WhatsApp'a bu yıl içerisinde eklenecek yeni özellikler

WhatsApp, son günlerde hızlı bir şekilde güncelleniyor. Bu kapsamda özellikle gizlilik konusunda dikkate değer yeni özellikler bulunuyor. Bu güncellemelerin bu yıl içinde hem iOS hem de Android kullanıcılarına sunulması bekleniyor.
WhatsApp'a bu yıl içerisinde eklenecek yeni özellikler

Silinen mesajların geri alınabilmesi

WhatsApp'ın yanlışlıkla silinen mesajları geri yüklemek için kullanılabilecek bir geri alma işlevi sağladığı ortaya çıktı. Yanlışlıkla silinen bir mesajın altında artık bir geri al düğmesi görüntüleniyor. Ancak silinen mesajı kurtarmak için yalnızca birkaç saniyeniz bulunuyor.

Çevrim içi durumu gizleme

Son görülme gizlilik ayarlarında bulunan 'Herkes', 'Kişilerim', 'Şunlar hariç kişilerim' ve 'Hiç kimse' seçenekleri yakında çevrim içi durum bilgisi için de gelecek. Bu sayede çevrim içi durum bilgisi tüm kullanıcılardan ya da belirlediğiniz WhatsApp kullanıcılarından gizlenebilecek.

Ekran görüntüsünü engelleyebilme

Test aşamasında olan güncelleme sonrasında "bir kez görüntüle" veya "süreli mesaj" özelliği kullanılarak gönderilen mesajlarda ekran görüntüsü almak artık mümkün olmayacak.

Numara Gizleme

WhatsApp, kullanıcıların telefon numaralarını gruplarda gizlemelerine izin verecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Yeni güncelleme yayınlandığında kullanıcılar, bir gruba eklendiklerinde telefon numaralarını gizleyebilecek.

Giriş Onayı

WhatsApp'a yakında gelecek özelliklerden bir tanesi de giriş onayı oldu. Yeni özellik sayesinde sizin haberiniz olmadan giriş yapıldığında uygulama içi bildirimle bu durum size bildirilecek. Eğer girişi siz yapmadıysanız oturum açılan cihazdan hemen çıkış yapabileceksiniz.

Yönetici olmayan kişilerde gruplara kişi ekleyebilecek

Yeni seçenek ile gruba yönetici olmayanlarda katılımcı ekleyebiliyor. Ancak katılımcıların gruba katılması için grup yöneticinin eklenen katılımcıyı onaylaması gerekiyor.

WhatsApp'ın "Yeni katılımcıları onayla" olarak adlandırılan yeni seçeneği ile yöneticiler grup üzerinde daha fazla kontrol sahibi oluyor.

Insgram benzeri WhatsApp Durumlar'ı

Bilindiği üzere Instagram'da paylaşılan bir hikaye, sohbet listenizden o kişinin profil resmine tıklanarak da görüntülenebiliyor. Meta bu özelliğin bir benzerini WhatsApp'a getiriyor. Şimdilik beta kullanıcılarına sunulan özellikte artık WhatsApp'ta paylaşılan durumlara sohbet listenizde yer alan kişilerin profil resmineye tıklayarak da ulaşmak mümkün.

Avatar

WABetaInfo'ya göre Meta, WhatsApp'ta "Avatar" özelliğini tanıtmaya hazırlanıyor. Avatarlar, sohbetlerde çıkartma olarak kullanılabileceği gibi görüntülü görüşmelerde de kişinin kendi görüntüsü yerine kullanılabiliyor.

Grupları Toplulukta Birleştirme

WhatsApp'ta "Topluluklar" sayesinde kullanıcılar ayrı grupları tek bir çatı altında, kendilerine uygun bir yapıda toplayabilecek. Böylece, kullanıcılar tüm Topluluğa gönderilen güncellemeleri alabilir ve kendileri için önemli olan konularda daha küçük sohbet gruplarını kolayca oluşturabiliyor.