1. YAZARLAR

  2. Hamdi Bağcı

  3. AK Parti Konya'da Büyük Dönüşüm Süreci Başarıyla Yürütülüyor
Hamdi Bağcı

Hamdi Bağcı

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti Konya'da Büyük Dönüşüm Süreci Başarıyla Yürütülüyor

A+A-

Dün biliyorsunuz  www.yenihaberden.com internet sitemizin de Son Dakika Haberi olarak duyurduğu önemli bir gelişme yaşandı. AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun 27 Aralık 2014 Cumartesi günü yapılacak olan Konya İl Kongresinde başkan adayı olmayacağını açıkladı.

Bu hayırlı bir karardır, olması gereken bir karardır ve bu kararın elbette Konyamıza da hayırlı olmasını diliyoruz.

Tabi biz bunu bekliyorduk, zira biliyoruz ki artık AK Parti Konya İl Teşkilatında köklü ve net değişim süreci İbrahim Özen’in Meram İlçe Başkanı olması ile başlamıştı ve sağlıklı bir şekilde de bu süreç şimdi yürüyor.

Peki, bu süreci kim yürütüyor.

Çok net bir şekilde ifade edebiliriz ki, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla AK Parti Konya Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Danışmanı olan Kerim Özkul yürütüyor.

Şu anda da zaten Kerim Özkul yoğun bir şekilde bu çalışmaları yapıyor ve Konya İl Başkanlığının belirlenmesi için gerekli adımları atıyor.

Nasıl bir süreç yürütülüyor onu da izah edelim;

Genel Başkan Danışmanı Sayın Kerim Özkul şu anda Konya’da başta milletvekilleri olmak üzere, sivil toplum kuruşları ve kanaat önderleri ile birebir görüşüyor, kimin il başkanı olmasını istediklerini kendilerine soruyor ve doğal olarak da bir isim havuzu oluşturuyor.

Bu isim havuzunda 15 ila 20 arasında bir isim oluşacak ve bu isimler Konya’nın üzerinde mutabakata vardığı isimler olacak.

Bu isimler üzerinde de yine istişareler yapılacak ve çoğunluğun kabul ettiği isimler Genel Merkeze dolayısıyla da Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’na sunulacak.

Zannediyorum gelecek hafta sonu gibi bu isim Genel Merkez tarafından ilan edilecek.

Şimdi biliyorum, herkesin merak ettiği konu peki hangi isimler genel merkeze gidecek?

Bu konuda şu anda bir şey demememiz doğru değil, fakat benim görebildiğim şu, gerçekten Sayın Kerim Özkul ince eleyip sık dokuyor, her kesimle görüşmeye çalışıyor ve kesinlikle Konya için en hayırlısı olan ismi bulmaya çalışıyor.

Size netice itibariyle bir isim ya da isimler veremem ama AK Parti Konya İl Başkanının hangi özellikleri taşıması gerektiği hususunda bir kriter oluşturulmuş onu sizinle paylaşabilirim.

1- Başkan’ın öncelikle kesinlikle ekonomik özgürlüğü olacak. İş konusunda, ekonomik yeterlilik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacak. Üzerinde her hangi bir şaibe kesinlikle olmamış olacak.

2- Konya’yı büyük bir şehir yapmakla ilgili kendisine bu görev tevdi edileceği için kesinlikle akraba, eş, dost ve çevresine, hemşerilerine ya da benzer herhangi bir yakınına kıyak yapmayacak birisi olacak.

3- Konya’da çok geniş bir kitlenin başkanı olacağı için herhangi bir grup, cemaat, camia, tarikat, meşrep taassubu olmayacak. Özetle bağlı olacağı tek kişi Genel Başkan, hesap vereceği tek kişi Genel Başkan olacak.

4- Kesin olarak paralel yapı ile mücadele edecek, son 1 yılda paralel yapı ile ilgili duruşunu açıktan ortaya koymuş olacak.

5-  Aksiyoner, iş bitirici, Konya’yı ekonomik olarak büyütecek, Yeni Büyük Türkiye, Medeniyet Merkezi Türkiye, Yeni Konya, Medeniyet Merkezi Konya ideallerine bütün benliği ile inanmış ve bu ideali dava olarak benimsemiş olacak.

Kısacası, ahlak, adalet, vicdan ve ehliyet kriterleri toplumun genel ortalamasının çok çok üzerinde olacak.

Bütün bu hususları saydığımızda biliyorum ki bazı insanlar, “bütün bu kriterleri taşıyan bir isim var mı?” Diye soracaklar.

Bunlara cevabımız net, daha düne kadar Konya’da kimse İbrahim Özen gibi bir değerin varlığından haberdar değildi ama bugün İbrahim Özen AK Parti Meram İlçe Başkanı.

İnanın bana bütün bu kriterleri taşıyan çok yakınlarınızda bile birçok insan vardır. Artık kendimize güvenme vaktimiz geldi, bizim AK Parti Konya İl Başkanlığına bu kriterlere uyacak bir ismi çok rahat bir şekilde taşıyabileceğimize inanıyorum.

Burada tabi şunu da ifade etmem gerekiyor, Konya’nın başarılı bir il başkanı çıkarması kesinlikle Sayın Kerim Özkul’un başarısı olacaktır.

Söz buraya gelmişken, elbette Sayın Kerim Özkul Beyin Ahmet Sorgun konusunda, kırmadan, dökmeden, nazik ve ince bir siyasetle bu işi çözmesi il başkanlığı konusunda da aynı hassasiyetle başarılı olacağını gösteriyor, belirtelim.

Elbette Ahmet Sorgun’a şahsen ben bütün haklarımı helal ediyorum ve zorlu bir süreçte AK Parti’yi Konya’da başarılı bir çizgide tuttuğu için de kendisine teşekkür etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Sayın Ahmet Sorgun siyaseti bilen bir insan, siyaset başarılarınızın karşısında takdir edildiğiniz, başarısızlıkların karşısında da bedel ödediğiniz bir alan ve yanlış yapan da elbette ki bedelini ödeyecek.

Bizim şu anda bakmamız gereken konu artık önümüzdeki süreçte Konya’yı çok daha ileri taşıyacak, ahlaklı, erdemli bir yönetimin nasıl oluşturulacağı konusudur, elbette bu konuda da biz Sayın Kerim Özkul’un bu süreci en güzel bir şekilde yürüteceğine inanıyor ve Sayın Kerim Özkul’un siyasi birikimine güveniyoruz.

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Sayın Kerim Özkul’un Allah yardımcısı olsun ve inşaAllah Konyamız için önümüzdeki süreç güçlü bir Konya’nın başlangıç süreci olur.

Elbette gelişmeleri en sıcak hali ile size aktarmaya devam edeceğiz.

Şunu ifade etmeyi de kendimize bir borç addediyoruz, Konya büyüyebilir, Konya kendini aşabilir, Konya bir dünya şehri olabilir, Konya Yeni Türkiye’nin çekirdek merkezidir ve dünyaya yeni bir medeniyet sunabilir…

İşte buna inanıyoruz, bu ideallerle hareket edenlerin AK Parti Konya İl Teşkilatını da yönetmesini diliyoruz.

Şimdilik ifade edebileceklerimiz bunlardır.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar