Terörle mücadele sürüyor

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor.
Terörle mücadele sürüyor

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor. Konuyla ilgili söz alan MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, teklifin yürütmenin ihtiyaçları, vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının talepleri değerlendirilerek hazırlandığını belirtti.

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda tamamlandı. Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin geneli üzerinde milletvekilleri söz aldı. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, teklifin, yürütmenin ihtiyaçları, vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının talepleri değerlendirilerek hazırlandığını belirtti. Karşılıksız çek uygulaması nedeniyle hapis cezasıyla karşı karşıya kalan vatandaşlardan çok fazla talep geldiğini dile getiren Kalaycı, teklifte buna ilişkin düzenlemenin de bulunduğunu anımsattı. Tütün ticareti yapanlarla ilgili, özellikle Adıyaman, Malatya’daki tütün üreticisi çiftçinin hapis cezasıyla karşı karşıya kalma durumunun bulunduğunu anımsatan Kalaycı, teklifte bunun da düzenlendiğini anlattı.

‘GEREK PKK GEREK FETÖ BELASINDAN TÜRKİYE’NİN KURTULMASI LAZIM’

Kalaycı, terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla gözaltı süresi, TMSF'nin kayyum ataması ve memuriyetten çıkarmaya ilişkin süre uzatımlarıyla ilgili maddelerin çok tartışıldığına işaret ederek, şunları kaydetti: "15 Temmuz hain darbe girişiminden bu tarafa, halen kripto tespitleri var, her gün FETÖ'cülerle ilgili yakalamaları, gözaltıları görüyoruz; yurt dışından güvenlik birimlerimizin, istihbarat birimlerimizin yakalayıp getirdiklerini görüyoruz. Halen ihtiyaç var. Bu anlamda da bir düzenleme yapılıyor. Gerek PKK gerek FETÖ belasından Türkiye'nin tümüyle kurtulması lazım. Getirilen düzenlemeler bu kapsamda, bunu sağlamaya yöneliktir."