1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Virüse karşı zeytin yaprağı mucizesi!
Virüse karşı zeytin yaprağı mucizesi!

Virüse karşı zeytin yaprağı mucizesi!

Zeytin yaprağında bulunan 'oleupein' isimli etkin maddenin virüs ile mücadelede önemli bir yere sahip olması üzerine zeytin yaprağına olan ilgi arttı. Zeytin yaprağı çayı tüketerek virüsü yenen ailelerin olduğu öğrenildi.

A+A-

Zeytin yaprağında bulunan 'oleupein' isimli etkin maddenin virüs ile mücadelede önemli bir yere sahip olması üzerine zeytin yaprağına olan ilgi arttı.  Zeytin yaprağı çayı tüketerek virüsü yenen ailelerin olduğu öğrenildi. Zeytin yaprağının bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğinin olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisi Cenk Caner Çalışkan, “Zeytin yaprağı genellikle virüs, bakteri, mantar, enfeksiyon gibi rahatsızlıklarda bağışıklık sitemini güçlendiriyor, vücut direncini artırıyor, hastalıklara karşı savunma mekanizmasını artırmada oldukça fayda sağlıyor” dedi.

zeytin-yapragi-konya-misir-carsisi-2.jpg

Yaprakların kurutulmasıyla elde edilen zeytin yaprağı çayının, sağlığa birçok faydası bulunuyor. Geçmişten bu zamana kadar bitki uzmanlığı konusunda büyük alimlerin yetiştiğini ifade eden Mısır Çarşısı İşletme Sahibi ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Cenk Caner Çalışkan, “Günümüz şartlarında sıkıntılı bir süreçteyiz. Bu süreci atlatma konusunda bitkisel ürünler vücut direncinin arttırılmasında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça fayda sağlıyor” ifadelerini kullandı.

cenk-caner-caliskan-misir-carsisi.jpg

‘HERKESTE AYNI ETKİYİ GÖSTERMEYEBİLİR’

Bitkisel ürünlerin herkeste aynı etkiyi göstermediğine dikkat çeken Çalışkan, “Zeytin yaprağı tek başına fayda sağlayabilir ancak her kişinin bünyesi aynı olmadığı için kimine yetersiz kimine de oldukça fazla gelebilir. Bunun yerine kullanılabilecek bitkisel ürünlerin sayısı oldukça fazladır. Özellikle bu virüs, bakteri, enfeksiyon ve iltihabik faktörlerde, bitkisel ürünler, insanların yapısına göre tercih edilmelidir. Burada biz aktarlara çok büyük rol düşüyor. Ben Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Mezunuyum. Aynı zamanda bünyemizde bulunan ve çalışmakta olan bir Gıda Mühendisi bir Ziraat Mühendisi, bir Fitoterapist bir Herbalist bir de Bitki Uzmanı mevcuttur. İşimizi bilinçli yapmaya çalışıyoruz. İnsan sağlığına fayda sağlayacak ürünlerin insanlarla buluşması için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Bu sürçte fayda sağlayabilecek ürünlerin seçimini kişinin fiziksel ve genetik yapısına göre seçmede bize büyük görevler düşüyor. Buna en iyi şekilde özen gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

zeytin-yapragi-konya-misir-carsisi-4.jpg

‘SARI TOZ KULLANMALARINI TAVSİYE EDERİZ’

15 çeşit bitkinin karışımından elde edilen sarı tozun kullanılması tavsiyesinde bulunan Çalışkan, “Kişi bize geldiği zaman kronik bir rahatsızlığı olup olmadığından bahsediyor biz de onlara mütevellit ürün seçiminde kişiye yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bağışıklık sistemi hususunda zencefil, zerdeçal, ısırgan, menengiç, üzerlik tohumu, tere tohumu, turp tohumu, bunların karışımından oluşan 7’den 70’e herkesin kullanabileceği özellikle bir sarı tozumuz var. Bunun içerisinde 15 çeşit bitkinin karışımı mevcuttur. Buna zeytin yaprağı da dahildir. Aynı zamanda udi hindi ve toz ginseng de mevcuttur. Bunlar vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmekte çok ciddi bir oranda fayda sağlayan bitkilerdir. Bu ortak kullanılabilecek bitkisel karışımdır. Zeytin yaprağından ziyade kimine çok fayda sağlayabilir kimi vücutta ise çok yavan kalabilir” diye anlattı.

zeytin-yapragi-konya-misir-carsisi-1.jpg

‘DÖNEM DÖNEM BİTKİSEL ÜRÜNLERE TALEP ARTIYOR’

Bitkisel ürünlere dönem dönem talep arttığının altını çizen Çalışkan, ”İnsanlar bitkilerin faydalarına dair bilgileri televizyonda, medyada gördükleri ya da duydukları zaman o anlık müthiş bir talep oluyor. Mesela bu aslında her zaman satışı var olan bitkidir ama dönem dönem kişiler bunu talep ettiği zaman ya da farklı bir mecradan duydukları takdirde tabi ki ister istemez o ürüne karşı bir talep fazlalığı oluyor. Zeytin yaprağında, udi hindide, kekik yağında talep oluyor. Bunlar zaten virüs için kullanılan antiseptik, antiviral, antibakteriyel ürünlerdir. Virüsün kimyasını bozabilecek ve vücuda oldukça fazla fayda sağlayabilecek, vücut ortam dezenfektasyonunda kullanılabilecek ürünlerdir” ifadelerine yer verdi.

zeytin-yapragi-konya-misir-carsisi-3.jpg

‘ZEYTİN YAPRAĞININ ÇAYINI TÜKETİN’

Zeytin yaprağının nasıl tüketilmesi gerektiği hakkında bilgi veren Çalışkan, “Zeytin yaprağını toz haline getirip kullanan kişiler de mevcuttur. Çay şeklinde kullanılabilir. Biz genellikle çay şeklinde kullanımını tavsiye ediyoruz. Bir su bardağa kaynamış sıcak suyun içerisine ortalama 7 ile 10 adet arasında zeytin yaprağı atılıyor. 5 ile 7 dakika arası demlendikten sonra sabah öğlen akşam tüketiliyor. Keçi sütü eşek sütü gibi ürünlere de talep vardır. En etkili ürünlerden bir tanesi sarı tozdur. İçinde virüse ne kadar fayda sağlayabilecek ürün varsa hepsi mevcuttur. Herkesin kullanması gereken bir üründür” diye konuştu.

zeytin-yapragi-konya-misir-carsisi-5.jpg

‘EN KÖKLÜ BAHARAT FİRMASI: MISIR ÇARŞISI’

Konya’nın en köklü baharat firmalarından bir tanesinin Mısır Çarşısı olduğunu belirten Çalışkan, “ Burası ortalama dört yıldır faaliyet göstermektedir. Konya içerisinde 24 yıllık bir geçmişimiz var. En eski şubemiz İstanbul Caddesi üzerindeki şubemizdir. Dolmuş duraklarının orasında yer alıyor. Şu an ki bulunduğumuz yer Karakayış şubemizdir. Burası da dört yıllık faaliyet gösteren bir yerdir. Daha önceki mağazamız Mevlana Caddesi üzerindeydi. Aşırı talepten ve yoğunluktan dolayı artık mağaza içerisine sığamadığımız için şu an 100 metre karelik bir alana yerleştik ve burası Konya’nın en büyük aktar konsept mağazasıdır” diyerek sözlerine son verdi.

SÜMEYRA KENESAR / YENİ HABER GAZETESİ

zeytin-yapragi-konya-misir-carsisi-6.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum