1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye ve Rusya'dan yeni Su-57 hamlesi! Kritik açıklama geldi
Türkiye ve Rusya'dan yeni Su-57 hamlesi! Kritik açıklama geldi

Türkiye ve Rusya'dan yeni Su-57 hamlesi! Kritik açıklama geldi

Başkan Recep Tayip Erdoğan’ın başkanlığındaki Türk heyeti günübirlik ziyaret kapsamında temaslarını tamamlayıp Türkiye’ye dönerken, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Rusya’da temaslarını sürdürdü. Demir, Rusya’nın Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitriy Şugayev ile bir araya geldi.

A+A-

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in son teknoloji Rus savunma sanayii ürünlerini incelediği bildirilirken, Rus muhataplarıyla S-400’lerin sevkıyatı ve eğitimleri konusunda görüşmeler yaptığı ve Su-57 savaş uçağını incelediği öğrenildi. 

RUS YETKİLİDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA
Bu arada, Rusya’dan da Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarına dair kritik bir açıklama geldi. Rusya’nın Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitriy Şugayev, Türkiye’yle SU-35 ve SU-57’nin teslimatına ilişkin görüşme yürütmekte olduklarını söyledi. Demir ile görüşmesinden önce açıklama yapan Dmitriy Şugayev,  “Türk meslektaşımla ele alacağımız hususlardan birisi S-400 teslimatı. Ardından SU-35 ve SU-57 teslimatı ihtimali üstünde görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Türkiye’nin önemli bir ilgisi söz konusu” dedi. 

F-35 Mİ SU-57 Mİ? 
ABD’nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılacağı tartışılırken Türkiye gündemine Rus yapımı Su-57’leri aldı. Teknik açıdan iki savaş uçağının özellikleri şöyle:  Su-57 saatte 2 bin 600 kilometre azami hıza, F-35 saatte bin 931 kilometre azami hıza sahip bulunuyor. Su-57, 5.8 saat uçarken, F-35’te bu süre 2 saat 36 dakika. Su-57, 10 bin kilogram azami muharebe yükü taşıyabiliyor, 35 bin 480 kilogram azami kalkış ağırlığına ulaşıyor, yaklaşık 11 bin 100 kilogram iç yakıt rezervi bulunuyor. 


HABERE YORUM KAT