1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Türkiye Girişimci Buluşması Konya’ya çok yakıştı!
Türkiye Girişimci Buluşması Konya’ya çok yakıştı!

Türkiye Girişimci Buluşması Konya’ya çok yakıştı!

Girişimle yatırımcının buluştuğu ve yüzlerce projenin yer aldığı Türkiye Girişimci Buluşması Zirvesi ve Sergisi programı Konya’da başladı. GİV Başkanı Mehmet Koç, Konya Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesaj gönderdiği zirvenin açılışında, programla ortaya çıkacak enerjinin tüm ülkeye yayılacağına inandığını söyledi.

A+A-

Girişimle yatırımcının buluştuğu ve yüzlerce projenin yer aldığı Türkiye Girişimci Buluşması Zirvesi ve Sergisi programı Konya’da başladı. GİV Başkanı Mehmet Koç, Konya Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesaj gönderdiği zirvenin açılışında, programla ortaya çıkacak enerjinin tüm ülkeye yayılacağına inandığını söyledi.

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) Genel Başkanı Mehmet Koç, " Zirvenin 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu ve büyük emek verildiğine dikkati çeken Koç, girişimciler için en zor konunun yatırımcı bulmak olduğunu, zirveye yatırımcıların katıldığını vurguladı. Koç, yatırıcımlar için de en zor konunun doğru ve başarılı olacak girişimi bulmak olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Burada onu hedefliyoruz; girişimci ve yatırımcıyı bir araya getiriyoruz. Akademik dünyamız çok değerli bilgiler üretiyor ama bir girişimci buradan bilgileri alıp onunla bir proje geliştirmediği sürece bu akademide kalıyor, ülkemize çok faydası olmuyor. Girişimcilerimize ve akademisyenlerimize diyoruz ki; 'bir araya gelin, projeler oluşturun ve bu projelere yatırım alarak büyütün' O nedenle burada çok sayıda üniversite ve teknokentler bulunuyor. Zirveyi girişimci ve yatırımcılarımız için fırsat olarak görüyoruz. Konya'da kamu kurumlarımız bu projeye sahip çıkıyor.” Ülkelerin söz sahibi olmasında her türlü gelişmişliğin önemli payı olduğuna değinen Koç, çok kutuplu dünyada yer almak için kamunun girişimcinin önünü açacak adımları atması gerektiğine işaret etti.

‘KONYA’YA ÇOK YAKIŞTI’

Türkiye girişimci zirvesi buluşmasının Konya’ya çok yakıştığı ifade eden GİV Konya Şube Başkanı Fatih Ceylan, “Programın neden Konya’da yapıldığı ile alakalı birkaç soru vardı. Konya sadece tarım şehri olmadığını, tarım ve sanayi şehri olmaya yön tutmuş, sanayi ihracatını son 20 yılda 25 kat artıran bir sanayi şehri ve Konya’nın ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri. Konya, Organize Sanayi’nin büyüklüğü ile Türkiye’nin üçüncü büyük Organize Sanayi Bölgesi’ne sahip şehridir. Türkiye’nin üretim üssü olmaya aday şehridir. Bu sebeple Türkiye Girişimci Buluşması Zirvesi ve Sergisi Konya’mıza çok yakıştı. Girişimci İşadamları Vakfı olarak, ülkenin ekonomik ve iktisadi geleceğinin girişimcilerde olduğunu biliyoruz. Yazılım sistemlerinden savunma sanayine kadar birçok gelişmeyi girişimciler geliştirerek ülkelerine kazandır. 50’ye yakın ülkenin bütçelerini geçen cirolar elde ettiler. Bir girişimci hem şehrini hem de ülkesini kalkındırabilir.  Girişimcilik milli bir meseledir. Biz girişimcilere yol göstermeye ve sahip çıkmaya gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘BÜYÜK DESTEKCİNİZ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

TÜGVA olarak büyük destek sağlayacaklarını belirten TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu: “Türkiye Gençlik Vakfı olarak ortaokul, lise, üniversite, lisans ve lisansüstü eğitimlerini tamamlamış gençlerimizi için ülkemizin dört bir tarafında 81 ilin 571 ilçesinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ülkemiz son 19 yılda gençlerimize ve girişimcilerimize sunmuş olduğu imkânlarla Avrupa ülkelerinin ötesinde bir konuma geldi. İnovatif düşünlere sahip gençlerimiz artık girişim sermayesi de kurabiliyorlar. Finansman kaynaklarını de devlet oluşturabiliyor. Türkiye Gençlik Vakfı olarak gençlerimizin inovatif düşüncelerini desteklemek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. İş hayatında yöneticilik yapan veya yöneticilik yapmayı düşünen Genç Girişimci Akademisi gibi çalışmalarla elimizden gelen bütün destekleri vermeye çalışıyoruz. Türkiye Gençlik Vakfı olarak en büyük destekçiniz olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘KONYA AYNI ZAMANDA GİRİŞİMCİ ŞEHRİDİR’

Konya’nın aynı zamanda bir girişimci şehri olduğunu vurgulayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,  “Konya kadim bir şehir. Çatalhöyük’ten itibaren 10 bin yıldır şehir olmayı devam ettirebilmiş, şehir olmayı sürdürebilmiş bir yerleşim yeri olmak. Bu topraklardan çok medeniyet geçti ama Konya her zaman medeniyetlerin en önemli şehirlerinden birisi oldu. Altınçağ’da Selçuklulara payitaht yaptığı dönemde gerçekleştirdi. Günümüzde Konya sadece bir tarım şehri değil bir sanayi şehri aynı zamanda da bir girişimci şehridir. Çünkü insanımız önce tarımla uğraştı sonra yavaş yavaş tarım makinelerini üretmeye başladı. Sonra onları tüm dünyaya pazarlamaya başladı. Sonra da onun öncülüğünde oluşan sanayi ve şu anda ihracatı Türkiye ortalamasının üzerinde artan bir şehir oldu. Son bir yılda yüzde 50’ye yakın ihracatımızın artışını gerçekleştirdik. Konya aynı zamanda bir bilim şehridir. Çünkü beş üniversitesinde 120 bine yakın üniversite öğrencisiyle bilimin, ilmin ve irfanın da merkezi de Konya’dır” şeklinde konuştu.

‘KONYA AÇISINDAN BÜYÜK ZENGİNLİK OLUŞTURACAK’

Düzenlenen programın Konya açısından önemine değinen Konya Valisi Vahdettin Özkan,” Böyle bereketli bir programın ilimizde gerçekleştiriliyor olması bizim açımızdan büyük bir zenginlik oluşturacaktır.  Gençlerimize bir fırsat sunacaktır diye düşünüyorum. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde memleketimizin önünü açacak Türkiye’nin güçlü ekonominin inşa edilmesi yönünde ortaya koyduğu perspektif hepimiz açısından çok önemlidir. İnsanın odakta olması, insanın duygularını, düşüncelerini, vicdanına dokunabilecek bir iklim oluşturulması bizim açımızdan önemlidir. İlgili bakanlıklarımızın bu noktada geliştirdiği projeler hepimize yardımcı olma mahiyetini taşıyor. Aslında insanın tabiatında daha kaliteli bir yaşam, geleceğe güvenle bakma vardır. Geleceğe güvenle bakmak, neslin muhafazası, yeni neslin bütün insanlığa faydalı olma keyfiyeti medeniyet tarihimizi şekillendiren felsefede odakta bulunmaktadır. Bir konuya iyi inanmak çok önemli. Bu motivasyonla hareket edildiği zaman insanların hedeflerini tahakkuk ettirmede çok daha başarılıdır” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından zirvenin açılış kurdelesi protokolün katılımıyla gerçekleştirildi. Ziraat Bankası ana sponsorluğunda düzenlenen, sergi ve ödül töreninden oluşan zirve, oturumlarla fikir önderlerini ağırlayacak. Girişimcilik ekosistemine değer katmak, girişimcileri bilgilendirmek, fikir ve projeleri ulusal ve uluslararası yatırımcılarla bir araya getirerek projelerin ticarileşmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen zirve, iki gün boyunca devam edecek. 

img-6180.JPG

img-6295.JPG

img-6306.JPG

 

HABERE YORUM KAT