1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yetkili değil, etkili servis: Mavi Ford
Yetkili değil, etkili servis: Mavi Ford

Yetkili değil, etkili servis: Mavi Ford

Konya'da Ford ve Volvo marka araçların onarım ve bakımları noktasında hizmet veren Mavi Ford, 'Yetkili değil, etkili servis' sloganıyla hareket ediyor. Firmalarını tercih eden müşterilerinin araçlarını sigortaladıklarını ve teslim aldıktan sonra işlem sonuna kadar araçların kendi güvencelerinde olduğunu dile getiren Mavi Ford İşletme Sahiplerinden Mehmet Uçarok, ayrıca bünyelerinde bulunan Mavi Sigorta isimli firmalarıyla da tüm alanlarda sigortacılık hizmeti verdiklerini dile getirdi.

A+A-

Mavi Ford firmasının üçüncü nesil temsilcisi Mehmet Uçarok, markalarının kuruluş hikayesini anlattı. Konya'da yarım asırdan fazla süredir hizmet verdiklerini söyleyen Mehmet Uçarok, "Firmamız, dedemiz Mehmet Uçarok, nam-ı diğer Koca Mehmet tarafından yaklaşık 50 yıl önce ağır vasıta üzerine 'Koca Mehmet' adı altında hizmet vermeye başladı. Eski Garaj, Karatay Sanayi ve Zafer Sanayi'nde bulunduk. 50 yılı aşkın süredir bu sektörde hizmet vermekteyiz. Dedemiz Koca Mehmet'in vefatından sonra babamız Ali İhsan Uçarok, ağır vasıta üzerine hizmet vermeye halen devam etmektedir. Bununla beraber 28 yıllık yetkili servis geçmişine sahip ağır vasıta servisimiz, şu anda özel servis olarak hizmet vermektedir. Mavi Ford adıyla hafif ticari, ticari ve otomobil üzerine, Ford ve Volvo marka araçlara hizmette 12. yıla gireceğiz. Mavi Ford firmamızın alt yapısı bu tecrübelere dayalıdır. Şu anda Anadolu Sanayi'nde hizmet veriyoruz" ifadelerini kullandı.

mavi-ford-2.jpg

FORD VE VOLVO'DA A'DAN Z'YE HİZMET

Mavi Ford servisi olarak Ford ve Volvo marka araçların bakım ve onarımlarında A'dan Z'ye tüm hizmeti verdiklerini kaydeden Mehmet Uçarok, "Bakım, onarım, yedek parça, kaporta, boya, lastik, elektrik, elektronik, bilgisayarlı arıza tespiti, hasar birimi, sigorta birimi olmak üzere araçla alakalı A'dan Z'ye en ince ayrıntısına göre hizmet veriyoruz. Müşterimiz geldiğinde servis danışmanımız karşılar, şikâyetlerini dinler, iş kaydı oluşturulurken usta çalışanlarımızla birlikte not alınır. Bunların ardından onarım çalışmaları başlar. Müşterimizin şikâyetlerine göre bir liste çıkarılır. Liste çıktıktan sonra müşteriye yeniden bilgi verilir. Hem belirtilenler, hem de ekstradan çıkanlar varsa bunların tamamı noktasında müşteriye bilgi verilir. Onay verdiğinde onarım başlar. Süreç belirlenir. Burada önemli olan söz verdiğimiz süreçte aracımızı teslim edebilmektir. Teslimat sonrası müşterimize tahmini 10 iş günü içinde geri bildirim araması yapılır. Servisimizden memnun kaldılar mı sormaktayız. Bunu yapmamızın sebebi kendimizi geliştirmektir. İyi olduğumuz ve kötü olduğumuz noktaları daha sağlıklı belirlemektir. Müşterilerimizin görüş ve önerilerini alırız. Şikâyetlerini alırız. Bunlar bizim için çok kıymetlidir" dedi.

mavi-ford-8.jpg

HER BÜTÇEYE UYGUN                                  

Hem orijinal hem de muadil yedek parçalarla her bütçeye hizmet verdiklerini söyleyen Mehmet Uçarok, "Konya'mız ve ülkemiz yan sanayi olarak dünyada önde gelmektedir. Bünyemizdeki yedek parça ürünlerini tedarikçi firmalardan temin etmekteyiz. Özel servisiz ama servisteki önceliğimiz, orijinal malzeme kullanmaktır. Orijinal malzeme stokumuz, yan sanayi ürünlere göre çok daha fazladır. Fakat tabi muadil parçaları da bütçelere hitap edebilmek adına talep doğrultusunda kullanıyoruz. Serviste yedek parça yeterlilik oranımız yüzde 85 civarındadır. Kendi bünyemizden parçayı verip montajını da kendimiz yapıyoruz. Örneğin parça ya da montaj hatalıysa bunların sorumluluğu tamamen bize aittir. Müşterilerimiz akıllarında herhangi bir soru kalmadan, bakım, onarım, tamirat işlerini gönül rahatlığıyla tek çatı altında yapabilmektedirler. Bu büyük bir avantajdır. Müşterilerimizi ayrı ayrı noktalara göndererek yormuyoruz. Sadece bizle muhatap oluyorlar" şeklinde konuştu.

mavi-ford-1.jpg

PATENTLİ SLOGAN

Mehmet Uçarok, "'Yetkili değil etkili servis' sloganı bize ait ve patentini aldık. Fakat üzülerek belirtmek isterim ki bu slogan bir çok noktada kullanılıyor. Sözlü ve yazılı olarak uyarıları göndersek de Konya'da da bizi taklit edenler var. Bu slogan firmamızdan çıktı. Sektördeki diğer firmalar bu sloganı yazdığında kendi müşterilerimiz onları görüp şube mi açtınız diye arıyorlar. Böyle durumlar söz konusu değildir. Tamamen patenti bize aittir" ifadelerini kullandı.

1-mehmet-ucarok.jpg

'PANDEMİDE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALDIK'

Koronavirüs salgınının etkin olduğu dönemlerde gerekli tüm tedbirleri alarak çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Mehmet Uçarok, "Pandemi süreci bizi diğer sektörlere nazaran çok olumsuz etkilemedi. Ama tüm dünyada olduğu gibi bizler de gerilemeler yaşadık. Kapanmalar oldu, mesai saatleri değişti. Net bir çalışma saati planlaması yapılamadı. Belirsizlikler ve karmaşa mevcuttu. Bu sebeple ister istemez etkilendik. Fabrikalara da bizlere de çalışma izni çıktı. Fakat fabrikalar üretimlerini yaklaşık yüzde 50 oranında düşürdü. Birçoğu personel sayısında azalmaya gitti. Bu sebeple araç kullanımları zayıfladı, bakım zamanları da uzadı. Bireysel müşterilerde de aynı süreçler yaşandı. Şehirler arası seyahatler kapandı. Bunlarla birlikte bizler de etkilendik. Fakat süreci çok kötü geçirmedik. İşimize devam etmeye çalıştık. Personelimize destek olduk. Sayı düşürmedik, tam kadro çalıştık. Müşterilerimizle randevulu şekilde çalışmaya özen gösterdik.  Bu süreçte servisimizde dezenfektan kitleri kullanmaya başladık. Araçları teslim almadan önce de sonra da tüm tedbirleri uyguladık.  Hem kendi personelimizin, hem de araç sahibinin sağlığını korumaya özen gösterdik. Süreci minimum düzeyde zararla atlatmaya çalıştık" diye konuştu.

mavi-ford-3.jpg

GARANTİLİ ARAÇLARA GARANTİ KAPSAMINDA BAKIM

Mehmet Uçarok, "Serbest piyasaya yönelik verilen TSE 12047 belgemiz ile, garanti kapsamındaki araçların, servisimizde garanti dışı kalmadan onarımını yapabiliyoruz. Bu bizim için de piyasa için de büyük bir avantajdır. Orijinal malzeme kullanıp daha düşük maliyetlerle müşterimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu belgeyi alabilmek için gerekli tüm prosedürleri sağladık ve bu doğrultuda da hizmet veriyoruz. Personelimize her gün yenilenen araçlar, her gün yenilenen teknoloji üzerine eğitimler  verdiriyoruz" dedi.

mavi-ford-5.jpg

'TEKNOLOJİYİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ'

Mavi Ford olarak teknolojiyi yakından takip ettiklerini ve kendilerini sürekli geliştirdiklerini belirten Mehmet Uçarok, "Hizmet verdiğimiz markalar üzerine gelişen teknolojileri birebir takip ediyoruz. Mühendislerden yeni teknoloji hakkında bilgi alıyoruz. Eğitimlerini alıyoruz. Bunlarla beraber sektöre yatırım yapıyoruz. Türkiye genelindeki servis ağlarının kullandığı yüksek maliyetli cihazların aynılarını kendi servisimizde kullanıyoruz. Aynı zamanda elektrikli araçlar noktasında teknoloji gelişiyor ve yaygınlaşmaya başladı. Bunun üzerine de çalışmalarımız var. Yatırım hazırlıklarımız var. Piyasası her noktasından hem sosyal medya, hem teknoloji, hem mekanik, hem de maddi manevi her noktada kendimizi geliştirmek için tüm yeniliklere açığız" şeklinde konuştu.

mavi-ford-6.jpg

SOSYAL MEDYADA DA AKTİF

Mehmet Uçarok, "Kendim de usta çalışanım. Ben de atölyede aynı şekilde müşteri araçlarına onarım konusunda müdahale ediyorum. Teknolojiyi takip ediyoruz, en iyi hizmeti vermeye gayret ediyoruz. Müşterilerimize her açıdan doğru müdahalelerle faydalı olmaya çalışıyoruz. Sosyal ağları da aktif kullanıyoruz. Instagram, Facebook, Youtube, Twitter gibi platformlarda da aktif olarak müşterilerimizi bilgilendirme amaçlı, verdiğimiz hizmetle alakalı paylaşımlar yapıyoruz. Türkiye'nin dört bir yanından telefonlar alıyoruz. İstanbul'da, Ankara'da hizmet verdiğimizi zanneden takipçilerimiz oluyor. Bütün bu çalışmalarımızı Konya'da yaptığımızı söylüyoruz. İnsanların araçlarının arızalarını, çözümlerini paylaşmaya çalışıyoruz. Bu paylaşımlarımızın çoğunu bilgilendirme amaçlı yapıyoruz. Öğrenmenin sonu yok. Bizler de kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Instagram ve Facebook aracılığıyla her ay bir takipçimize bakım hediye ediyoruz. Karaman'dan, Aksaray'dan, Ankara'dan, Mersin'den  katılım ve kazanımlar oluyor. Oralardan gelen müşterilerimiz hem bizimle tanışmak, hem de Konya'mızı ziyaret etmek için şehrimize geliyor. Verdiğimiz hizmeti tanıtıyoruz. Bakım hediyesini veriyoruz ve araçlarının kontrollerini yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

mavi-ford-7.jpg

MAVİ SİGORTA İLE HAYAT GÜVENCESİ

Bünyelerinde bulunan Mavi Sigorta isimli firmalarıyla da A'dan Z'ye sigortacılık hizmeti verdiklerini söyleyen Mehmet Uçarok, "Servisimizde sigortacılık hizmeti veriyoruz. Bu; araç kaskosu, trafik sigortası, iş yeri kaskosu vb. olabiliyor. Sigorta birimi dediğimizde aklımıza sadece hasar, araç ya da iş yeri gelmemelidir. Sağlık, yangın vb. sigortalarının hizmetini de vermekteyiz. Müşterimizin sosyal hayatında sağlığı, evi, iş yeri ve aracının tamamını güvence altına alıyoruz. Tek muhatabı biz oluyoruz. Kendi servisimizin de iş yeri sigortası mevcut. Müşterimiz aracıyla servisimize giriş işlemini yaptıktan sonra çıkış yapılana kadar sigortalanmış oluyor. Her türlü sorumluluğu üzerimize alıyoruz. Ayrıca 30 kilometrelik testimiz oluyor. Örneğin yolda ses geliyor gibi bir sorun için teste çıkıyoruz ve test esnasında yolda yaşanan haklı veya haksız bir kaza sonucu oluşabilecek hasar, yine müşterimizden herhangi beklentimiz olmadan sigortamız tarafından karşılamaktadır. Sigortacılığı hafife almamak gerekir. İnsanların hem işleriyle hem de sağlıklarıyla alakalı sigortacılık konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmaları gerekir. Her konuda destek vermek için bir telefon kadar yakınız" diyerek sözlerini tamamladı.

mavi-ford-4.jpg

'YAPTIĞIMIZ İŞİN ARKASINDAYIZ'

Mavi Ford Hasar Departman Bölümü Sorumlusu Taner Uçarok ise, "Konya’da Ford denildiğinde Mavi Ford önce akla gelir. Kaliteli iş ve malzeme kullanımı, yapılan işin arkasında durulmasından dolayı tercih ediliyoruz. Kaliteli malzeme ve işçilik birleştiğinde yapılan işte herhangi sorun yaşanılmaz. Müşterimiz ilk geldiği zaman dıştan gözlem önemli. İşlerimizi takip ettiğimiz için yapılan işler ve gözlemler sonucunda her geçen gün müşteri portföyümüz artıyor" dedi.

SİGORTA ŞİRKETLERİYLE ANLAŞMALI HASAR SERVİSİ

Taner Uçarok, "Öncelikle hasar servis olarak bir çok sigorta şirketiyle anlaşmamız olduğunu belirmek isterim. Hasarlı araç servisimize geldiği zaman ilk önce en ekspertizini yaparak hasar listesini çıkartırız, ardından sigorta aracılığı ile onarımı yapılacak olan araçların evrak eksikleri vs. gibi işlemlerin tam olduğunu kontrol ederiz. Listeyi çıkarttıktan sonra eksperimiz işin yürüyüş ve işleyiş tarzını, değişmesi gereken parçaları anlatır.Müşterimize onarım sürecimizi ve işleyişi anlatıp bilgilendiririz. Örneğin araçta hasar gören kısmın onarımının yapıldığında kaporta ile onarımın ne kadar verimli ve uyumlu olup olmadığını anlatırız . Haliyle biz de parça değişimi yaparak araç uyumuna dikkat ederiz. Araç en son boya fırınına girer. Boya fırınında 1 gün kaldıktan sonra da aracı teslim ederiz. Aracın hasardan önceki haline gelmesi için gereken kaporta ve boya onarımları yapılarak teslim edilir" ifadelerini kullandı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT