Yaz Sille’de değerleniyor

Yaz Sille’de değerleniyor

Türkiye'nin en büyük parklarından biri olan Sille Baraj Parkında, yaz hareketli geçiyor. Günlük yaşamın stresinden uzaklaşıp nefes almak isteyen vatandaşlar Sille’nin temiz havasında hoşça vakit geçirmek için baraj parka akın ediyor.

Türkiye’nin en büyük parkları arasında yer alan Sille Baraj Parkında, yaz hareketli geçiyor. Vatandaşlar aileleri ve arkadaşlarıyla temiz havada keyifli vakit geçirme fırsatı yakalıyor. Park içerisinde, izci kampı merkezi, tekne gezinti alanı, uçurtma tepesi, çay bahçesi, restoran, mescit, iskele, ahşap gezinti yolları, çim amfi, çocuk oyun alanları, spor alanları gibi farklı etkinlik alanları yer alıyor.

ayse-torbali.jpg

Sille Baraj Parkında yapılacak aktivitelerin çok olduğunu söyleyen park ziyaretçilerinden Ayşe Torbalı, “Konyalıyım. Buraya üçüncü gelişim. Beğendiğim için gelmeye devam ediyorum. Çünkü parkı çok güzel. Barajın içerisinde birçok balık var. Balıklar çocuklarımın çok dikkatini çekiyor. Doğası güzel ve yeşil bir yer. Yapılacak aktivite çok ama bizim çocuklarımız küçük olduğu için genellikle yürüyüş yapıyoruz, balıkları izliyoruz ve parka gidiyoruz. En çok çocuklarım burayı seviyor çünkü eğleniyorlar. Gelmek istiyorlar. Barajın olması farklılık katıyor. Su bizim de çok ilgimizi çekiyor. 2011 senesinde buraya geldiğimde o zamanlar dağlık taşlık bir su alanı vardı. Şimdi yeşillendirilmiş, park alanları, kafeteryalar yapılmış. Emek verilmiş ve değer gösterilmiş.” dedi.

kemal-ozsanli.jpg

‘BAŞKA YERDE BU HİZMETİ GÖRMEDİM’

Servis hizmetini sadece Konya’da gördüğünü vurgulayan Kemal Özşanlı, “Kayseriliyim. Buraya ilk gez geliyorum. Görev itibariyle geldiğim 8’inci ilim. Bugün Sille Barajına gelmek için fırsat bulduk. Ailemle birlikte eğlenmek, dinlenmek için geldik. Burayı 3-4 saattir geziyorum. Harika bir yapı. Tam olarak doğa harikası. Belediyemizde çok güzel düzenleme yapmış. Park, oturacak yer, su, lavabo, mescit gibi imkanların olması çok güzel. Özellikle servis hizmeti çok hoşuma gitti. Yaklaşık olarak Türkiye’nin 70 ilini bilirim. Başka yerde bu hizmeti görmedim. Herkese dinlenmek, eğlenmek, piknik yapmak amaçlı gelmelerini tavsiye ederim. Kayseri’nin de belediyeciliği çok güzeldir. Konya’yı da aynı gördüm. Yarışılar. Benim dikkatimi genellikle kültürel, spor anlamındaki yatırımlar çekiyor. Burası keyifli vakit geçirilebilecek bir yer. Selçuklu Belediyesi tarafından düzenlenmiş bir yer olduğu için belediyemize bu güzel hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Müteşekkiriz. Ufak tefek aksilikleri de gidererek daha ileriye gitmesini talep ederiz. Ayrıca yukarıdaki mangal alanının da çimlendirilmesi belediyemizden isteriz.” sözlerine yer verdi.

rukiye-buyukkoroglu.jpg

‘SAKİN VE TEMİZ HAVANIN TADINI ÇIKARIYORUZ’

Parkta sakin ve temiz havanın tadını çıkardıklarını anlatan Rukiye Büyükköroğlu, memnuniyetini şu sözleriyle dile getirdi; “Buraya evim yakın. Defalarca geldiğim bir yer. Tercih ettiğim en önemli sebeplerden biri oyun parkı. Çünkü çok büyük bir kaydırağı var. Bu da nadir bulunan bir şey. Çocuklarımıza çok cazip geliyor. Ortamı güzel ve temiz havası var. Buraya geldiğimizde genellikle büyükler olarak dinleniyoruz. Çocuklar parka gidiyor. Parkın tadını çıkarıyorlar, eğlencenin tadına varıyorlar. Biz de parka yakın bir kamelyada oturuyoruz. Sakin ve temiz havanın tadını çıkarıyoruz. Onlar orada oynarken rahatlıkla burada oturabiliyorum. İlk zamanlar tereddüt ediyordum ama zamanla korkulacak bir şey olmadığını gördüm. Park içerisinde güvenliklerimiz de var. Sille Tabiat Okuluna öğretmenler başvurup, belediye aracılığıyla çocukları buraya getiriyorlar. Öğretmenimiz bu yıl oğlumu getirmişti. Oğlum çok memnun kalmıştı ve ben de merak ediyordum.”

sille-baraj-parki-1.jpg

‘YILLAR ÖNCEKİ HALİNİ BİLİYORUM’

Yıllar önce Sille Barajı’nın kötü bir halde olduğunun altını çizen Büyükköroğlu, “Barajın yanında çok güzel manzarası ve tekne gezileri var. Ağaçlı, yeşil bir alan olması çok güzel. Buranın yıllar önceki halini biliyorum. Böyle bir düzen yoktu. Ağaçlar bu kadar çok değildi. Gençken geldiğimizde su kenarında çok az bir alanda oturabilirdik. Bu düzenle hiçbir alakası yoktu. Oyun alanları, piknik alanları birçok yer yapılmış. Selçuklu Belediyesinden gerçekten memnunuz. Her gün yapılanlar biraz daha artıyor. Ufak tefek sorunlar olabiliyor elbette. Sorunlarımız olduğu zaman mail yoluyla iletiyorum. Bir sorunumu da ilettim ve dönüş sağlanmasını bekliyorum. Her şey için belediyemize teşekkürlerimi iletiyorum.” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

metin-yesiltas.jpg

‘İNSANI FERAHLATIYOR’

Baraj kenarında bulunan yollarda yürüyüş yapmanın insanı ferahlattığını söyleyen Metin Yeşiltaş, “Konya’da yaşıyorum. Barajın ve çevresinin yapımını çok güzel buluyorum. Burada yaz günü özellikle yürüyüş yapmak çok güzel. Çok uzun yürüyüş yolları var. Burada keyifli yürüyüşler yapılabilir. Ben buranın önceki halini de bildiğim için şu an çok güzel. Yürüyüş alanlarının özellikle su kıyısında olması çok güzel bir şey. İnsanı ferahlatıyor. Zaten manzarasına ve doğasına diyecek bir şey yok. Karşı tarafın dağlık olması ayrı bir güzellik. O alanların daha fazla yeşillendirilmesi doğaya, o alan daha çok bir güzellik katacağına da inanıyorum. Buraya herkesin gelmesini, doğasını görmelerini öneriyorum. Burası belediyemizin insanlara sunduğu bir alan olduğu için kafelerin ve otopark ücretlerinin daha uygun hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yapılanlar için de ayrıca Selçuklu Belediyemize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

• BÜŞRA ERKUŞ / YENİ HABER GAZETESİ

sille-baraj-parki-2.jpg

sille-baraj-parki-3.jpg

sille-baraj-parki-4.jpg

sille-baraj-parki-5.jpg

sille-baraj-parki-6.jpg

sille-baraj-parki-8.jpg

sille-baraj-parki-9.jpg

sille-baraj-parki-10.jpg

sille-baraj-parki-11.jpg

sille-baraj-parki-12.jpg

sille-baraj-parki-13.jpg

sille-baraj-parki-14.jpg

sille-baraj-parki-15.jpg

Muhabir