1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yüzde yüz yerli üretim: Emin Gül Bakliyat
Yüzde yüz yerli üretim: Emin Gül Bakliyat

Yüzde yüz yerli üretim: Emin Gül Bakliyat

30 yılı aşkın süredir bakliyat sektöründe hizmet veren ve Konya çiftçisinden temin edilen ürünleri işleyerek piyasaya süren Emin Gül Bakliyat, yüzde yüz yerli ürünlerini sağlıklı şekilde tüketiciye sunuyor.

A+A-

30 yılı aşkın süredir bakliyat sektöründe hizmet veren ve Konya çiftçisinden temin edilen ürünleri işleyerek piyasaya süren Emin Gül Bakliyat, yüzde yüz yerli ürünlerini sağlıklı şekilde tüketiciye sunuyor. 46 farklı çeşitte ürünlerinin bulunduğunu söyleyen firma sahiplerinden Emin Gül, " İç Anadolu Bölgesi'nde bakliyat olarak en fazla çeşitliliğe sahip firmayız" ifadelerini kullandı.

Ticaret hayatında farklı sektörlerde başarılar yaşamış Emin Gül tarafından kurulan Emin Gül Bakliyat, bugün gelinen noktada Türkiye'nin bakliyat ihtiyacını karşılarken, dünyanın farklı ülkelerine yaptığı ihracatla da ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Babaları Faruk Gül tarafından daha da ileriye götürülen bayrağı bugün Emin ve Emre Gül kardeşlerin yönettiği Emin Gül Bakliyat, 46 farklı çeşit ürünle sektörde önemli bir noktada yer alırken, yüzde yüz yerli yapısı ve yeniliğe açık bakış anlayışıyla günden güne kendini geliştirmeye devam ediyor.

emin-gul-bakliyat-1.jpg

SEKTÖRDE 30 YILI AŞKIN TECRÜBE

Sektörde 30 yılı geride bırakan Emin Gül Bakliyat'ın aile şirketi olduğunu belirten firma sahiplerinden Emin Gül, "Dedemizin ticari geçmişi uzun yıllara dayanmaktadır. Onun bakliyat sektörüne girmeye karar vermesiyle Emin Gül firmamızın temelleri atılmıştır. Daha sonra bayrağı devralan babamız Faruk Gül, 1989 yılında Beyşehir'den İzmir Gıda Çarşısı'na taşınmıştır. Babamız ve amcalarımız faaliyetlerini 1989'dan 1996 yılına kadar İzmir'de ortaklaşa sürdürmüştür. 1996'da iş paylaşımı yaparak amcalarımdan ayrılan babam, kardeşim Emre Gül ve ben 2001 yılında memleketimiz Konya'ya dönmeye karar verdik. Konya bakliyatçılar sitesinde faaliyetlerimize başladık. İlk etapta fasulye, kırmızı mercimek ve aşurelik buğday üzerine tesis kurduk. 2011 yılına kadar orada faaliyetler gösterdikten sonra Organize Sanayi Bölgesine taşındık. Daha sonra 2015 yılında fabrikamızın yanına ilave fabrika kurarak alanımızı genişlettik. Şuanda 13 bin metrekare kapalı alanda bakliyat sektöründe çalışmalarımıza devam etmekteyiz" ifadelerini kullandı.

emin-gul-bakliyat-firma-sahibi-emin-gul.jpg

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNDE LİDER MARKA

Bünyelerinde 46 çeşit bakliyat bulunduğunu ve İç Anadolu Bölgesi'nde ürün çeşitliliği bakımından lider olduklarını kaydeden Emin Gül "Aşurelik buğday, fasulye, nohut, sarı, kırmızı ve yeşil mercimek, barbunya gibi aklınıza gelebilecek birçok bakliyat çeşitleri tarlalardan temin edilerek firmamız tarafından sofralara uygun hale getirilmektedir. Yüzde yüz yerli ürün kullanmaktayız. Hiçbir ürünün ithalini bünyemizde bulundurmuyoruz. Çiftçimize destek olarak ürünlerimizi onlardan temin ediyoruz. Alımlarımızı genel olarak Konya Ticaret Borsası üzerinden olmaktadır. Ürünlerimiz Emin ve Fark olmak üzere iki farklı paketle 1, 2.5 ve 5 kilogramlık olarak satışa sunulmaktadır. Ayrıca 25 ve 50 kiloluk ya da 1 tonluk miktarlarla dışarıya tedarikçilik yaptığımız ürünlerimiz de bulunmaktadır. 2019 yılı itibariyle bir arsa alarak yeni yatırımımıza başladık. İnşallah 2022 yılına kadar yapımı tamamlanacak fabrikamız, 5.Organize Sanayi'nde yine bakliyat üzerine hizmet verecektir.  İç Anadolu Bölgesi'nde bakliyat olarak en fazla çeşitliliğe sahip firmayız. 46 çeşit bakliyatımız bulunmaktadır. Yeniliğe ve yatırıma açık bir firmayız" şeklinde konuştu.

emin-gul-bakliyat-8.jpg

İHRACATTA HEDEF BÜYÜK

Ürettikleri ürünlerin büyük bir kısmını iç piyasaya sattıklarını ve yüzde 10'luk dilimini ihraç ettiklerini söyleyen Emin Gül, hedeflerini büyüttüklerini söylerken yakın gelecekte bu sayıyı yüzde 50'ye çıkarmak istediklerini kaydetti. Şuanda 16 ülkeye ürün gönderdiklerini belirten Emin Gül, "Tedarikçiliğini yaptığımız ürünlerimizin satışının yüzde 90'ını iç piyasaya yapmaktayız. Ulusal marketler ve tedarikçilerimize gönderiyoruz. Emin ve Fark olarak iki farklı markamız bulunmaktadır ve bunlarla oluşturduğumuz paketli ürünlerimizin de yüzde 95'i Avrupa'ya ihraç edilmektedir. Başlıca paket bakliyat gönderdiğimiz ülkeler, Almanya, Fransa, Danimarka, Norveç ağırlıklı olmak üzere Avrupa’da 16 tane ülkeye ihracat yapmaktayız. İhracat konusunda hedeflerimizi yükselttik. Hali hazırda yüzde 10 yapıyorken bunu ilk etapta yüzde 30'a çıkartıp ardından yüzde 50'yi yakalamak istiyoruz" dedi.

emin-gul-bakliyat-3.jpg

KRİZLERİ FIRSATA ÇEVİREN FİRMA

Emin Gül Bakliyat olarak geçmişte yaşanılan krizleri her zaman fırsata çevirmeye çalıştıklarını ve bu doğrultuda da büyük oranda başarı yakaladıklarını söyleyen Emin Gül, "Dedemizin kurduğu firmamız 30. yılını yeni geride bıraksa da ticarette tecrübemiz 50 yılı geçmiştir. Doğal olarak ciddi bir birikim söz konusudur. Bunun yanı sıra yaşanan krizleri hep olumluya çevirmek için çabaladık. Nitekim de başardık. Ayağımızı yere sağlam basarak, piyasanın aksine borçlanmadan hareket ederek ve ürünleri peşin alarak çalıştık. Bu stratejilerimiz ile de zor günleri en az hasarlarla geçerek bugünlere geldik. Çalışmalarımızı yüzde yüz öz sermayeyle yaptık. Firmamız bünyesinde 40 kişi istihdam edilmektedir. Ama yeni fabrikamızla birlikte bu sayıyı da 100 kişiye ulaştırmayı hedeflemekteyiz. İstihdam noktasında da ülkemize katkı sağlamak için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz" diye konuştu.

emin-gul-bakliyat-4.jpg

TÜKETİCİYE KIYAS UYARISI

Tüketicilerin bakliyat tercihinde ürünü temin ederken kıyaslamayı ihmal etmemeleri gerektiğini vurgulayan Emin Gül, "Tüketicilerimiz marketten paketli bakliyatı alırken aynı ürünleri kıyaslamalılardır. Yani kaliteli ürünle kalitesiz ürün arasındaki fark fiyatlara da yansıyacaktır. Ayrıca gramlarına da dikkat etmelilerdir. Bir kilogramlık ambalaj ile 900 gramlık ambalaj genellikle çok fark edilmemektedir. Yerli malı olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü uygun fiyatlı görünen ama kalitesiz olan ithal bir mercimekten 15 kase çorba çıkarken, yerli mercimekten 20 kase çorba çıkmaktadır. Ayrıca iki ürün arasında da ciddi lezzet farkı vardır.  Tüketiciler ürünleri tedarik ederken paketin arkasında yazan menşeiye de dikkat etmelidir. İthal ürünlerden uzak durmak,iyi, kaliteli ve sağlıklı ürün almayı ve kendi çiftçimize destek olmayı sağlamaktadır" ifadelerini kullandı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU - TÜRKAN YILMAZ / YENİ HABER GAZETESİ

emin-gul-bakliyat-2.jpg

emin-gul-bakliyat-5.jpg

emin-gul-bakliyat-6.jpg

emin-gul-tarim.jpg

EMİN GÜL TARIM TANITIM FİLMİ:

HABERE YORUM KAT

1 Yorum