1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yavuz Selvi “İntihar önlenebilir bir halk sağlığı problemidir”
Yavuz Selvi “İntihar önlenebilir bir halk sağlığı problemidir”

Yavuz Selvi “İntihar önlenebilir bir halk sağlığı problemidir”

Türkiye Psikiyatri Derneği Konya Şube Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Selvi, “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde dünya genelindeki ruh sağlığı sorunlarının farkındalığını artırmak ve ruhsal sağlığı destekleme çabalarını harekete geçirmek amaçlanmaktadır” dedi.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 yılında Dünya’da 800 bin kişinin intihar sonucu öldüğünü bildirdiğini hatırlatan Selvi, “Bu sayı dünyada her 40 saniyede bir kişinin intihar sonucu yaşamını kaybettiğini göstermektedir ve 2030 yılında bu sayının dünyada bir milyonun üzerine çıkacağı öngörülmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılında Türkiye’de  intihar hızının yüz binde 3.8, intihar sonucu yaşamını kaybeden kişi sayısının ise 3.161 olduğunu bildirmiştir. İntihar sonucu yaşamını kaybedenlerin yakınlarının yaşadığı ruhsal acı da düşünüldüğünde intiharın toplumun önemli bir kısmını etkileyen ciddi bir halk sağlığı problemi olduğu nettir” dedi. 

“TÜRKİYE’NİN ULUSAL İNTİHAR ÖNLEME PROGRAMLARINA İHTİYACI VAR”

Türkiye’nin, ölçülebilir hedefleri olan, etkinliğinin değerlendirilebildiği, tüm toplumu kapsayan ve süreklilik gösteren ulusal intihar önleme programlarına ihtiyacı bulunduğunu belirten Selvi, “Bu programlar halk sağlığı uygulamalarının bir parçası olarak yürütülmelidir.  İntihar davranışında genetik, psikolojik, sosyal  ve kültürel bir çok değişken etkilidir. Bu nedenle bu alanda yapılacak önleme programlarının birden çok alanı kapsayan, çalışanların ve uzmanların dahil olduğu şekilde planlanması gereklidir. İntihar önlemede yöneticiler, ruh sağlığı çalışanları, eğitimciler, medya, aile ve arkadaşlar hep birlikte çalışmalıdır. Tek bir disiplin tarafından uygulanan önleme programlarının belirgin bir etkisi olmazken, birden fazla kurumun içinde yer aldığı programların sinerjik etki ile çok daha etkin sonuçlar sağladığı çalışmalarla gösterilmiştir” şeklinde konuştu.

“PSİKİYATRİK HASTALIKLAR ÖNEMLİ BİR RİSK OLUŞTURUYOR”

Psikiyatrik hastalıklara sahip olmanın intihar için önemli bir risk oluşturduğunu söyleyen Selvi, “Bu hastalıkların erken dönemde saptanması, intihar riski olan bireylerin uygun tedavisi önemlidir. Psikiyatrik hastalıklar ve intihar ile ilgili önyargılar intihar düşünceleri olan kişilerin uygun hizmetlere ulaşımını engellemektedir. Toplumun her bireyinin bu konuda bir sorumluluğu bulunmaktadır. İntihar ve hastalıklar konusunda kendi önyargılarımızın farkında olmak, etrafımızdakileri ve kendimizi bu konuda eğitmek ve geliştirmek, intihar riskinin arttığı durumları öğrenmek ve yakınlarımızda bu riski gördüğümüzde uygun hizmetlere yönlendirmek hepimizin sorumluluğu olmalıdır. Toplumun her bireyinin intiharı önlemeye bir katkı sağlayabileceği ve her bireyin bu konuda bir sorumluluğunun olduğu unutulmamalıdır. Bu farkındalık, intihar önleme çalışmalarının etkin ve süreğen şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. •ŞERİFE NUR KARACA

HABERE YORUM KAT