1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yurt genelinde yoğun kar: 3 bin 683 yol ulaşıma kapandı
Yurt genelinde yoğun kar: 3 bin 683 yol ulaşıma kapandı

Yurt genelinde yoğun kar: 3 bin 683 yol ulaşıma kapandı

Yurdun büyük kesiminde soğuk ve yağışlı hava etkili oluyor. Yoğun kar sebebiyle 3 bin 683 yol ulaşıma kapandı. Kapalı yolları açmak için karla mücadele ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

A+A-

Kar yağışı ve tipi bazı bölgelerde ulaşımda aksamalara neden oluyor.

Elazığ

Elazığ İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, yoğun karın etkisiyle merkezde 78, ilçelerden Baskil'de 40, Ağın'da 9, Alacakaya'da 9, Arıcak'ta 9, Maden'de 30, Karakoçan'da 40, Keban'da 21, Kovancılar'da 34, Palu'da 28, Sivrice'de 43 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

Kapalı yolların açılması için ekiplerin çalışması sürüyor.

Şırnak

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, dün akşamdan bu yana kent merkezi ile bağlı 2 ilçede etkili olan kar, özellikle yüksek rakımlı köylerde ulaşımda aksamaya neden oldu.

Merkez'de 2 köy 1 mezra, ilçelerden Beytüşşebap'ta 14 köy 8 mezra ve Uludere'de 3 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kar kalınlığının yer yer 1 metreye ulaştığı bölgede, kapanan yolların açılması için yoğun bir çalışma yürütülüyor.

Kent merkezinde ise belediye ekipleri dün akşamdan bu yana yağan kar nedeniyle ana arterleri açık tutmak için temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

Bingöl

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle merkeze bağlı 44, ilçelerden Adaklı'da 23, Genç'te 37, Karlıova'da 28, Kiğı'da 9, Solhan'da 11, Yayladere'de 9 ve Yedisu'da 3 köy yolu ulaşıma kapandı.

Ekipler, kapalı yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürürken, Bingöl Belediyesi ekipleri de kaldırımlarda biriken karları temizliyor.

Batman

Batman'da etkili olan kar nedeniyle 143 köy ve 73 mezraya ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi ekipleri kapalı yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Sivas

İl Özel İdaresi'nden yapılan açıklamaya göre, il genelindeki kapalı köy yollarının açılması için 93 araç ve 136 personelle çalışmalar sürdürülüyor.

Yol açma çalışmasında ekipler, hastalık, doğum ve ölüm gibi olaylara öncelik veriyor.

Sıcaklığın gece sıfırın altında 20, gündüz ise sıfırın altında 14 dereceye kadar düştüğü Sivas'ta, soğuk hava kent merkezi ve ilçelerde de yaşamı olumsuz etkiliyor.

Van

Van Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşullarından dolayı kentte 195 mahallenin yolu kapandı.

Karla mücadele ekipleri, kapalı yolların açılması, cadde ve kaldırımlarda biriken karların temizlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Özalp ilçesinde de ekipler, vatandaşların olumsuzluk yaşamaması için gece gündüz çalışarak yolları açmaya çalışıyor.

Muş

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 2 gündür etkili olan kar nedeniyle il genelinde 172 köy yolunun kapandığını söyledi.

Yentür, yolların açılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Belediye ekipleri de cadde ve sokaklarda biriken karları temizledi.

Bitlis

İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, il genelinde kar nedeniyle 184 köy yolunun kapandığını belirtti.

Kentte 2 günden bu yana etkili olan yağış nedeniyle araçlar kara gömüldü, vatandaşlar evlerinin ve iş yerlerinin önünde biriken karları temizledi.

Hakkari

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, yoğun kar ve tipi nedeniyle 98 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.

Karla mücadele ekipleri yolların açılması için çalışmalarına devam ediyor.

Erzurum

Özellikle yüksek kesimlerde tipinin etkili olduğu Erzurum'da kırsal alanlarda bulunan 955 mahalle yolu ulaşıma kapandı.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ulaşım sağlanamayan ve toplam uzunluğu ise 3545 kilometreyi bulan kapalı yolların açılması için iş makineleri ile çalışmalarına devam ediyor.

Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü ekipleri de ana arterler ve şehirlerarası yollarda buzlanmalara karşı tuzlama çalışması yapıyor.

4 ilde 717 yola ulaşım sağlanamıyor

Kar ve tipi nedeniyle Erzincan'da 401, Tunceli'de 187, Ağrı'da 115, Ardahan'da ise 14 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Belediye ve İl Özel İdaresi ekipleri, kapalı yolların açılması için çalışma yürütüyor.

Yozgat

İl Özel İdaresi ekipleri, kar nedeniyle dün kapanan 220 köy yolundan 171'ni ulaşıma açarken 49 yolda çalışmalar devam ediyor.

Yozgat Belediyesi ekipleri de kent merkezinde yol ve kaldırımlarda kar temizleme çalışması başlattı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 14 dereceye kadar düştüğü kentte bazı binaların çatılarında buz sarkıtları oluştu.

HABERE YORUM KAT