Ihlamur fiyatı altınla yarışıyor

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan ıhlamur bu yıl fiyatlarıyla cep yakıyor. Her derde deva olan ıhlamurun fiyatlarının artması vatandaşı gram hesabı almaya itiyor.
Ihlamur fiyatı altınla yarışıyor

Kış aylarının şifa deposu ıhlamur geçen sene kilosu 200 liradan satılırken bu sene sezonu 300 liradan açtı. Satıcılar bu artışı mahsulün az olmasına bağlıyor, alıcılarsa ıhlamur başında gram hesabı yapıyor.

img-4410.jpg

‘REKOLTE DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN FİYATLAR YÜKSEK’

Ihlamur fiyatlarının yüksek olmasının nedenini anlatan Tıbbı Aromatik Bitkiler Teknikeri İhsan Koç, “Ihlamur çiçek ıhlamur ve yaprak ıhlamur olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çiçek ıhlamurun fiyatı 300 lira, yaprak çiçek ıhlamur karışık olduğunda fiyatı 150 liradır. Ihlamur Hatay ilimizden gelmektedir. Yüksek rakımda yetiştiği için biraz daha kaliteli bir üründür. Toplaması da çok zahmetli olmaktadır. Rekolte de düştüğü için fiyatlar biraz yüksek. Gribal enfeksiyonlarda, öksürükte, bronşitte, nefes darlığında, boğaz enfeksiyonunda vatandaşların en güzel tercih edebileceği bir üründür. Kış aylarının ve özellikle kış çaylarının vazgeçilmez ürünüdür. Vatandaşlar fiyatlara tepki gösteriyor ama maalesef bu konuda yapacak bir şey yok. Keşke ürün bol olsa da fiyatlar biraz düşse. Geçen yıl ıhlamur fiyatları 200 lirayla başladı 250’ye kadar çıktı. Bu sene ıhlamurda sezonu 300 liradan açtık. Fiyatların bunun üzerine daha çıkacağını zannetmiyorum” şeklinde konuştu.

ihsan-koc.jpg

‘ÇİÇEK IHLAMUR VE YAPRAK IHLAMUR ARASINDAKİ FARK’

Çiçek ıhlamurla yaprak ıhlamur arasındaki farkalar değinen İhsan Koç, “Çiçek ıhlamur yaprak ıhlamurdan tek tek ayrılarak yapılır ve daha zahmetlidir. Bir de toplandığı zaman kilo olarak da azaldığı için fiyatı yüksek oluyor. Sadece çiçekten oluşan ıhlamur yaprak ıhlamura göre yüzde 50 daha faydalıdır. Kış aylarında ıhlamur tüketirken bazı önerdiğimiz noktalar var. Bir su bardağı kaynar suyun içerisinde bir tutam ıhlamur atılması idealdir. Bu şekilde demlendikten sonra tüketilebilir. Bir taşım olarak 1 dakika kadar kaynatıp beş dakika demlenirse daha etkili olur. Sabah ve akşam bir su bardağı tüketilmesini öneriyoruz. Daha fazla içilmesini tavsiye etmiyoruz. Her şeyin fazlası zarardır” ifadelerine yer verdi.

img-4409.jpg

‘VATANDAŞ TEPKİLİ’

Vatandaşlardan Torun Pınarbaşı, “Ben hiç ıhlamur tüketmiyorum. Fiyatlarda yükseldiği için artık hiç tüketmem. Eskiden ıhlamur mu vardı? Çay alıp çay tüketiyorum. Çayın kilosu 30 lira civarında. 1 kilo çay bana 3-5 ay gidiyor. Çayın fiyatı yüksek olsa yine alırım. Çünkü boğaz durmaz. Onu mecbur alacağız. Ama ıhlamur bir mecburiyet değil. Zaten ben Hadim ilçesinde yaşıyorum. Gider kendim toplarım neden o kadar para vereyim ki” şeklinde konuştu. Fiyatlar yüksek olduğu için ıhlamur alamadıklarını ifade eden vatandaşlardan İlhan Balhan ise “Ihlamur fiyatları gerçekten çok yükselmiş. Artık bir şey alırken sadece önünden geçip bakıyoruz, alamıyoruz. Bir de ıhlamurun birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Ancak fiyatlar yüksek. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

torun-pinarbasi.jpg

img-4414.jpg