1. HABERLER

  2. YENİ HABER'DEN

  3. Yeni Haber'de şivlilik coşkusu
Yeni Haber'de şivlilik coşkusu

Yeni Haber'de şivlilik coşkusu

Konya’ya özgü bir gelenek olan Şivlilik günler öncesinden başlayan hazırlıklar ile kutlandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Yeni Haber'e gelen çocuklar şivliliklerini aldı.

A+A-

Konya’ya özgü bir gelenek olan Şivlilik günler öncesinden başlayan hazırlıklar ile kutlandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Yeni Haber'e gelen çocuklar şivliliklerini aldı. Konyalı çocuklar, 'üç aylar'ın gelişini yöreye has şivlilik etkinliği ve fener alayları düzenleyerek kutladı.

BİR KONYA GELENEĞİ: ŞİVLİLİK

Şivlilik, Konya’da çocuklar tarafından üç ayların başlangıcında yapılan kutlamadır ve önemli bir kültür mirasıdır. Her Regaib Kandili’nin sabahı erken saatlerde gruplar halinde toplanan Konya’nın çocukları, tek tek evlerin kapılarını çalarak, açılan kapıdan kendilerine uzatılan kuru üzüm, nohut, şeker, çikolata vb. yiyeceklerle ellerindeki poşetleri, öğle saatlerine kadar doldurmaya çalışır.

Regaib Kandili dolayısıyla komşuların birbirine ikram etmesi geleneğini sürdüren komşumuz Yasemin Özkarabıyık da Yeni Haber'e gelerek çalışma arkadaşlarımıza kahve ikram etti.

yasemin-ozkarabiyik.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT