında azalma görülecek"

Tolunay, Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de ortalama sıcaklık değerlerinde yükseliş gözlendiğine dikkati çekti:

"2016-2040 döneminde sıcaklık artışının özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde 3 derece civarında olacağı, 2041-2070 döneminde kış aylarında 2-3 derece, ilkbaharda 3-4 derece, yazın ise 5 dereceye çıkan artış yaşanabileceği öngörülmektedir. 2071-2099 döneminde ise sıcaklıklarda özellikle yazın 6 dereceye yakın artışlar beklenmektedir."

Ege kıyıları, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde 2040'a kadar kış yağışlarında artış beklendiğini aktardı. İlkbaharda ise Ege kıyıları ve Doğu Anadolu'nun doğusu hariç Türkiye'nin önemli bir kısmında yağışlarda yüzde 20 civarında azalma görüleceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT