1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yağmur artık depolanacak!
Yağmur artık depolanacak!

Yağmur artık depolanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlamak amacıyla yeni binalara "yağmur suyu toplama sistemi" kurulması zorunluluğu getirildi.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlamak amacıyla yeni binalara "yağmur suyu toplama sistemi" kurulması zorunluluğu getirildi. Binalarda ve şehirlerde peyzaj için ciddi miktarda su harcandığını söyleyen İMO Başkanı Süleyman Kamil Akın, “Yağmur toplama sistemi bol yağış alan Avrupa ülkelerinde bile uygulanıyorsa, Türkiye gibi daha az yağış alan ülkelerde daha fazla uygulanması gerekmektedir. İnşaat Mühendisleri Odası olarak bu konuyla ilgili yapılan çalışmaları destekliyoruz” dedi.

Binalara yağmur suyu sisteminin kurulmasının çok maliyetli olmayacağına dikkat çeken İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Süleyman Kamil Akın, “Yağmur toplama sistemi bol yağış alan Avrupa ülkelerinde bile uygulanıyorsa, Türkiye gibi daha az yağış alan ülkelerde daha fazla uygulanması gerekmektedir. Orada ihtiyacın çok daha fazlasında yağmur var, ihtiyaç olmadığı halde insanlar suyuna sahip çıkıyor. Bu çok önemli bir kavram. Binalarda yağmur suyu toplama sistemi projesi çok ciddi maliyetler getirmeyecektir. Bir mekân ayrılır oraya da atık yağmur suları toplanır, o yağmur suları da peyzaj için kullanılır. Alınan karar olumlu bir karar. Küresel ısınmayla kurak iklime doğru kayan bazı kesimlerimiz olacak. Bunu öngörerek ilerisi için yapılacak bu çalışmanın ben faydalı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

suleyman-kamil-akin-001.jpg

‘SU GÜVENLİĞİ, SINIR GÜVENLİĞİ KADAR ÖNEMLİDİR’

Suyun önemine değinen Başkan Akın, şunları aktardı: “Biz peyzaj için çok ciddi anlamda su harcıyoruz. Bu durum, doğru bitki seçilmemesi, yağmuru, nemi artıracak, buharlaşmayı engelleyecek sistemleri ortaya koyamamamızdan kaynaklanıyor. Bir başka konu da mevcut yağmur suyunu toplayıp kullanmak için depolayıp şehrin peyzajı gibi alanlarda değerlendiremememizdir. Bunun için belediyelerin atık suların yanı sıra yağmur sularını da çekmeleri lazım. Yoğun yağışlarda kanalizasyonun taşmasının en büyük sebebi, yağmur suyu giderlerinin bulunmamasıdır. Kanalizasyon için tasarlanmış giderlerin ayrı, yağmur suyu için tasarlanmış giderlerin ayrı olması gerekmektedir. Su güveliği kavramı sınır güvenliği kadar önemli kavramdır. Siz açlıkla, susuzlukla karşı karşıysanız bu sizin sınır güvenliğiniz kadar önemli bir kavram haline geliyor. İnşaat Mühendisleri Odası olarak bu konuyla ilgili yapılan çalışmaları destekliyoruz.”

yagmur-suyu-sistemi-1.jpg

‘SUYUN NASIL HARCANACAĞININ PLANLANMASI GEREKİR’

Mevcut suyun birden fazla yerlerde kullanılmasıyla tasarruf sağlanabileceğine dikkat çeken Peyzaj Mimarlar Odası Konya İl Temsilcisi Özcan Kuzu,  “Bakanlığın çıkardığı yağmur toplama sulama sisteminin zorunlu hale gelmesi çok önemli ancak suyun nasıl toplanacağından ziyade suyun nasıl harcanacağının da planlanması gerekir. Biz bu suyu bahçede mi, yoksa bina içinde mi kullanacağız. Su tasarrufu sağlanırken damla sulama sitemleriyle yapılan sulama sistemleri gerekir. Bu sistem de peyzaj alanının ihtiyacına göre hesap edilir. Örneğin Konya’da leylandi diye bitki var günlük yaklaşık 12 mm su tüketiyor. Erguvan bitkisi var o da 6 mm su tüketiyor. Leylandi değil de erguvan seçsek biz burada bile tasarruf yapmış oluruz” şeklinde konuştu.

ozcan-kuzu.jpg

‘SİSTEM TEK BAŞINA YETERLİ OLAMAYACATIR’

“Yağış rejimimiz azaldıkça bu sistemin tek başına yeterli olmadığını göreceğiz” diyen Başkan Özcan Kuzu, “ Konya’nın 2018’deki yağış miktarı 424 milimetreydi şu anda 300’e düşmüştür. Gelecek sene 200’ e düşeceği zaman yağmur sulama sistemi iş yapmayacaktır.  O suların bölgesel olarak toplanması ve yollardaki yük miktarını azaltması gerekir. Biz bütün suları alıp ortak kanalizasyona ya da yağmur giderine verdiğimiz zaman ani bir yağışta sular taşıyor. Bunun temel nedeni bütün suları oralarda toplamaktır. Bu sefer de daha büyük çapta borular kullanılmak zorunda kalınıyor ve bu da  maliyetini artırıyor. Lokal olarak kendi içerisinde çözülse ve buna mahalle olarak devam edilse bizim buradaki yükümüzü azaltmış olur” ifadelerine yer verdi.

yagmur-suyu-sistemi-2.jpg

‘DRENAJ, PEYZAJ VE YAĞMUR SUYU ENTEGRE GİTMELİ’

Yağmur suyu toplama sistemiyle ilgili önerilerde bulunan Kuzu, “Drenaj, peyzaj ve yağmur suyunun entegreyle gitmesi gerekir. Toplanan yağmur sularının peyzaj alanlarında kullanılması için yeraltı drenaj sisteminin iç içe olması gerekiyor. Bunu metre kareye göre değil projelerine göre belirlemek gerekir. 2 bin metre kare gibi bir rakam değil de orada yapılacak bir peyzaj var ise suyu orada kullanacaksınız ya da 2 bin metre karede 24 dairelik bir binada kullanamayacaksanız yağmur suyu hasat etmenin bir anlamı kalmayacak. Yağmur suyunun kaynağında yönetilmesi gerekiyor” diyerek altını çizdi.

yagmur-suyu-sistemi-3.jpg

‘YAĞIŞ REJİMİNİ ARTIRACAK HAMLELER YAPILMALI’

Yağış rejimini artıracak hamleler yapılması gerektiğini öneren Kuzu, “Siz bitki çeşitliliğini su tüketimine göre ayarlarsanız suyu da ona göre harcarsınız, deponuzu da ona göre kullanırsınız. Sadece yağmur suyu toplamak, Konya gibi yağış miktarı az yerlerde yeterli olmayacaktır. Yağış rejimini artıracak hamleler yapılması gerekmektedir. Bu iş yeni yapılaşmayla başlanacaksa geniş yapraklı bitki türlerinin yani suya daha az ihtiyaç duyan bitki türlerinin seçilmesi gerekir” diyerek sözlerine son verdi.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

yagmur-suyu-sistemi-4.jpg

HABERE YORUM KAT