1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Trump yönetiminin, "ABD'de ekonominin açılmasıyla Kovid-19'da tekrar büyük artış beklediği" iddiası
Trump yönetiminin, "ABD'de ekonominin açılmasıyla Kovid-19'da tekrar büyük artış beklediği" iddiası

Trump yönetiminin, "ABD'de ekonominin açılmasıyla Kovid-19'da tekrar büyük artış beklediği" iddiası

NEW YORK (AA) - ABD’de Trump yönetiminin, ülkede ekonominin açılmaya başlamasıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka ve ölü sayısında ay sonuna doğru...

A+A-

NEW YORK (AA) - ABD’de Trump yönetiminin, ülkede ekonominin açılmaya başlamasıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka ve ölü sayısında ay sonuna doğru büyük artış beklediği öne sürüldü.

New York Times’ta yer alan haberde, Trump yönetiminin ekonomiyi açma girişimleriyle iç idari yazışmalarda, 1 Haziran’a kadar Kovid-19 günlük vaka sayısının 200 bini, ölü sayısının da 3 bini bulmasını projekte ettiği savunuldu.

Haberde, vaka ve ölü sayısındaki artış öngörülerinin ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) modeline dayanan ve Federal Acil Durum Yönetim Ajansınca grafik şeklinde bir araya getirilen projeksiyonlara dayandırıldığı vurgulandı.

Şu ana kadar ABD’de günlük vaka artışının 25 bin, can kaybının 1750 civarında olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu projeksiyonun, 7 haftadır "evde kal" talimatının uygulandığı ve iş yerlerinin kapatıldığı ülkedeki salgınla mücadelede pek bir şeyin değişmediğini gösterdiği belirtilen haberde, ekonominin açılmaya başlamasıyla durumun daha da kötüleşeceği değerlendirmesi yapıldı.

- Trump, ölümlerin tekrar 100 bini bulabileceğini söylemişti

Ülkede, Trump yönetiminin teşvikiyle mayıs başında ekonomilerini kısmen açan Iowa, Minnesota, Tennessee ve Teksas gibi eyaletlerde Kovid-19 vaka ve ölü sayısında artış görülmeye başladığı haberlere yansımıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da pazar günü Fox TV’ye verdiği mülakatta, 2 hafta önce söylediği ülke genelinde tahmini toplam 60 bin can kaybı rakamının aksine, Kovid-19 ölümlerinin tekrar 100 bini bulabileceğini belirtmişti.

HABERE YORUM KAT