1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yeni Haber'de Ramazan 12. Gün
Yeni Haber'de Ramazan 12. Gün

Yeni Haber'de Ramazan 12. Gün

Yeni Haber ailesi olarak hayırlı iftarlar diliyoruz. Konya için bugün iftar saati 19:51

A+A-

ÖZGÜRLÜĞÜN GÜR SEDASI: EZAN

Allahu ekber, Allahu ekber! Bu nida, günde beş vakit, minarelerimizde yankılanırken, Rabbimizi tasdike, O’na itaat ve ibadete çağırıyor müminleri. Dünya meşgalesinden uyan! Kulluğun gereği olan namaz için kıyama dur diyor ve zamanın kalbini tutuyor, İslam’ın gür sedası. Ezan, Habeşli Bilal’in namaz için atan kalbinin dudaklarından dökülen sesidir. Ezan, tevhidin sembolü, İslam’ın ses ve söze dökülüşüdür. Müslümanın kalbini, beynini, ruhunu ve bedenini harekete geçiren sesli dokunuştur ezan. Ezan, “Allah'a çağıran, salih amel işleyen ve ‘Kuşkusuz ben Müslümanlardanım’ diyenden daha güzel sözlü kimdir?”  buyrulan Kerim Kitabımızda taltif edilen en güzel çağrılardan biridir.  Ezan, doğum ile ölüm arasında boş bırakmaz insanı. Dünyaya gözlerini açan bebeklerin kulaklarına ezan okunur. Her mümin hayata merhaba dediğinde ezanla kendisine Rabbinin adı hatırlatılır ve adeta ilk manevi aşısı yapılır. Bu anlamda ezan, bütün manevî kirlerin, kötülüklerin ve sapkınlıkların hayatı boyunca o çocuktan uzak durması için yapılan bir duadır.

 

Orucu bilerek ve kasten bozmanın hükmü nedir?

Orucunu bilerek ve kasten bozmak, Ramazan’ın hürmetine saygısızlıktır ve büyük günahtır. Hz.Peygamber, orucunu bu şekilde bozanların keffâret ile yükümlü olacaklarını belirtmiştir. (Buhârî, Savm, 30; Hibe 20; Nafakât, 13; Keffârâtü’l-eymân, 2-4; Müslim, Sıyâm, 81). Yine Hz.Peygamberin (s.a.s.) bildirdiğine göre oruç keffaleti, öncelikle bir köle azat etmektir. Buna imkân bulunmadığında –ki günümüz şartlarında bu imkân fiilen ortadan kalkmıştır.-iki kamerî ay ve 60 gün ara vermeksizin oruç tutmaktır. Buna da gücü yetmeyen kişi, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur. Bu keffâretin yanında ayrıca, tövbe ile bozulan o orucun da kaza edilmesi gerekir. (Merğinânî, el-Hidâye, II, 261-262).

 

MAUN SURESİ

Rahman ve Rahman olan Allah’ın adıyla!

  1. Ey insan! Görünüşte namazını kılan, ibadetlerini yerine getiren fakat ahlaksız, kişiliksiz, saygısız ve merhametsiz tavırlarıyla cenneti,  cehennemi ve hesabı yalanlayanın kim olduğunu bilir misin?
  2. İşte odur, yetimi itip kakan.
  3. Ve yoksulu doyurmaya gayret göstermeyen, insanları böyle iyiliklere teşvik etmeyen.
  4. Öyleyse, yazıklar olsun böyle namaz kılanlara!
  5. Kıldıkları namazın ruhundan ve hedefinden habersiz, ibadetin kişiye kazandırdığı üstün ahlaki vasıflarından gafil olan,
  6. İnsanları aldatmak için ibadeti gösteri haline getirerek veya Allah’tan başkalarını memnun etmek için ibadet ederek gösteriş yapan,
  7. Ve en ufak bir iyiliğe, yardıma engel olan o sözde “dindarlara” yazıklar olsun!

 

Ayet

Allah, müminleri (şu) bulunduğunuz durumda bırakacak değildir; sonunda murdarı temizden ayıracaktır. Bununla beraber Allah, size gaybı da bildirecek değildir. Fakat Allah, elçilerinden dilediğini ayırdeder. O halde Allah'a ve peygamberlerine iman edin. Eğer iman eder, takvâ sahibi olursanız sizin için de çok büyük bir ecir vardır. (Âli İmrân-179)

Hadis

Hz. Âişe anlatıyor: “Bir gece Allah Resûlü’nü (sav) yatakta bulamadım, onu el yordamıyla aramaya başladım. O sırada elim ayaklarının tabanlarına değdi. Ayaklarını dikmiş vaziyette secde hâlindeydi ve ‘Allah’ım! Gazabından rızana, cezandan affına sığınırım. Senden sana sığınırım. Sana tüm övgüleri saysam yine de bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin.’ diye dua ediyordu.” (M1090 Müslim, Salât, 222)

Dua

 “Rabbim! Şeytanların kışkırtmalarından sana  sığınırım! Onların yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.” (Mü’minûn, 23/97–98) “Allah’ım! Senden hayırlı olan işleri yapmayı, aklın ve dinin çirkin gördüğü şeyleri terk etmeyi ve fakirlerin sevgisini istiyorum.” (Mâlik, Dua, No:508)

Yeni Haber'de Ramazan 12.gün | Konya İl Uzman Vaizi Mehmet Toker yorumladı

HABERE YORUM KAT