1. HABERLER

  2. RAMAZAN 2021

  3. Yeni Haber'de Ramazan 30. Gün
Yeni Haber'de Ramazan 30. Gün

Yeni Haber'de Ramazan 30. Gün

Yeni Haber ailesi olarak hayırlı iftarlar diliyoruz. Konya için bugün iftar saati 19.57

A+A-

RAMAZAN MEKTEBİNİN ÖĞRETTİKLERİ

Ramazan’ın ilk günü Ramazan mektebine kayıt yaptırdık. Bu mektebin huzur ve bereket dolu sahurlarını, bizleri yücelten sevinç dolu iftarlarını doyasıya yaşadık. Sadece bedenlerimizi değil, gönüllerimizi rahatlatan teravihlere bu sene koşamasak da bir daha ki yıl kılabilmenin ümidi ile evlerde saf tuttuk. Ramazan boyunca Kerim ile yeniden buluştuk. Hira’ya yürüyen Muhammedü’l-Emin (s.a.v.)’in derdiyle dertlendik ve ona adeta yoldaş olduk.  Fıtır sadakamızla, zekât ve infakımızla kazancımızı, zihnimizi, kalbimizi, dilimizi arındırdık. İbadetlerimizle, hayır ve hasenatımızla Rabbimize yakınlaşmaya çalıştık. En uzun günlerde tuttuğumuz oruçlarımızla, sabrı öğrendik. Yeryüzünde açlık ve susuzluk çeken milyonların acısını, çilesini bir ay boyunca yüreğimizin derinliklerinde hissettik. Hissettikçe de elimizdeki nimetlere şükrettik. Öyleyse gelin, Ramazan’ın bize bıraktığı mirasa sahip çıkalım. Ve gelin, bütün hayatımızı Ramazan kılalım.

 

+++

Kadınların özel günlerinde tutamadığı oruçların durumu nedir?

Kadınların adet (ay hali) dönemlerinde özel hallerinde kılmadıkları namazı kaza etmezler, fakat tutmadıkları oruçlarını temizlendikleri zaman kaza ederler (Şafii, el-Ümm, I, 130-131; Sahnun, el-Müdevvene, I, 49; Merğinani, el-Hidaye, I/30-32; İbn Kudame, el-Muğni, I, 198; İbn Abidin, Reddu’l-muhtar, II/371). Hz. Peygamber birçok hadis-i şerifte hanımların hayız dönemlerinde oruç tutmayacaklarını beyan etmiştir (mesela bkz. Buhari, Hayız 6; Savm 41; Müslim, İman 132). Hz. Aişe de kendisine, neden adet gören bir kadın, temizlendikten sonra adet günlerinde kılmadığı namazları kaza etmiyor da tutmadığı oruçları kaza ediyor? ‘ diye soran Muaze adlı hanıma: “Sen Haruriyye’den (Haricilerden) misin?” demiş; bu kadının: “Hayır, Haruriyye değilim, ama (öğrenmek için) soruyorum.” cevabı üzerine de, Hz. Aişe: “Vaktiyle bu iş bizim başımıza geldiğinde, orucu kaza etmekle emrolunduk, namazın kazasıyla emir olunmadık.” (Müslim, Hayız, 76-69) demiştir.

 

+++

AYET

*Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Onların gözlerine de bir çeşit perde gerilmiştir ve onlar için (dünya ve ahirette) büyük bir azap vardır. (Bakara 2/7)

HADİS

“Şüpheli işi bırak da şüphesize sarıl. Zira doğruya gönül yatışır, yalandan şüphelenir.” (Tirmizi, Kıyamet, 60)

DUA

"Allah’ım! Senden hayırlı olan işleri yapmayı,aklın ve dinin çirkin gördüğü şeyleri terk etmeyi ve fakirlerin sevgisini istiyorum. (Malik, "Dua", No:508)

+++

İNŞİRAH SURESİ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

1.Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?

2,3. Belini büken yükünü senden alıp atmadık mı?

4. Senin şanını ve yükünü yüceltmedik mi?

5, 6. Elbette her zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.

7, 8. Boş kaldın mı hemen (başka)işe koyul ve hemen Rabbine yönel.

HABERE YORUM KAT