1. YAZARLAR

  2. Muhammed Şirazi Şan

  3. Vatandaşlık, Vilayet-i Sitte, Euro 2016
Muhammed Şirazi Şan

Muhammed Şirazi Şan

Yazarın Tüm Yazıları >

Vatandaşlık, Vilayet-i Sitte, Euro 2016

A+A-

Başlık biraz karışık oldu sanki.Ama birbirleriyle bağlantısı olduğu -en azından benim için- muhakkak.

Konya…Selçuklu Devleti’nin başkenti.Yıllar boyunca din dil ırk ayrımı yapmadan tüm mazlumlara kucak açan kadim bir şehir.Adı söylendiği vakit İslam’la birlikte anılan kutlu bir belde.

Evet,Konya yine kendisine tarihin yüklemiş olduğu misyon üzerine Suriyeli kardeşlerimize kol kanat geriyor.Lakin son günlerde çok hoş olmayan haberler geliyor Konya’dan.Tam da Suriyelilere vatandaşlık verilmesi gündemdeyken.Sanki birileri içimizde bir kargaşa ortamı yaratmak için çabalıyor.Bir kışkırtma,galeyana getirme programı uygulanıyor sanki.

Elbette Suriye’den gelenlerin tamamı masum değil içlerinde serseri tipler de mevcut.Tıpkı bizim içimizde olduğu gibi.Ancak tüm Suriyelileri sırf bu üç beş serseri yüzünden hain ve vefasız ilan etmek çok büyük bir vebaldir.İçimizde bir ayrılık yaratmak için çabalayanlar olduğundan bahsetmiştik.Bunun için son derece dikkatli olmak durumundayız.Her dedikodunun her söylenilenin hakikati yansıtmadığını bilmeliyiz.Düşünmeli,kafa yormalı,araştırmalı…

Hucurat Suresi 6.ayet:

“Ey iman edenler!Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun aslını araştırın .Yoksa bilmeden bir kavme sataşırsınız da yaptığınıza pişman olursunuz.”

Vilayet-i sitte.Yani altı il.Bu tabir ilk kez Berlin Antlaşması’nda kullanılmış.Sivas,Erzurum,Van,Diyarbakır,Elazığ,Bitlis vilayetlerimizi içine alan bu tabir Mondros Mütarekesi’nin 24. Maddesinde şu şekilde dile getirilmiştir:

“Altı vilayet adı verilen yerlerde bir kargaşalık olursa,vilayetlerin herhangi bir işgali hakkına İtilaf Devletleri haiz bulunacaktır.”

Büyük bir kurnazlık olan bu madde ile İtilaf Devletleri Doğu Anadolu’da bir Ermeni devleti kurmak amacındaydı.Oradaki Ermeni tebeasını kendi saflarına çekmişler ve Osmanlı Devleti’ne büyük darbe vurmuşlardı.

Sırf kendi dinlerinden olduğu için Ermenilerin hamisi olmayı kendilerine bir vazife bilen İtilaf Devletleri bu maddeyi antlaşma içerisinde bulundurmuştur.

Şimdi sormak istiyorum,bu küfür milleti içerisindeki bağlılık bizim aramızda neden olmuyor?Neden daima birbirimize karşı bir “banane”cilik hastalığı içerisindeyiz.Bu devletler sınır komşusu dahi olmadığı İslam beldelerine binlerce kilometre uzaklardan gelip hak iddia ederken bizdeki bu vurdumduymazlık niye?

Suriyeliler vatan haini,savaşmadılar kaçtılar diyenlere soruyorum.Avrupa’nın şımarık çocuğu olan Yunanistan her defasında tembellikleri yüzünden krize düşerken ne zaman Avrupa onu yalnız bıraktı?Ne zaman "bize ne" dedi?Sırf dinleri ortak diye sırf idealleri bir diye sahip çıktılar.Sırf Megali İdea için sırt dönmediler Yunan’a.

Peki bize ne oluyor da Arap-Kürt,Alevi-Sünni şucu bucu diyerek ayrışıyoruz?Küfür tek millet olabiliyorken biz neden paramparça oluyoruz?

Al-i İmran Suresi 103.ayet:

“Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın.Parçalanıp ayrılmayın.Allah’ın üzerinizdeki nimetini düşünün.Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de,O,kalplerinizi birleştirmişti.İşte O’nun nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz.Yine siz,bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi o kurtarmıştı.İşte Allah size ayetlerini böyle apaçık bildiriyor ki,doğru yola eresiniz.”

Son olarak Euro 2016.Yanılmıyorsam Fransa-Almanya maçında idi.Kameralar Fransız futbolcu Pogba’yı çekiyordu.Yanımda henüz 8 yaşında olan kardeşim de vardı.

Yanılmıyorsam Pogba Müslüman,dedim.

Kardeşim önce biraz duraksadı.Ardından şu manidar cevabı soru olarak verdi:

“Madem Müslüman neden Türkiye’de oynamıyor?”

İşte biz buyuz.Tarihin bize yüklemiş olduğu sorumluluk bu.Müslüman deyince artık Türkiye akla geliyorsa bizim "bize ne" deme lüksümüz yok demektir.Mazlumların yegane umudunun biz olduğunu görmezden gelme hakkımız yok demektir.

Allah bizlere serin bir kafa ve sıcak bir kalp ihsan etsin.

Amin…    

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT