Ziya Altunyaldız: Dijital dönüşüme ayak uyduruyoruz

Ziya Altunyaldız: Dijital dönüşüme ayak uyduruyoruz

AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, İstanbul’da düzenlenen İstanbul Blockchain Week organizasyonuna katılarak açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Altunyaldız, Konuşmasında yeni dönemin anahtar sektörlerinden olan blokzincir alanındaki gelişmelerin, dijitalleşmenin dünyayı dönüştürme gücü ve hızının en önemli göstergelerinden olduğunu belirtirken Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Hareketi ile beraber geleceğin dünyasını bugünden şekillendirdiğinin altını çizdi.

AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, Ziya Altunyaldız İstanbul’da düzenlenen ve blokzincir teknolojilerinde faaliyet gösteren girişimcilerin ve firmaların bir araya geldiği İstanbul Blokzincir Haftası’na katılarak açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Sözlerine geçtiğimiz hafta sonu Taksim’de yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza baş sağlığı dileyerek başlayan Altunyaldız, yaralı vatandaşlarımıza ise acil şifalar diledi. Dünyada dijital teknolojideki hızlı gelişimin 1980’li yılların başına dayandığını ifade eden Altunyaldız bugün nereye bakılırsa bakılsın dijital dünyanın bir öğesinin karşımıza çıktığını ve dijital dünyadaki bu hızlı dönüşümün normal hayatımızı da derinden etkilediğini belirtti.

milletvekili-altunyaldiz-blokzincir-1.jpg

Altunyaldız konuşmasında, “Akıllı telefonlar, gelişmiş bilgisayarlar ve tabletler, yapay zekâ ile çalışan asistanlar ve dahası… Hayatımızın tam ortasında yer alan dijital teknoloji ürünlerini saydığımızda liste çok uzun. Dijital dünya öyle hızlı bir gelişim içerisindeki bugün hukuk, kamu, sağlık, eğitim sektörlerinde de bu gelişimin izlerini görüyoruz. Günümüzde artık elektronik sözleşmeler uygulamaya geçiyor. İnsanlar elektronik imzalarıyla birçok resmi işlemini gerçekleştirebiliyor.”

“Blokzincir teknolojileri dijital dönüşümde yeni bir çağ açıyor. Veri tabanlarının daha güvenli, şeffaf ve izlenebilir olmasını sağlayan blokzincir sistemleri ayrıca temel yapıları ve geleneksel iş yapma alışkanlıklarını baştan sona değiştiriyor.”

MİLYARLARCA KAYDA SAHİP VERİTABANLARINI BİRBİRLERİYLE KONUŞTURMAM MÜMKÜN

Milletvekili Altunyaldız, Gümrük ve Ticaret Müsteşarı olduğu yıllarda dış ticaret verilerini ayrıntılı bir şekilde analiz edildiğini, her bir beyannamedeki veriyi ince bir işçilik ile işlediklerini söyledi. Bu yıl sonu itibarıyla 500 milyar doları aşan dış ticaret hacmi düşünüldüğünde her yıl 10 milyonun üzerinde ihracat ve ithalat beyannamesi düzenlendiğini belirtti. Her bir beyannamede onlarca kutucuk olduğu düşünüldüğünde on milyarlarca kayda sahip bir veri tabanına ulaşıldığını belirten Milletvekili Altunyaldız, “Peki bu veri tabanını güvenli, izlenebilir ve değiştirilemez bir şekilde analiz etmek, farklı veri tabanlarıyla entegre ederek çok daha nitelikli çalışmaların kapısını açmak için ne yapmalı? İşte burada karşımıza birçok yeniliği hizmetimize sunan blokzincir teknolojisi çıkıyor” dedi.

milletvekili-altunyaldiz-blokzincir-2.jpg

DİJİTAL TEKNOLOJİLER VE YAPAY ZEKÂ İNSANLIĞIN HİZMETİNDE OLMALI

Altunyaldız konuşmasının devamında, “Çok yakın bir dönemde trafikte sürücüsüz araçların daha büyük bir yoğunluk ile seyahat ettiklerini göreceğiz. Milli gururumuz TOGG ile beraber otomotivdeki dönüşüme ayak uyduruyoruz. Geleceğin araçları trafikten, yolcularından, hava durumundan ve daha birçok etmenden aldığı verileri anlık olarak işleyerek aksiyon alabilecek. İşte böylesine devrim niteliğindeki gelişmelerin kapısını yapay zeka ve blokzincir uygulamaları açacak. “Çok sevdiğim bir söz vardır: Dijital dönüşümü doğru uygularsanız bir kelebek elde edersiniz. Ancak yanlış uygularsanız elinize kalan sadece daha hızlı bir tırtıl olur. Dünya böylesine köklü bir değişimin içerisindeyken Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettikleri Dijital Türkiye hedeflerimize kararlılıkla yürüyoruz. Dijital Dönüşüm Hareketimiz ile teknolojik gelişmeleri başta vatandaşlarımızın sonrasında da tüm insanlığın yararına olacak şekilde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bugün kamu eliyle hayata geçirilen en önemli dijital dönüşüm uygulamalarının başında gelen e-devlet uygulaması 3 milyardan fazla girişe ve 6.600 hizmete ev sahipliği yapıyor. Vatandaşlarımız artık zaman ve maliyet tasarrufu ile birçok işlemi hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriyor. 21. Yüzyılın okuryazarlığı öğrenme süreçlerini doğru, hızlı ve sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirmeyle başarılacak. Yeni nesil tarih yazar gibi kod yazacak. Dünya böylesine hızlı bir dönüşüm içerisindeyken Türkiye olarak karşımıza çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendireceğiz ve bu alanda da yeni dönemin oyun kurucularından birisi olacağız. Kendi geleceğimiz bizim ellerimizde.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.