1. HABERLER

  2. KONYA

  3. ‘Soyunu unutanlardan tarih dersi alacak değiliz’
‘Soyunu unutanlardan tarih dersi alacak değiliz’

‘Soyunu unutanlardan tarih dersi alacak değiliz’

Selçuk Üniversitesi’nde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu için Fahri Doktora Töreni düzenlendi.

A+A-

Selçuk Üniversitesi’nde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu için Fahri Doktora Töreni düzenlendi. Törende konuşan Çavuşoğlu Türkiye tarihinde sömürgecilik ve soykırım olmadığını vurgulayarak, “Kendi soyunu unutanlardan, tarihini unutmak isteyenlerden tarih dersi alacak değiliz” dedi

c-4-001.jpg

Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından fahri uluslararası ilişkiler fahri payesi takdim edildi. Düzenlenen törene; Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Bölge Jandarma Komutanı Ercan Yaşin, AK Parti Konya milletvekilleri Ahmet Sorgun ve Selman Özboyacı ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Törende konuşan Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, kendisine verilen fahri doktora dolayısıyla mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Konya'nın büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan önemli bir şehir olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Terör, radikalleşme ve hoşgörüsüzlük gibi küresel sınamalara verilebilecek en iyi yanıt, bu topraklarda inşa edilen büyük medeniyetimizin kodlarında saklıdır. Yeni Zelanda'da meydana gelen terör saldırısında, hoşgörüsüzlük, ırkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığının ortak insani değerlerimize bir tehdit teşkil ettiğini bir kez daha görmüş olduk. Son yıllarda artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığının bir tezahürü oldu. Bu tehditlere karşı dayanışma içinde ve kararlılıkla mücadele etmek şart olmuştur” diye konuştu.

“21. YÜZYILIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ UZAKLARDA DEĞİL”

İslam İşbirliği Teşkilatı dışişleri bakanları toplantısını İstanbul'da acil olarak topladıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Fakat sadece İslam İşbirliği Teşkilatını toplamak yetmez. Bu gelişme, herkesi tehdit eden trend karşısında tüm dünyayı ayağa kaldırmamız gerekir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nu da olağanüstü toplanmaya çağırdık. 2 Nisan günü Genel Kurul'da yaptığım hitabımı Hazreti Mevlana'nın tüm insanlığı kucaklayan sözleriyle noktaladım. Hazreti Mevlana diyor ki, 'Hoşgörünün kulaklarıyla dinleyin, şefkatin gözleriyle görün, sevginin diliyle konuşun.' Bu mesajı, insanlığın vicdanının meclisi olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda tüm dünyaya anlatmak istedik. 21. yüzyılın sorunlarının çözümü uzaklarda değil değerlerimizde, zengin mirasımızda ve öz kültürümüzdedir" şeklinde konuştu.

img-2815.jpg

“BİZİM TARİHİMİZDE SOYKIRIM YOK”

Türkiye’nin tarihinde soykırım ve sömürgecilik olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, “İçinden geçtiğimiz süreç maalesef bizi birçok tehdit ve sınamalarla da karşı karşıya bırakıyor. Kendimizi, ülkemizi buna hazırlamamız gerekiyor. Geçmişimizi, tarihimizi, ecdadımızı çok iyi öğrenip çok iyi anlatmamız lazım. Esasen bu bize yani geleceğimize de ışık tutar. Tarihimizi, özellikle de kendi tarihini bile unutup mevki, makam için kendi soyunu katledenlere aşık olanlardan da öğrenecek değiliz. Kendi soyunu unutanlardan, tarihini unutmak isteyenlerden tarih dersi alacak değiliz. Antalya'da da söylediğim gibi buna cüret edenlere gerekli dersi vermek bizim boynumuzun borcudur. Onların hadlerini bildirmek Türk milleti adına bizim görevimizdir. Biz ecdadımızla, tarihimizle gurur duyuyoruz çünkü bizim tarihimizde soykırım yoktur. Bizim tarihimizde sömürgecilik de yoktur. Biz tarihimizle ve ecdadımızla her zaman gurur duyoruz. Biz Alparslan'la, Alaaddin Keykubat'la, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ile Fatih Sultan Mehmet ile Kanuni Sultan Süleyman ile Abdülhamit Han ile gurur duyduk. Cumhuriyet'imizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile gurur duyuyoruz. O günden bu yana Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten Recep Tayyip Erdoğan'a kadar bu ülkeye hizmet etmiş tüm devlet büyüklerimizi her zaman saygıyla, sevgiyle, hakkın rahmetine kavuşanları da rahmetle yad ediyoruz. Biz tarihimizle de milletimizle de gurur duyuyoruz” dedi.

c-9.jpg

“FURKAN CİNAYETİNİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Türkiye'nin 2023 hedeflerine istikrarla ve emin adımlarla yürüdüğünü belirten Çavuşoğlu, “Polonya'da öldürülen Selçuk Üniversitesi öğrencisi Furkan Kocaman'a Allah’tan rahmet, ailesine ve üniversite camiasına baş sağlığı diliyorum. Bu konuda gerekeni yapmak Bakanlığımızın en temel görevi ama bundan sonra soruşturmanın tüm boyutlarıyla açığa çıkması için ve bu cinayetin arkasındaki sebepler dahil tüm gerçeklerin aydınlığa çıkarılması için takibini yapıyoruz. Bunun peşini bırakmayacağımızı özellikle vurgulamak istiyorum” diyerek sözlerine son verdi. 

c-8.jpgYİĞİT BERKAY ÇOPUR/ YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT