1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ziya Özboyacı: O ağladı, biz ağladık
Ziya Özboyacı: O ağladı, biz ağladık

Ziya Özboyacı: O ağladı, biz ağladık

Vefat eden Konya’nın değerli isimlerinden, Kombassan Holding Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Bayram, sevenleri tarafından anılıyor. O dönem, Haşim Bayram ile yol arkadaşlığı yapan ve kendisini seven dostları görüşlerini Yeni Haber'e anlattı. Haşim Bayram’ın idealist kişiliğiyle, üretime, büyümeye verdiği önemle ülkesini güçlü kılmak için büyümeye odaklı bir iş insanı olmanın yanında; eğitime, akademik camiaya ve İslami ilimlere önem veren lider bir kişilik olduğu yönünde ortak kanaat bildirildi.

A+A-

‘MİLLİ DURUŞU OLAN BİRİSİYDİ’

Haşim Bayram’ın milli duruşu olan ve idealist birisi olduğunu söyleyen Özboyacı Altın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özboyacı, “Haşim Bayram Hoca’yı İmam Hatip’te öğretmenken tanımıştım. Dersimize girmedi ama bizim alt sınıfların dersine gelmişti. Çok heyecanlı birisi olduğunu o zaman duymuştum. Daha sonraları Büyük Konya Dershanesi’ni kurduğunda da ortakları vardı. Büyük oğlum Ahmet Fatih Özboyacı’yı o dershaneye göndermiştim. O zaman çok da fazla dershane yoktu. Haşim Hoca’yla orada oturup biraz sohbet etmiştik. Çok heyecanlı, gerçekten milli bir duruşu olan ve ülkenin geleceğine adam yetiştirme idealinde olan birisiydi. Para kazanmanın ötesinde o dershanede Türkiye’nin geleceğine sağlam Anadolu çocukları yetiştirme amacı vardı. Ben de çok memnun olmuştum” dedi.

hasim-bayram-1.jpg

‘CİDDİ BİR ÖZGÜVENİ VARDI’

Ziya Özboyacı, “Daha sonraları Kombassan Holding’i kurdu. Kombassan’ı kurduğunda bizleri davet etti. O sıralarda bizim ortak olma imkanımız yoktu. Hatta ortak olmadığımız için Haşim Hoca bizlere gücenmişti. Daha sonra holding büyüdü, gelişti, yatırımlar, fabrikalar yaptı. Bunların en başında Konya’da kurmuş olduğu Kombassan Kağıt fabrikası vardı. Şu anda bile üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen üretimine sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Ticari olarak da ciddi bir potansiyeli var. Holding’i kurduktan sonra zaman zaman Hoca bizleri istişareye çağırdı. Gerek ben MÜSİAD başkanıyken gerek ondan önce bazen Konya’nın iş adamlarıyla istişare toplantıları yapardı. Kombassan’ın geleceğiyle alakalı bir vizyon çizmeye çalışırdı. Kendisine karşı ciddi bir özgüveni vardı” ifadelerini kullandı.

‘AFRA AVM’NİN SERMAYESİNDEN FAYDALANDIK’

Kombassan Holding bünyesinde kurulan Afra AVM’nin sermayesinden faydalandıklarını dile getiren Ziya Özboyacı, “1995 yılında Kombassan, Afra Alışveriş Merkezi’ni kurdu. Afra, Türkiye’deki sayılı AVM’lerin arasında yer alıyordu. Açıldığı ilk beş senede Türkiye en fazla ciroyu yapan ilk 3 AVM arasında yer alıyordu. Kendimizin de Özboyacı Altın olarak orada mağazası vardı. O mağazayı açmamız da biraz maceralı oldu ama sonra açtık. Orada da yiyecek rızkımız varmış. Konya’da ilk sarraf dükkanını Afra’da biz açmış olduk. Çok da güzel işler yaptık. Çünkü Afra AVM Konya’ya bir heyecan getirmişti. İnsanlar oraya beklenmedik şekilde hücum ettiler. Bunun sermayesini hepimiz gördük” dedi.

960989.jpg

EL ELE EYLEMİNE DESTEK VERDİ

Haşim Bayram’ın 28 Şubat sürecindeki başörtüsü zulmüne karşı yapılan ‘el ele’ eylemine büyük maddi destek sağladığını dile getiren Ziya Özboyacı, “28 Şubat sürecindeki başörtü zulmü sebebiyle, Türkiye genelinde başörtü yasağıyla ilgili protestolar vardı. Bunlardan bir tanesi de el ele eylemiydi. Bütün şehirlerde insanlar el ele tutuştular ve bir direniş meydana getireceklerdi. Bununla ilgili Konya’daki organizasyonu da bizler bir grup arkadaşımızla beraber yapmıştık. Bu organizasyonumuz ve Türkiye genelindeki organizasyonlar için ciddi bir maddi katkıya ihtiyacımız vardı. Bu maddi katkıyı kendimiz cebimizden ayırdık ama Türkiye genelindeki beklenti çok daha fazlaydı. İstanbul Cererahpaşa’dan, Çapa’dan son sınıftan başörtülü oldukları için okuldan atılan öğrenciler de bütçeyi nasıl sağlayabiliriz diye bizlerle istişare etmek için Konya’ya gelmişti. Onlardan iki, üç tane kızla beraber Haşim Hoca’yı ziyarete gittik” şeklinde konuştu.

‘O AĞLAYINCA HEPİMİZ AĞLADIK’

Ziya Özboyacı, “Haşim Hoca, öğrencilerin anlattıklarını duyunca çok duygulandı ve kızların yanında hüngür hüngür ağladı. O ağlayınca hepimiz ağladık. Çok duygusal bir ortam meydana geldi. Haşim Hoca bu konuda da çok hassas bir insandı. İslam’ın yaşaması, ezanın susmaması noktasında gerçekten çok hassas bir arkadaşımızdı. Vaziyeti anlattık. Kızların yanında onların rencide olmaması için beni arka odaya alarak şöyle dedi. ‘Gardaş, sen bu işin içinde var mısın?’ Varım hocam dedim. İstanbul’da da Ahmet Taşgetiren, Abdurrahman Dilipak gibi kişilerin de olduğu 7-8 kişilik bir grupla toplantı yapmıştık. Durumu çok iyi biliyordum. Haşim Hoca bana, sen varsan gözüm hiç arkada değil dedi ve maddi destek sağladı. Gözyaşlarıyla bana teslim etti. Türkiye genelindeki el ele eylemine çok ciddi bir katkısı olmuş oldu. Haşim Hoca, değeri anlaşılamadan vefat etti. Belki kendisini çok ifade edemedi. Belki yanlış insanlar çevresinde oldu. Hoca’ya belki çok yanlışlar yaptırıldı. Herkesi kendisi gibi samimi bildi. Her gelen kadro hocaya zarar verdi. Bu insanlar nasıl hesap verecekler bilemiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT