1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Üretici ile market arasında uçurum
Üretici ile market arasında uçurum

Üretici ile market arasında uçurum

Gıda fiyatlarında yaşanan artışların ardından Ticaret Bakanlığının başlattığı seri denetimler, üreticilerin fiyatları düşürmesini tetikledi.

A+A-

Gıda fiyatlarında yaşanan artışların ardından Ticaret Bakanlığının başlattığı seri denetimler, üreticilerin fiyatları düşürmesini tetikledi.  Ancak üreticide düşen fiyatların market raflarına oranı hala fahiş boyutlarda. Tüketiciye 'etiketleri okuma alışkanlığı edinin' çağrısında bulunan tüketici dernekleri; CİMER, Alo 174 Gıda Hattı, Alo 175 Tüketici Danışma Hattı, Ticaret Bakanlığı'nın Haksız Fiyat Artışı (HFA) bildirim uygulaması, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ihbar hattı VİMER-189’dan şikayette bulunulabileceğini söyledi.

gida-3.jpg

Gıda fiyatlarında yaşanan zamlar tüm kesimleri yakından ilgilendiriyor. Süt ve süt ürünlerinden meyve-sebzeye, ayçiçek yağından kuruyemişe, etten şekere kadar neredeyse birçok ürüne belli oranlarda zam yapıldı. Bu artışlara 'dur' demek için ardı ardına denetim yapılırken, fahiş fiyat uygulayan işletmelere de cezalar kesiliyor.

gida-2.jpg

GRAMAJ DÜŞÜRÜLEREK GİZLİ ZAM YAPILIYOR

Ancak son günlerde bazı ürünlere ‘gizli zamlar’ yapılmaya başladı. Özellikle, çikolata, kek, kraker gibi aperatif ürünlerin yanında kaşar peynirlerinde de bu durum yaşanırken, çeşitli kuruyemiş markaları da aynı yöntemi uyguluyor. Tüketiciye 'etiketleri okuma alışkanlığı edinin' çağrısında bulunan tüketici dernekleri, bu sayede hem algıda aldatılamayacaklarını hem de fark ettikleri tüm suçları bildirdiklerinde artık firmaların da buna cesaret edemeyeceğini vurguluyor.

gida-4.jpg

TİCARET BAKANLIĞI’NA ŞİKAYET EDİN

Derneklerden tüketicilere şu öneriler sunuluyor: Tüketicilerin bu yanılgılara düşmemesi için özellikle 'etiket okumak' öneriliyor. Görülen hatalar, fark edilen hileler ise fotoğraflanabilir. Tüketici her ürünü tartamaz ama şüphe ettiği ürünü tartıp ilgili kurumlara şikayet oluşturabilir. Çekilen fotoğraflar Tüketici Hakem Heyetleri'ne iletilmeli. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde de denetimler gerçekleştiriliyor. Bu denetimler Tarım ve Orman Bakanlığı bağlı birlikleri ile yapılıyor. Ayrıca Ticaret Bakanlığı'nın Haksız Fiyat Artışı (HFA) bildirim uygulaması, Alo 175 Tüketici Danışma Hattı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ihbar hattı VİMER-189 da kullanılabiliyor.

gida-1.jpg

ÜRETİCİDE SÜT 2 LİRA 73 KURUŞ, MARKETTE 8 LİRA 94 KURUŞ

Ocak ayında zam şampiyonu yüzde 23.65 ile pastörize süt oldu. Fiyatı en çok düşen ürün ise yüzde 34.59 ile karnabahardı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel başkanı Şemsi Bayraktar, ocak ayında market ve üreticilerdeki gıda fiyatlarında yaşanan değişimleri açıkladı. Bayraktar, üreticide 68 kuruş olan lahananın 2 lira 70 kuruşa, 50 kuruş olan maydanozun 1lira 96 kuruşa, 2 lira 73 kuruş olan sütün 8 lira 94 kuruşa satıldığını söyledi. TZOB Başkanı Bayraktar, vatandaşların makul fiyatlardan ürün tüketebilmesi için bu dönemde üretici ve market fiyatlarının yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi.

gida-5.jpg

‘YUMURTAYI 16 TL’YE ALIP, NEREDEYSE İKİ KATINA SATIYORLAR’

Yumurtanın üreticinden çıkış fiyatının büyük önem arz ettiğini vurgulayan Konya Yumurta Üreticileri Birliği (YUMBİR) Başkanı İsmail Saraçoğlu, “Yumurtanın 1 aydır üreticiden çıkış fiyatı en yüksek 16 liradır. Marketlerde 24 liradan aşağıya düşürmediler. Girdilerimiz çok yükseldi nasıl olacak bilmiyoruz ama bu konuyla ilgili her gün mücadele veriyoruz. Yumurta fiyatlarının yükselmesini ilk olarak döviz kuru tetikledi. Daha sonra döviz kuru düşmeye başladı ancak protein kaynaklarını üreten ülkeler soya, ayçiçek gibi ürünleri satmak istemiyorlar. Onları ithal etmesek yem üretme şansımız düşüktür. Mısır üretimi var ancak soya neredeyse Türkiye’de hiç üretilmiyor. Bu ürünlerin ithal fiyatları çok yükseldi. 340 Dolar olan soya, 620 dolara çıktı. Bunların hepsi yem ayağından yumurta üretimini tetikliyor. Üretim maliyeti yükseldiği için de tavukçu zor durumda oluyor. Market fiyatları bizi çok fazla etkilemiyor. Üreticiden çıkış fiyatları önem arz ediyor ancak yumurtanın üreticideki fiyatlarının en az 18 lira olması gerekiyor. Asıl parayı kazanan marketler oluyor” şeklinde konuştu.  

ismail-saracoglu-001.jpg

‘1 MİLYONDAN FAZLA HAYVAN KESİLECEK’

Üreticiler, yumurta fiyatlarının artmasının nedenini yem maliyetlerinin artmasına bağlıyor. Saraçoğlu, “Geçtiğimiz hafta Konya’da 300 bin civarında hayvan kesildi. Mart ayına kadar 1 milyonun üzerinde bir hayvan kesimi olması gerekiyor. Çünkü yeni hayvan tedarik edipte büyütecek güç üreticide yok. Ham madde fiyatları artınca üretici zarar etti” ifadelerini kullandı.

gida-6.jpg

‘ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ ZARARLI ÇIKIYOR’

Ham madde sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Saraçoğlu, şöyle konuştu: “Yumurta fiyatlarından zararlı çıkan üretici ve tüketicidir. Aracılarda sorun yok onlar her zaman para kazanıyorlar. Geçtiğimiz hafta Konya’da 300 bin civarında hayvan kesildi. Mart ayına kadar 1 milyonun üzerinde bir hayvan kesimi olması gerekiyor çünkü yeni hayvan tedarik edipte büyütecek güç üreticide yok. Ham madde fiyatları artınca üretici zarar etti. Civcivin 160 günlük olana kadarki süreçte bir hayvan 32-33 bin liraya mal oluyor. 100 bin hayvan büyüttüğümüz zaman 3 milyon 200 bin lira para ister. O da şu anda benim üreticimin hiçbirisinde mevcut değil. İnsanlar artık sektörden de kaçmaya başladı. Bir Irak pazarımız vardı. Bir yıl içerisinde onların da ciddi bir şekilde üretici olacağını düşünüyorum. Orada 360 yumurta 54 dolara satılıyor. Türkiye yumurtayı ihraç ederken 25-26 dolar fiyat koyuyor. Nakliye masrafı derken 43-44 dolara oraya gidiyor. İthal edilmiş ürünleri 46 dolara satıyorlar ama kendi yerli üretimlerinin fiyatı 54 dolardır. O da oradaki üreticiyi kurtarıyor. Ama biz 26 dolara mal sattığımız için zarar ediyoruz.”

ÜRETİCİLER DE FIRSATÇILARDAN YANA DERTLİ

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları olduğu için yumurta tüketiminde artış yaşandığının bilgisini veren Saraçoğlu, “Tüketim ayağında sorun yok, sorun üretim ayağında olacak. Benim 500 liraya sattığım yumurtayı bin 100 liraya da satan var. Bunları yapanları tespit edip mani olmak gerekiyor. İnsanlar yumurtanın gerçek besin değerini bilmeleri gerekir. Örneğin bazıları benim ürettiğim yumurtayı içinden seçiyor, süslüyor üç yumurta parasına bir yumurta satıyor. Yani bu insanları bu yönde bilgilendirmek gerekiyor. İnsanlar fiyatı yüksek olan yumurtaları iyisi zannedip onu alıyorlar. Aslında bütün yumurtalar iyidir. Kötü yumurta diye bir şey yoktur. Ama derdiğini anlatamayan üreticiler vardır” diyerek sözlerini noktaladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT