1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Trafiğe çözüm alternatif yollar
Trafiğe çözüm alternatif yollar

Trafiğe çözüm alternatif yollar

Konya’da özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde trafiği rahatlatmak için son zamanlarda yoğun çalışmalar gerçekleştiriliyor. Peki, bu çalışmalar trafik sorunun çözülmesi için yeterli mi? Şehrin trafik sorunu için ne gibi çalışmalar yapılmalıdır? Şehir Plancıları Odası Konya Şube Başkanı Münir Günay konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Konya’da son zamanlarda trafiği rahatlamak için yol çalışmaları yapılıyor. Yayabisiklet ve toplu ulaşım ekseninin ele alınarak ulaşım planlaması yapılması gerektiğinin altını çizen Başkan Münir Günay, “Trafiğin yoğun olduğu noktalarda mümkün mertebe şehir içindeki kümelenmeleri dağıtmalıyız. Toplu ulaşımı, yaya ve bisiklet kullanımını artırmalıyız. Aynı amaca hizmet eden yan yana yollar değil, şehir içi trafik yükünü hafifletecek alternatif güzergahlar ve alternatif yollar üretmeliyiz. Konya Büyükşehir Belediyemizin yaptığı Abdülhamid HanCaddesi güzel bir örnek oldu. Özellikle İstanbul ve Ankara yoluna alternatif bir yol oldu.  Bu tarz müdahalelerle alternatif akslar oluşturmalıyız” dedi.

kavsak-duzenlemeleri-trafigi-rahatlatiyor-2-001.jpg

‘AĞIR VASITALARA TRANSİT GEÇİŞ OLUŞTURULMALI’

Ağır vasıtaların şehrin trafiğini önemli ölçüde etkilediğini vurgulayan Günay, “Konya kentinin iki önemli aksı Beyşehir Çevre Yolu diye geçen İstanbul Caddesi ve Ankara Caddesidir. Şehir bu iki aks üzerinde büyüyor ve genişliyor. Sanayi güzergahında pik saatler dediğimiz iş girişi ve iş çıkış saatlerinde servisler ciddi bir yoğunluk oluşturuyor. Teknolojik toplu ulaşım yatırımlarıyla ve birtakım kurgularla buradaki yoğunluğu azaltabileceğimizi düşünüyorum. Şehir iki aks üzerinde büyüdüğü için İstanbul ve Ankara Yolu gibi yolların alternatiflerini arttırmalıyız. Çevre yolunun bir an önce tamamlanması gerekmektedir. İstanbul ve Ankara Yolunda en az birer şeriti işgal eden, akan trafiği engelleyen ve şehir içi trafik güvenliği açısından olumsuz sonuçlar doğuran ağır vasıtaların şehre girişlerinin önünü tamamen kesmeliyiz. Transit geçişler oluşturmalıyız. O yönüyle çevre yolunun tamamen hizmete açılması Konya kentinin geleceği için önem arz ediyor. Yani alternatifini üretmediğimiz hiçbir çözüm, aslında ulaşıma çözüm olmayacaktır” diye konuştu.

kavsak-duzenlemeleri-trafigi-rahatlatiyor-4.jpg

ÖZEL TAŞITA OLAN TALEBİ AZALTMAMIZ GEREKİYOR’

Özel taşıta olan talebin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine değinen Günay, “Trafiği rahatlatmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri ise daha çok yaya ve toplu taşımaya özendirici uygulamaları teşvik etmeliyiz. Bu yönüyle de Büyükşehir Belediyemiz tarafından Konya’da Bisiklet Master Planı yapıldı.Bisiklet yollarında kilometre olarak Türkiye’de en fazla mesafeye sahibiz, mevcut bisiklet yollarının şehir merkezine entegre olması gereken, toplamda 50-60 km’likhatlar var bunların tamamlanması merkeze erişim için önemli görünüyor.  Bunların bir an önce iyileştirilerek özellikle master planındaki eylem planının bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu. Günay şunları da sözlerine ekledi: “Şehir Plancıları Odası olarak yaya kaldırımlarının geniş olmasını savunuyoruz. Çünkü yolları ne kadar geniş yaparsanız yapın yine de o trafik yoğunluğunu azaltamazsınız. Yolları genişletmenin çözüm olmadığı, yolların büyütülmesinin, kaldırımların dar yapılmasının bir çözüm olmadığını görmemiz gerekiyor.”

munir-gunay-002.jpg

‘KAVŞAKLARA İLİŞKİN SON DÖNEMDE YAPILAN MÜDAHALELERİ DOĞRU BULUYORUM’

Master planının hayat biçimi olarak yaygın hale getirilmesi gerektiğinin önemine dikkat çeken Günay, “Son zamanlarda Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığı’nın trafiğin çözümü açısındanyaptığı yol çalışmalarını doğru buluyorum, ellerinde ciddi veriler var bu veriler çerçevesinde yapılan dokunuşlar kent içi trafiği rahatlatmakta” diyerek sözlerini noktaladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT