1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da FETÖ soruşturmasında 29 avukata gözaltı kararı
Konya'da FETÖ soruşturmasında 29 avukata gözaltı kararı

Konya'da FETÖ soruşturmasında 29 avukata gözaltı kararı

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Denge Hukukçular Derneği üyesi 29 avukat hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

A+A-

Konya'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Denge Hukukçular Derneği üyesi 29 avukat hakkında gözaltı kararı verildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma doğrultusunda Denge Hukukçular Derneği incelemeye alındı. Dernek üyesi 29 avukat hakkında "Anayasa'yı ihlal", "yasama organını engellemeye teşebbüs", "hükümete ve Türkiye Cumhuriyetine silahlı isyan" suçlamasıyla gözaltı kararı çıkarıldı.

Dernekte himmet parası toplandığı, yurt dışında oldukları belirlenen 3 öğretmenin, avukatların imamı oldukları, şüpheliler ve örgüt üyelerinin 17-25 Aralık sürecinin ardından cep telefonlarına yükledikleri özel program aracılığıyla görüştükleri, darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski Baro Başkanı Fevzi Kayacan'ın seçilmesi için çalıştıkları öğrenildi.

Bu arada, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirmek için hazırlandığı belirtilen, "askeri darbe planı" olarak bilinen Balyoz soruşturmasının, FETÖ ile bağlantılı olduğu, zanlıların soruşturma açılması için FETÖ'nün hazırladığı metne imza atarak suç duyurusunda bulundukları bildirildi.

Öte yandan, Balyoz ve Ergenekon soruşturmaları başladığında örgüt üyelerinin Taraf gazetesine de abone olmalarının sağlandığı iddia edildi.

Operasyonda gözaltı işlemleri sürüyor.

konyada-feto-sorusturmasinda-29-avukata-gozalti-karari-1.jpgkonyada-feto-sorusturmasinda-29-avukata-gozalti-karari-2.jpg

Gözaltına alınan avukatlardan ismi geçenler şunlar:

Abidin Gürsoy
Özgür Solak
Nizamettin Kenanoğlu
Cafer Canbaz
Erhan Şahin
Nazım Çiçek
Süleyman Küçüksucu
Ramazan Arı
Erdal Soydaş
Hasan Hüseyin Avkı
İbrahim Bakım
Osman Arı
Ramazan Arı
Sevda Şanlıbaba
Ahmet Bal
Mehmet Şimşek
Veysel Köylü
Muhammed Tahra
Arif Özer
Osman Buğur
Mehmet Yıldırım
Orhan Özkavak
Nihat Karahan
Berat Alper Kösterit
 

HABERE YORUM KAT