1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Turistler Tropikal Kelebekler Bahçesine bayılıyor!
Turistler Tropikal Kelebekler Bahçesine bayılıyor!

Turistler Tropikal Kelebekler Bahçesine bayılıyor!

Türkiye’de bir ilk olan ve yerli yabancı bütün turistlerin ilgisini çeken Tropikal Kelebek Bahçesi dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından ziyaret ediyor. Tropikal Kelebek Bahçesini çok sevdiklerini dile getiren turistler Avrupa’da böyle bir yer olmadığının altını çizdiler.

A+A-

Türkiye’de bir ilk olan ve yerli yabancı bütün turistlerin ilgisini çeken Tropikal Kelebek Bahçesi dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından ziyaret ediyor.  Tropikal Kelebek Bahçesini çok sevdiklerini dile getiren turistler Avrupa’da böyle bir yer olmadığının altını çizdiler.

Yerli ve yabancı turistlerin gözde yerleri arasında yer olan Tropikal Kelebek Bahçesi’nde 45 türde 10 bin kelebek bulunuyor. Konya'da Selçuklu Belediyesi tarafından yaptırılan Tropikal Kelebek Bahçesi ziyaretçi akınına uğruyor. Türkiye'de tek olan Tropikal Kelebek Bahçesi 7 bin 600 metrekare alanda 45 türde on bin kelebeğe doğal yaşam alanı sunuyor.

1477900609.jpg

‘BU KADAR BÜYÜĞÜNE İLK KEZ ŞAHİT OLDUK’

Avrupa’da bu kadar büyük bir Tropikal bir bahçe olmadığını belirten Anna Rohde, “Türkiye’ye Polonya’dan geliyoruz. Erasmus Değişim Programıyla geldik. Eskişehir’de okuyorum. Arkadaşımızın tavsiyesi üzerine Kelebekler Bahçesine geldik ve burayı çok sevdik. Avrupa’da bu tür tropikal bahçelere gittik ancak bu kadar büyüğüne ilk kez şahit olduk. Kelebekleri çok önemseyerek burayı inşa ettiklerini düşünüyoruz. Nem oranı ayarlanmış, onların kendilerini evlerinde hissetmeleri için müzik koymuşlar. Arkadan müzik seslerini de duyuyoruz. Kelebekler için güzel bir ambiyans sağlanmış. Aynı zamanda burada yeşillikler var, kelebekler özgürce uçabiliyorlar. Kelebekler bahçesinin gerçekten çok önemsenerek ve büyük bir emekle hazırlandığını düşünüyoruz. Buraya bayıldık ve çok sevdik. Herkese tavsiye ederiz” ifadelerini kullandı.

kelebekler-bahcesi-1.jpg

‘POLONYA’DA HERKESE TAVSİYE EDECEĞİM’

Tropikal Kelebekler Bahçesini herkesin görmesi gerektiğinin altını çizen Malgorzata Rohde, “Kızım ve arkadaşlarıyla birlikte Kelebekler Bahçesini gezmeye geldik. Avrupa’da da Tropikal Kelebek Bahçesine benzer birkaç yere gittik ancak bu kadar büyüğünü ilk kez gördük. Kesinlikle herkes burayı görmeli. Polonya’ya gittiğimde herkese tavsiye edeceğim. Hatta uygulamalardan da buraya beş yıldız vererek burayı olabildiğince güzel bir şekilde açıklayacağım ve herkese tavsiye edeceğim. Çok harika ve büyülü bir yer. Aynı zamanda ücretlerin çok uygun olduğunu düşünüyorum. Sadece biz turistler için değil Türkler için de oldukça uygun. Özellikle öğrenciler için de indirim yapılıyor. Bence burayı herkesin gezip görmesi gerekiyor. Konya’yı çok sevdim. Umarım tekrar Konya’ya gelebilirim” şeklinde konuştu.

kelebekler-bahcesi-2.jpg

‘DOĞAL ORTAM OLUŞTURULMUŞ’

Kelebek Bahçesinde, canlılara zarar verilmeden doğal ortam oluşturulduğunu söyleyen Muammer Güzel, “ Daha önce buraya hiç gelmemiştim. Normalde hayvanları çok seven biriyim. Hayvanat bahçelerine karşıyım ama buradaki düzen, hayvanlara gerçek yaşam alanı oluşturmuş. Nemi, sıcaklığı uygun bir şekilde yapılmış. Diğer hayvanat bahçelerine kıyasla, çok daha güzel bir yer. Doğal ortam oluşturulmuş. Buraya herkesin gelmesini tavsiye ederim. Ölen böceklerin fosilleri, döngüleri, yaşam yerleri gerçekten çok güzel. Ben veteriner hekimim. Hayvanlara yaşam alanı tanımayan ve onları bir canlı statüsüne koymayanları karşı burası çok hoşuma gitti.” sözlerine yer verdi.

kelebekler-bahcesi-3.jpg

‘KONYA’DAKİ FAVORİ MEKÂNIM’

Konya’daki en sevdiği yerin Kelebek Bahçesi olduğundan ve misafirlerini ilk olarak buraya getirdiğinden bahseden Ali Kılalı, “Tropikal Kelebek Bahçesi, gerçekten çok güzel bir yer. Zaten burası benim Konya’daki favori mekânım. Ne zaman misafirimiz olsa, yakınımız buraya gelse, gezimize daima buradan başlıyoruz. Herkese de anlatıyorum. Burası hakkında olabildiğince bilgi topluyorum. Türkiye’deki ilk ve tek tropikal bahçe olduğundan, Avrupa’nın en büyük bahçesi olduğundan bahsediyorum. Bu gerçekten çok güzel bir şey. Büyülü bir yer benim için. Kelebekler yanınızda özgürce uçuşuyor. Birçok tür kelebek görüyorsunuz. Araştırmacılar buraya gelip gözlemler yapıyor. Bunlar için her şey düşünülmüş. Serinlemeleri için mağaralar yapılmış. Çünkü nemli bir alan. Arka taraftan müzik dinliyorlar. Hatta o müziğinde 35 yıl önce, Amazon Ormanlarından kaydedilip getirildiğini biliyorum. Şehrimde böyle bir yer olduğu için mutluyum. Herkese de tavsiye ediyorum.” dedi.

kelebekler-bahcesi-4.jpg

‘TURİSTLER BURAYA BAYILIYOR’

Getirmiş olduğu misafirlerin en beğendiği yerin burası olduğunun altını çizen Ali Kılalı, “İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Ve buraya birçok yabancı misafirimi getirdim. Getirdiğim herkes buraya bayılıyor. Burası hakkında kötü bir şey söyleyen hiç duymadım. Hatta en beğendikleri yer oluyor. Buraya kötü bir şey diyenin de bence kötü bir niyeti vardır. Alışılagelmişin çok dışında. Avrupa içinde öyle. Erasmus sayesinde birkaç kez yurt dışına çıkma deneyimine sahip oldum. Orada da tropikal bahçeler var. Ama bu kadar büyük, özenle hazırlanmış ve bu kadar düşük ücretli bir yer yok. Örneğin Polonya’da da bir tropikal bahçe var ama oraya giriş buraya göre çok çok daha pahalı. Oraya erişmesi zor ama Konya halkı çocuğunu alıp buraya rahatlıkla gelebilir. Öğrenci bileti sadece 7 buçuk lira. Bence çok uygun bir rakam. Buraya her seferinde severek geliyorum ve gelmeye de devam edeceğim.” ifadelerinde bulundu.

HABER: BÜŞRA ERKUŞ/ SÜMEYRA KENESARI  

kelebekler-bahcesi-6.jpgkelebekler-bahcesi-9.jpgkelebekler-bahcesi-7.jpgkelebekler-bahcesi-8.jpg

HABERE YORUM KAT